Magnez w ciąży: dawka, jak długo brać, skutki uboczne

2019-01-16 9:57 Anna Szubińska
Suplementy w ciaży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Magnez w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak należy zachować ostrożność - choć suplementy w ciąży pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu wszystkich składników odżywczych organizmu, w tym również magnezu, to jednak można je przyjmować tylko pod kontrolą lekarza. Sprawdź, jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży i kiedy suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana.

Posłuchaj, jaką rolę w życiu ciężarnej kobiety odgrywa magnez i jak wpływa na rozwój płodu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Magnez w ciąży pełni nie mniej ważną rolę niż przed poczęciem. Typowe objawy niedoboru magnezu w ciąży to zmęczenie i osłabienie oraz bolesne skurcze mięśni.

Ponadto brak odpowiedniej ilości magnezu w ogranizmie może wywoływać zaburzenia koncentracji, zaniki pamięci, bóle głowy, kołatanie serca, bóle mięśni w ciąży, arytmię i bezsenność, niekiedy również mdłości i wymioty.

Jeśli zaobserwujesz u siebie, któreś z tych objawów, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u lekarza i zastosowaniem odpowiedniej diety i suplementów w ciąży. Do powstawania niedoboru magnezu może prowadzić nadmierne spożywanie kawy i czarnej herbaty, które wypłukują go z organizmu, podobnie jak alkohol.

Niekorzystny wpływ na poziom magnezu ma także silny, długotrwały stres. Także przyszłym mamom polecamy dużo relaksu zachowanie spokoju na co dzień.

Magnez – suplementy w ciąży: dawka

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży jest efektem procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu i wynosi ok. 400 mg na dobę. Od drugiego trymestru zapotrzebowanie na magnez gwałtownie rośnie.

Najlepiej, jeśli jest ono zaspokajane przez dobrze skomponowaną i zdrową dietę w ciąży, bogatą w orzechy, ziarna, nasiona i rośliny strączkowe, jednak w niektórych wypadkach należy uzupełnić magnez suplementami w ciąży. Dobrym źródłem magnezu jest także kakao, a więc i gorzka czekolada.

Magnez – suplementy w ciąży: jak przyjmować

Skoncentrowany w preparatach, suplementach magnez najlepiej jest przyjmować w dwóch dawkach podzielonych – rano i wieczorem, pomiędzy posiłkami – razem z witaminą B6. Zwiększa ona wchłanianie magnezu i zapobiega nudnościom. Dlatego polecana jest szczególnie tym kobietom w ciąży, którym bardzo doskwierają poranne mdłości.

Większość preparatów magnezowych ma tę witaminę w swoim składzie. Jeśli jednocześnie suplementujesz w ciąży żelazo, należy pamiętać, aby zachować odstęp minimum dwugodzinny, gdyż pierwiastki te zwalczają się nawzajem.

Dobrze wiedzieć

Wchłanianie magnezu odbywa się w jelicie cienkim, a sprzyja mu kwaśne środowisko i dieta bogata w białko zwierzęce i tłuszcze nienasycone. Natomiast białka roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe, a także kwas szczawiowy i fosforowy, błonnik i duże stężenie wapnia w ustroju hamują jego absorpcję.

 

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień? Wideo

Magnez – suplementy w ciąży: jak długo brać

Przyjmowanie wszystkich suplementów w ciąży powinno być kontrolowane przez lekarza. Nie warto ryzykować zdrowiem swoim i nienarodzonego jeszcze dziecka przyjmując cokolwiek na własną rękę. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie niedobór magnezu, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Dobierze on odpowiednią dawkę suplementów w ciąży, a także określi okres ich przyjmowania.

Magnez – suplementy w ciąży: skutki uboczne

Przyjmowanie magnezu może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Ponieważ wspomaga on trawienie, u niektórych kobiet, zwłaszcza o dobrze uregulowanej przemianie materii, może powodować biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie organizmu.

Nadmiar magnezu w organizmie występuje niezwykle rzadko i najczęściej może być spowodowany problemem w pracy nerek, które nie są w stanie usunąć jego nadwyżki. Dlatego ostrożnie powinny go stosować cierpiące na choroby tych narządów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE