Dolegliwości ciążowe - ból głowy i podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży

2019-08-22 10:21

Dolegliwości ciążowe, takie jak ból głowy i podbrzusza na początku ciąży to normalna sprawa. Warto wiedzieć, co mieści się w normie w 1 trymestrze, a na co powinnaś uważać. Sprawdź, czego możesz się spodziewać oprócz typowych mdłości i wymiotów w ciąży. Oto dolegliwości ciążowe, które mogą dokuczać w 1 trymestrze ciąży.

Dolegliwości ciążowe w pierwszym trymestrze ciąży
Autor: photos.com

Spis treści

 1. 1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości mieszczące się w normie
 2. 1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości, na które musisz uważać
 3. Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Zanik miesiączki to nie jedyny objaw początku ciąży. Na początku pierwszego trymestru czeka cię wiele dolegliwości. Zobacz, co cię czeka, oprócz mdłości, bólu głowy czy bólu podbrzusza.

Czytaj:

Ile tygodni trwa ciąża?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik jest miarodajny?

Blada kreska na teście ciążowym. Wynik pozytywny czy negatywny?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości mieszczące się w normie

Najbardziej zasadniczym etapem w rozwoju dziecka jest 1 trymestr ciąży. Pierwszy trymestr trwa od dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży. Już po 8. tygodniach od zapłodnienia formują się zawiązki wszystkich narządów i organów dziecka.

Jakie objawy mogą występować w tym czasie u przyszłej mamy?

 • Nudności i wymioty - nazywa często porannymi, niestety mogą dokuczać przez cały dzień i wywoływać niechęć w stosunku do pewnych smaków i zapachów. Nie ma znaczenia, że wcześniej mogłaś coś bardzo lubić, w ciąży możesz reagować negatywnie nawet na ulubione potrawy.
 • Tkliwość piersi - kiedy zachodzisz w ciążę, twój biust staje się pełniejszy, cięższy i lekko obrzmiały. Piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk i napięte. Wiąże się to ze sporą bolesnością przy ucisku.
 • Zmęczenie i senność - ataki senności, zmęczenie i znużenie, nawet skrajne jest czym normalnym kiedy jesteś w ciąży. To reakcja twojego organizmu na burzliwe zmiany hormonalne.
 • Częste oddawanie moczu - hormony ciążowe powodują przekrwienie układu moczowego oraz powiększenie macicy. Znajdująca się nisko w miednicy macica uciska pęcherze moczowy i sprawia, że musisz znacznie częściej odwiedzać toaletę.
 • Zgaga - pod wpływem progesteronu następuje rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem, a co za tym idzie następuje cofanie treści żołądkowej. Wywołuje to uczucie kwaśnego posmaku i piekący ból w przełyku, gardle oraz za mostkiem.
 • Zaparcia - za nie również odpowiedzialny jest progesteron, który poprzez osłabienie mięśni jelit zmniejsza sprawność ich funkcjonowania. Kłopoty z regularnym wypróżnieniem mogą pojawić się już na początku ciąży i trwać aż do jej zakończenia.
 • Migrena, bóle i zawroty głowy - w ciąży znacznie częściej będą ci dokuczały skoki ciśnienia, spadki ciśnienia zwłaszcza na początku ciąży mogą być bardzo nagłe, zwłaszcza podczas gwałtownego wstawania czy zmiany pozycji.

Czytaj:

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Nietypowe wczesne objawy ciąży. Co może Cię zaskoczyć?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży?

1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości, na które musisz uważać

 • Omdlenia - jeżeli wywołują je nagłe spadki ciśnienia krwi, to nie musisz się nimi przejmować. Poinformuj o nich ginekologa, aby mieć możliwość wykluczenia innych przyczyn.
 • Krwawienie - jeżeli zauważysz, że krwawienie z pochwy jest bardzo obfite lub w kolorze żywej, intensywnej czerwieni, natychmiast udaj się do lekarza. To może być oznaka poronienia lub ciąży pozamacicznej.
 • Ból podbrzusza o charakterze skurczowym - jeżeli zauważysz, że bólowi brzucha towarzyszą skurcze oraz, że odczuwasz silne bóle barków i odbytnicy, powinnaś sprawdzić czy nie oznaczają one ciąży pozamacicznej.

Czytaj:

Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży?

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Przeczytaj eporadnik: "Niepokojące objawy w ciąży"
eporadnik Niepokojące objawy

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

 • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
 • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
 • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego
 • dlaczego nie wolno lekceważyć mroczków przed oczami
 • jaką groźną chorobę sygnalizuje swędząca skóra

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza