Magnez w ciąży: dawka, jak długo brać, skutki uboczne

2019-01-16 9:57 Anna Szubińska
Suplementy w ciaży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Magnez w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak należy zachować ostrożność - choć suplementy w ciąży pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu wszystkich składników odżywczych organizmu, w tym również magnezu, to jednak można je przyjmować tylko pod kontrolą lekarza. Sprawdź, jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży i kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana.

Posłuchaj, jaką rolę w życiu ciężarnej kobiety odgrywa magnez i jak wpływa na rozwój płodu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Magnez w ciąży pełni nie mniej ważną rolę niż przed poczęciem. Typowe objawy niedoboru magnezu w ciąży to zmęczenie i osłabienie oraz bolesne skurcze mięśni.

Ponadto brak odpowiedniej ilości magnezu w ogranizmie może wywoływać zaburzenia koncentracji, zaniki pamięci, bóle głowy, kołatanie serca, bóle mięśni w ciąży, arytmię i bezsenność, niekiedy również mdłości i wymioty.

Jeśli zaobserwujesz u siebie, któreś z tych objawów, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zastosowaniem odpowiedniej diety i suplementów w ciąży. Do powstawania niedoboru magnezu może prowadzić nadmierne spożywanie kawy i czarnej herbaty, które wypłukują go z organizmu, podobnie jak alkohol.

Niekorzystny wpływ na poziom magnezu ma także silny, długotrwały stres. Także przyszłym mamom polecamy dużo relaksu zachowanie spokoju na co dzień.

Magnez – suplementy w ciąży: dawka

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży jest efektem procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu i wynosi ok. 400 mg na dobę. Od drugiego trymestru zapotrzebowanie na magnez gwałtownie rośnie.

Najlepiej, jeśli jest ono zaspokajane przez dobrze skomponowaną i zdrową dietę w ciąży, bogatą w orzechy, ziarna, nasiona i rośliny strączkowe, jednak w niektórych wypadkach należy uzupełnić magnez suplementami w ciąży. Dobrym źródłem magnezu jest także kakao, a więc i gorzka czekolada.

Magnez – suplementy w ciąży: jak przyjmować

Skoncentrowany w preparatach, suplementach magnez najlepiej jest przyjmować w dwóch dawkach podzielonych – rano i wieczorem, pomiędzy posiłkami – razem z witaminą B6. Zwiększa ona wchłanianie magnezu i zapobiega nudnościom. Dlatego polecana jest szczególnie tym kobietom w ciąży, którym bardzo doskwierają poranne mdłości.

Większość preparatów magnezowych ma tę witaminę w swoim składzie. Jeśli jednocześnie suplementujesz w ciąży żelazo, należy pamiętać, aby zachować odstęp minimum dwugodzinny, gdyż pierwiastki te zwalczają się nawzajem.

Dobrze wiedzieć

Wchłanianie magnezu odbywa się w jelicie cienkim, a sprzyja mu kwaśne środowisko i dieta bogata w białko zwierzęce i tłuszcze nienasycone. Natomiast białka roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe, a także kwas szczawiowy i fosforowy, błonnik i duże stężenie wapnia w ustroju hamują jego absorpcję.

 

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień? Wideo

Magnez – suplementy w ciąży: jak długo brać

Przyjmowanie wszystkich suplementów w ciąży powinno być kontrolowane przez lekarza. Nie warto ryzykować zdrowiem swoim i nienarodzonego jeszcze dziecka przyjmując cokolwiek na własną rękę. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie niedobór magnezu, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Dobierze on odpowiednią dawkę suplementów w ciąży, a także określi okres ich przyjmowania.

Magnez – suplementy w ciąży: skutki uboczne

Przyjmowanie magnezu może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Ponieważ wspomaga on trawienie, u niektórych kobiet, zwłaszcza o dobrze uregulowanej przemianie materii, może powodować biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie organizmu.

Nadmiar magnezu w organizmie występuje niezwykle rzadko i najczęściej może być spowodowany problemem w pracy nerek, które nie są w stanie usunąć jego nadwyżki. Dlatego ostrożnie powinny go stosować cierpiące na choroby tych narządów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE