Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

2019-09-02 12:49

Dolegliwości ciążowe nie kończą się w drugim trymestrze, czyli wraz z rozpoczęciem 14 tygodnia ciąży. Drugi trymestr, podobnie jak pierwsze trzy miesiące ciąży, charakteryzuje się dolegliwościami, które są bardziej i mniej naturalne dla tego etapu ciąży. Sprawdź jakie dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży są najczęstsze.

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży
Autor: photos.com

Spis treści

 1. Drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień) - dolegliwości mieszczące się w normie:
 2. Drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień) - dolegliwości na które musisz uważać:
 3. Badania w drugim trymestrze ciąży

Dolegliwości w drugim trymestrze ciąży są mniej dokuczliwe niż w pierwszym. W drugim trymestrze, czyli od 14. do 26. tygodnia ciąży, mijają poranne mdłości.

Dziecko rośnie, coraz bardziej doskonalą się jego narządy. Około 17.-20. tygodnia możesz poczuć pierwsze ruchy maluszka. Drugi trymestr to czas, w którym powinnaś cieszyć się ogólnie dobrym samopoczuciem - będziesz czuć się i wyglądać znacznie lepiej, a coraz bardziej widoczny brzuszek będzie znacznie poprawiał ci humor.

Drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień) - dolegliwości mieszczące się w normie:

 • Zaparcia, zgaga, niestrawność - podobnie jak w pierwszym trymestrze ciąży mogą ci one dokuczać. Bardzo możliwe, że przez całą ciążę będziesz odpoczywała problemy związane z przyjmowaniem pokarmów.
 • Bóle pleców i kręgosłupa - ze względu na to, że pod koniec drugiego trymestru twój brzuch staje się coraz większy i cięższy będziesz odczuwała spore obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie bóle pleców.
 • Popuszczenia moczu - rozciągnięte mięśnie dna miednicy będą powodowały mimowolne popuszczanie moczu. Często będzie się to zdarzało podczas śmiechu, kichania czy kaszlu.
 • Obrzęki nóg i rąk - uciskanie powiększonej macicy na żyłę główną dolną i zatrzymanie wody w organizmie będą skutkowały pojawieniem się obrzęków. Zauważysz je zwłaszcza w okolicach nóg i dłoni. Obrzęki będą ustępowały po nocnym odpoczynku.
 • Skurcze łydek - ucisk macicy na naczynia krwionośne utrudnia krążenie i  może wywoływać skurcze, zwłaszcza w nocy. Będą one związane prawdopodobnie również z niedoborem pewnych składników mineralnych (magnezu, potasu i wapnia).
 • Zawroty głowy, zasłabnięcia - przy gwałtownych zmianach pozycji, zauważysz kłopoty z krążeniem, które może wywoływać zawroty głowy bądź nagłą utratę sił.

Czytaj: Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak uniknąć bólu pleców?

Drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień) - dolegliwości na które musisz uważać:

 • Wysokie ciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) - podniesione ciśnienie w ciąży jest zawsze sygnałem niepokojącym. Jeśli zauważysz przekroczenie normy poziomy ciśnienia powinnaś upewnić się, że nie jest to wynik zatrucia ciążowego.
 • Szybki przyrost wagi - w przypadku gdy przybierasz na wadze więcej niż 400 g na tydzień może grozić ci zatrucie ciążowe albo cukrzyca ciężarnych. Nie jest to konieczne, ale warto sprawdzić to umawiając się na wizytę do lekarza.
 • Ból głowy połączony z podwójnym widzeniem lub błyskami przed oczami - silne bóle połączone z takimi objawami mogą oznaczać gestozę.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Cukrzyca ciążowa dieta: jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Warto wiedzieć

Badania w drugim trymestrze ciąży

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w drugim trymestrze ciąży.

miesięcznik "M jak mama"