Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

2019-09-02 12:49
Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży
Autor: photos.com

Dolegliwości ciążowe nie kończą się w drugim trymestrze, czyli wraz z rozpoczęciem 14 tygodnia ciąży. Drugi trymestr, podobnie jak pierwsze trzy miesiące ciąży, charakteryzuje się dolegliwościami, które są bardziej i mniej naturalne dla tego etapu ciąży. Sprawdź jakie dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży są najczęstsze.

Dolegliwości w drugim trymestrze ciąży są mniej dokuczliwe niż w pierwszym. W drugim trymestrze, czyli od 14. do 26. tygodnia ciąży, mijają poranne mdłości.

Dziecko rośnie, coraz bardziej doskonalą się jego narządy. Około 17.-20. tygodnia możesz poczuć pierwsze ruchy maluszka. Drugi trymestr to czas, w którym powinnaś cieszyć się ogólnie dobrym samopoczuciem - będziesz czuć się i wyglądać znacznie lepiej, a coraz bardziej widoczny brzuszek będzie znacznie poprawiał ci humor.

Drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień) - dolegliwości mieszczące się w normie:

  • Zaparcia, zgaga, niestrawność - podobnie jak w pierwszym trymestrze ciąży mogą ci one dokuczać. Bardzo możliwe, że przez całą ciążę będziesz odpoczywała problemy związane z przyjmowaniem pokarmów.
  • Bóle pleców i kręgosłupa - ze względu na to, że pod koniec drugiego trymestru twój brzuch staje się coraz większy i cięższy będziesz odczuwała spore obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie bóle pleców.
  • Popuszczenia moczu - rozciągnięte mięśnie dna miednicy będą powodowały mimowolne popuszczanie moczu. Często będzie się to zdarzało podczas śmiechu, kichania czy kaszlu.
  • Obrzęki nóg i rąk - uciskanie powiększonej macicy na żyłę główną dolną i zatrzymanie wody w organizmie będą skutkowały pojawieniem się obrzęków. Zauważysz je zwłaszcza w okolicach nóg i dłoni. Obrzęki będą ustępowały po nocnym odpoczynku.
  • Skurcze łydek - ucisk macicy na naczynia krwionośne utrudnia krążenie i  może wywoływać skurcze, zwłaszcza w nocy. Będą one związane prawdopodobnie również z niedoborem pewnych składników mineralnych (magnezu, potasu i wapnia).
  • Zawroty głowy, zasłabnięcia - przy gwałtownych zmianach pozycji, zauważysz kłopoty z krążeniem, które może wywoływać zawroty głowy bądź nagłą utratę sił.

Czytaj: Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak uniknąć bólu pleców?

Drugi trymestr ciąży (14-28 tydzień) - dolegliwości na które musisz uważać:

  • Obrzęki całego ciała i twarzy - jeżeli zauważysz, że po nocy obrzęki nie ustępują powinnaś udać się do lekarza. Mogą one być objawem gestozy (zatrucia ciążowego, nadciśnienia indukowanego ciążą). To groźne schorzenie występuje po 20. tygodniu ciąży.
  • Wysokie ciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) - podniesione ciśnienie w ciąży jest zawsze sygnałem niepokojącym. Jeśli zauważysz przekroczenie normy poziomy ciśnienia powinnaś upewnić się, że nie jest to wynik zatrucia ciążowego.
  • Szybki przyrost wagi - w przypadku gdy przybierasz na wadze więcej niż 400 g na tydzień może grozić ci zatrucie ciążowe albo cukrzyca ciężarnych. Nie jest to konieczne, ale warto sprawdzić to umawiając się na wizytę do lekarza.
  • Ból głowy połączony z podwójnym widzeniem lub błyskami przed oczami - silne bóle połączone z takimi objawami mogą oznaczać gestozę.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Cukrzyca ciążowa dieta: jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Warto wiedzieć

Badania w drugim trymestrze ciąży

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w drugim trymestrze ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE