Zespół NIESPOKOJNYCH NÓG w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

2014-09-04 12:07

Zespół niespokojnych nóg brzmi śmiesznie, ale ta dolegliwość dla kobiet w ciąży wcale nie jest zabawna. Objawy syndromu niespokojnych nóg są nieprzyjemne, a czasem bolesne, i mogą prowadzić do zaburzeń snu. Jakie są jej przyczyny, co leczeniem tej choroby u kobiety w ciąży?

Jakie są objawy zespołu niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg w ciąży objawia się nieodpartą potrzebą poruszania nogami, mrowieniem, drętwieniem, drganiem, a nawet bólem nóg. Dolegliwość nie dokucza w ruchu, a pojawia się podczas wypoczynku i zasypiania, dlatego powoduje bezsenność. Konieczność prostowania i zginania nóg, a nawet wstawania i chodzenia nie tylko zakłóca sen, ale uniemożliwia podróż samochodem czy siedzenie w kinie podczas seansu. Zespół niespokojnych nóg podczas ciąży może poważnie dokuczyć i utrudnić życie, zwłaszcza że zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości ciążowe.

Zobacz też: >> Drętwienie i ból ręki w ciąży, czyli czym jest zespół cieśni nadgarstka

Jakie są przyczyny syndromu niespokojnych nóg?

Dokładne przyczyny dolegliwości nie są poznane, ale są leki, które dają dobre efekty w terapii (leki dopaminergiczne, przeciwpadaczkowe, opioidowe). Wiadomo, że zespół niespokojnych nóg może pojawić się wskutek zaburzenia wydzielania dopaminy, niedoboru żelaza, niewydolności nerek, przyjmowania niektórych leków, uszkodzenia nerwów np. w przebiegu cukrzycy.

Czy choroba niespokojnych nóg w ciąży wymaga leczenia?

Ponieważ choroba niespokojnych nóg nie powoduje groźnych zmian, nie zagraża też płodowi, jest jedynie dokuczliwa, podczas ciąży nie stosuje się leków, które mogłyby zakłócić przebieg ciąży. Przede wszystkim uzupełnia się niedobór żelaza i magnezu. Konieczne jest unikanie kawy, alkoholu i nikotyny. Poprawę mogą też przynieść: spacery, ćwiczenia rozciągające, joga, pływanie, taniec, rower stacjonarny, masaże, naprzemienne kąpiele i kompresy na nogi, rozrywki intelektualne odwracające uwagę od dolegliwości (czytanie, oglądanie filmów, gry planszowe).

Polecamy też: wszystko o dolegliwościach ciążowych w 1 trymestrze ciąży, 2 trymestrze ciąży, 3 trymestrze ciąży

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia dla przyszłej mamy - grzbiet, ramiona, nogi

 

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE