To najważniejszy organ człowieka - jak rozwija się mózg dziecka w życiu płodowym?

2022-01-18 12:16

Mózg dziecka stanowi centrum dowodzenia całego organizmu – to od jego funkcjonowania zależą nasze myśli, uczucia, inteligencja. Zobacz, jak rozwija się mózg dziecka i czy masz na to wpływ. Oto fakty z życia płodowego.

mózg dziecka w okresie płodowym
Autor: Getty images Jak rozwija się mózg dziecka w życiu płodowym?

Mózg to absolutnie kluczowy narząd w ludzkim organizmie – steruje wszystkimi procesami, które w nim zachodzą. Ale nie tylko to mu zawdzięczamy – od niego zależy też całe nasze życie umysłowe i duchowe: jest źródłem naszych myśli, pragnień, wyobrażeń... Zobacz, jakie są etapy rozwoju mózgu dziecka w okresie płodowym i co możesz zrobić, by ten proces wesprzeć.

Spis treści

  1. Kiedy powstaje mózg dziecka?
  2. Kiedy powstają półkule mózgowe?
  3. Neurony i synapsy w mózgu dziecka
  4. Jak wspierać rozwój mózgu dziecka zanim się narodzi?
10 owoców i warzyw, które służą ciąży

Kiedy powstaje mózg dziecka?

Zawiązki układu nerwowego tworzą się już 13 dni po zapłodnieniu, ale pierwszym ważnym wydarzeniem, od którego zależy prawidłowy rozwój mózgu dziecka, jest tzw. zamknięcie cewy nerwowej, co następuje 28. dnia życia płodowego.

Od tego momentu zaczyna się rozwijać centralny układ nerwowy – formują się mózg i rdzeń kręgowy. Jeśli do zamknięcia cewy nerwowej nie dojdzie, dziecko urodzi się z bezmózgowiem.

Ważny składnik: kwas foliowy. Odpowiednia podaż kwasu foliowego zmniejsza aż o 70 proc. ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Dlatego już przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej tygodniach trzeba zadbać o zapasy tej substancji (dieta i suplementy).

Czytaj równieżRaczkowanie i pełzanie rozwija mózg dziecka

Rozwój płodu: co czuje, widzi i słyszy twoje dziecko w brzuchu?

Kiedy powstają półkule mózgowe?

Między 6. a 7. tygodniem ciąży mózg dziecka szybko się rozwija. W 8. tygodniu kształtują się jego półkule mózgowe, które z czasem będą stanowić największą część mózgu. W 10. tygodniu ciąży mózg jest już złożonym narządem, a jego wzrost następuje wciąż w bardzo intensywnym tempie.

Ważny składnik: jod. Od niego zależy produkcja hormonów tarczycy, niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka – ich niedobór może spowodować ciężkie upośledzenie umysłowe. Tarczyca dziecka zaczyna samodzielnie produkować hormony w 10.-12. tygodniu ciąży - zarówno wcześniej, jak i później powinnaś suplementować jod w dawce 150–200 mcg dziennie - aż do końca ciąży.

Dieta bogata w jod podczas ciąży ma korzystny wpływ na rozwój zdolności intelektualnych i poznawczych dziecka oraz na jego IQ dlatego postaw na produkty zbożowe (żyto, owies), dorsz i jajka.

Neurony i synapsy w mózgu dziecka

Pod koniec 3. miesiąca ciąży mózg dziecka zbudowany jest ze wzgórza (czyli części odpowiedzialnej za odbieranie i przesyłanie komunikatów płynących ze zmysłów), móżdżku i dwóch półkul kory mózgowej. Na tym etapie kora mózgowa jest jeszcze gładka i niezróżnicowana.

W ciągu kolejnych kilku tygodni półkule mózgowe mocno się rozrosną i wytworzy się między nimi most zbudowany z milionów komórek nerwowych – ciało modzelowate. Między 17. a 20. tygodniem ciąży w mózgu płodu w szybkim tempie powstają nowe komórki nerwowe (neurony). Komunikują się one ze sobą poprzez przekazywanie sobie nawzajem impulsów w maleńkich przestrzeniach zwanych synapsami. 

Gdy wiadomości są wysyłane wielokrotnie, tworzone są nowe połączenia, od których zależy praca mózgu - działanie zmysłów, myślenie, zapamiętywanie itd. 

Jak wspierać rozwój mózgu dziecka zanim się narodzi?

  • Aby wspierać rozwój mózgu dziecka musisz dbać o dietę. Oprócz wspomnianego już kwasu foliowego i jodu, bardzo ważną substancją są kwasy omega-3, które stanowią budulec tkanki mózgowej. Jedz pokarmy pełnych omega 3: tłuste ryby (sardynki, śledź, makrela itp.), nasiona lnu i orzechy włoskie.Staraj się odżywiać prawidłowo, wybierając naturalne produkty. Unikaj przetworzonego jedzenia o zbyt dużej zawartości tłuszczu i cukru, napojów gazowanych, ciast, gotowych posiłków, słodyczy. Zamiast tego zdecyduj się na sezonowe owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze, takie jak pomidor, kiwi, pomarańcze, arbuz, brokuły i zielone warzywa liściaste (rukola, rzeżucha, szpinak).
  • Dla mózgu dziecka nie ma też nic lepszego niż muzyka! IQ dziecka jest ściśle związane z jego rozwojem sensorycznym. Ponadto, aby stymulować jego zdolności intelektualne rozważ słuchanie muzyki przez kilka minut dziennie: od 5 miesiąca ciąży dziecko odbiera częstotliwości i dźwięki i odpowiednio na nie reaguje.
  • Poświęć też  trochę czasu na komunikację z dzieckiem w czasie ciąży. Podobnie jak muzyka, głosy mamy i taty stymulują funkcje mózgu dziecka. Z jednej strony uspokajają go, zabezpieczają i pocieszają, a z drugiej rozwijają jego percepcje zmysłoweJak to robić? Delikatnie i czule naciskaj na swój brzuch. Szybko przekonasz się, że dziecko uwielbia tę bezpośrednią interakcję!

Czytaj równieżCo czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze?

Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza