Witaminy z grupy B w ciąży - jak witaminy z grupy B wpływają na rozwój płodu?

2020-07-21 12:41 Agnieszka Roszkowska, konsultacja: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie

Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, szczególnie na witaminy z grupy B, tj. witaminę B9, czyli kwas foliowy, witaminy B1, B2, B6, B12, B3. Witaminy z grupy B wchodzą w skład enzymów i odgrywają ważną rolę w rozwoju płodu. Sprawdź, które witaminy z grupy B przyjmować w ciąży i jak wpływa to na zdrowie twoje i dziecka.

Witaminy z grupy B są niezbędna dla zdrowia kobiety w ciąży i dla rozwoju płodu. Zwykle mówi się wiele o konieczności przyjmowania jedna z nich: kwasu foliowego, czyli witaminy B9, ale warto wiedzieć, że także inne witaminy z grupy B są cenne dla zdrowia mamy i dziecka. Które witaminy z grupy B są potrzebne w ciąży i w jakich dawkach je przyjmować?

Dlaczego warto przyjmować witaminy z grupy B w ciąży?

Witaminy z grupy B, które często nazywa się witaminami B kompleks, są szczególnie ważnymi elementami suplementacji w okresie ciąży. Chodzi głównie o witaminy B6 (kwas foliowy), B9 i B12, które pomagają zminimalizować ryzyko wad wrodzonych, a także złagodzić niektóre uciążliwe objawy ciąży, np. zmęczenie.

Przyjmowanie wysokiej jakości ciążowych preparatów witaminowych to gwarancja, że otrzymujesz wszystkie substancje potrzebne tobie i dziecku, musisz jednak pamiętać, że żadne suplementy nie zastąpią zdrowej diety, a jedynie mogą ją wspomagać.

Dlatego warto jednocześnie dbać o to, aby dieta przyszłej mamy była zdrowa, różnorodna i dobrze zbilansowana. Pokarmy bogate w witaminę B pomagają zwiększyć naturalną energię ciężarnej i są cennymi substancjami dla rosnącego dziecka.

Czytaj: Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Witamina D3 w ciąży. Dlaczego należy suplementować witaminę D w ciąży?

Jak działają witaminy z grupy B na ciążę?

Cały kompleks ośmiu witamin z grupy B odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu siły i zdrowia rozwijającego się dziecka. ma też ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jak działają poszczególne witaminy z grupy B w ciąży?

  • B-1 (Tiamina): 1,4 mg - wspomaga zdrowy rozwój mózgu dziecka

  • B-2 (ryboflawina): 1,4 mg - utrzymuje zdrowe oczy i promienną skórę

  • B-3 (niacyna): 18 mg - łagodzi poranne mdłości, powstrzymuje nudności i poprawia trawienie

  • B-5 (kwas pantotenowy): 6 mg - zmniejsza skurcze nóg i pomaga w produkcji niezbędnych hormonów ciążowych

  • B-6 (pirydoksyna): 1,6-2 mg - wspomaga rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka

  • B-7 (biotyna): do 1 mg - niedobór jest często spowodowany ciążą, więc zwiększone spożycie jest niezbędne

  • B-9 (kwas foliowy): 0,4 mg - odgrywa ogromną rolę w zmniejszaniu ryzyka wad wrodzonych

  • B-12 (kobalamina): 2-2,5 mcg - utrzymuje i wspiera rozwój układu nerwowego dziecka

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE