Witaminy z grupy B w ciąży - jak witaminy z grupy B wpływają na rozwój płodu?

Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, szczególnie na witaminy z grupy B, tj. witaminę B9, czyli kwas foliowy, witaminy B1, B2, B6, B12, B3. Witaminy z grupy B wchodzą w skład enzymów i odgrywają ważną rolę w rozwoju płodu. Sprawdź, które witaminy z grupy B przyjmować w ciąży i jak wpływa to na zdrowie twoje i dziecka.

Witaminy z grupy B w ciąży są niezbędna dla zdrowia kobiety w ciąży i dla rozwoju płodu. Zwykle mówi się wiele o konieczności przyjmowania jedna z nich: kwasu foliowego, czyli witaminy B9, ale warto wiedzieć, że także inne witaminy z grupy B są cenne dla zdrowia mamy i dziecka. Które witaminy z grupy B są potrzebne w ciąży i w jakich dawkach je przyjmować?

Dlaczego warto przyjmować witaminy z grupy B w ciąży?

Witaminy z grupy B, które często nazywa się witaminami B kompleks, są szczególnie ważnymi elementami suplementacji w okresie ciąży. Chodzi głównie o witaminy B6 (kwas foliowy), B9 i B12, które pomagają zminimalizować ryzyko wad wrodzonych, a także złagodzić niektóre uciążliwe objawy ciąży, np. zmęczenie.

Przyjmowanie wysokiej jakości ciążowych preparatów witaminowych to gwarancja, że otrzymujesz wszystkie substancje potrzebne tobie i dziecku, musisz jednak pamiętać, że żadne suplementy nie zastąpią zdrowej diety, a jedynie mogą ją wspomagać.

Dlatego warto jednocześnie dbać o to, aby dieta przyszłej mamy była zdrowa, różnorodna i dobrze zbilansowana. Pokarmy bogate w witaminę B pomagają zwiększyć naturalną energię ciężarnej i są cennymi substancjami dla rosnącego dziecka.

Czytaj: Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Witamina D3 w ciąży. Dlaczego należy suplementować witaminę D w ciąży?

Jak działają witaminy z grupy B na ciążę?

Cały kompleks ośmiu witamin z grupy B odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu siły i zdrowia rozwijającego się dziecka. ma też ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jak działają poszczególne witaminy z grupy B w ciąży?

  • B-1 (Tiamina): 1,4 mg - wspomaga zdrowy rozwój mózgu dziecka
  • B-2 (ryboflawina): 1,4 mg - utrzymuje zdrowe oczy i promienną skórę
  • B-3 (niacyna): 18 mg - łagodzi poranne mdłości, powstrzymuje nudności i poprawia trawienie
  • B-5 (kwas pantotenowy): 6 mg - zmniejsza skurcze nóg i pomaga w produkcji niezbędnych hormonów ciążowych
  • B-6 (pirydoksyna): 1,6-2 mg - wspomaga rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka
  • B-7 (biotyna): do 1 mg - niedobór jest często spowodowany ciążą, więc zwiększone spożycie jest niezbędne
  • B-9 (kwas foliowy): 0,4 mg - odgrywa ogromną rolę w zmniejszaniu ryzyka wad wrodzonych
  • B-12 (kobalamina): 2-2,5 mcg - utrzymuje i wspiera rozwój układu nerwowego dziecka
Ciąża a suplementy diety

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE