Mózg dziecka: rozwój w życiu płodowym

mózg dziecka
fot.: Thinkstock
Mózg dziecka formuje się po 28. dniu życia płodowego.

Mózg dziecka stanowi centrum dowodzenia całego organizmu – to od jego funkcjonowania zależą nasze myśli, uczucia, inteligencja. Zobacz, jak rozwija się mózg dziecka i czy masz na to wpływ. Oto fakty z życia płodowego.

Mózg to absolutnie kluczowy narząd w ludzkim organizmie – steruje wszystkimi procesami, które w nim zachodzą. Ale nie tylko to mu zawdzięczamy – od niego zależy też całe nasze życie umysłowe i duchowe: jest źródłem naszych myśli, pragnień, wyobrażeń... Zobacz, jakie są etapy rozwoju mózgu dziecka i co możesz zrobić, by ten proces wesprzeć.

Czytaj również: DIETA w CIĄŻY: nadmierna ilość kalorii w ciąży zaburza prawidłowy rozwój płodu

Mózg dziecka: jak to się zaczyna?

Zawiązki układu nerwowego tworzą się już 13 dni po zapłodnieniu, ale pierwszym ważnym wydarzeniem, od którego zależy prawidłowy rozwój mózgu dziecka, jest tzw. zamknięcie cewy nerwowej, co następuje 28. dnia życia płodowego. Od tego momentu zaczyna się rozwijać centralny układ nerwowy – formują się mózg i rdzeń kręgowy. Jeśli do zamknięcia cewy nerwowej nie dojdzie, dziecko urodzi się z bezmózgowiem.

Ważny składnik: kwas foliowy. Odpowiednia podaż kwasu foliowego zmniejsza aż o 70 proc. ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Dlatego już przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej tygodniach trzeba zadbać o zapasy tej substancji (dieta i suplementy).

Czytaj również: KALENDARZ CIĄŻY, czyli jak rozwija się twoje dziecko

Mózg dziecka: półkule

Między 6. a 7. tygodniem ciąży mózg dziecka szybko się rozwija. W 8. tygodniu kształtują się jego półkule mózgowe, które z czasem będą stanowić największą część mózgu. W 10. tygodniu ciąży mózg jest już złożonym narządem, a jego wzrost następuje wciąż w bardzo intensywnym tempie.

Ważny składnik: jod. Od niego zależy produkcja hormonów tarczycy, niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka – ich niedobór może spowodować ciężkie upośledzenie umysłowe. Tarczyca dziecka zaczyna samodzielnie produkować hormony w 10.-12. tygodniu ciąży - zarówno wcześniej, jak i później powinnaś suplementować jod w dawce 150–200 mcg dziennie - aż do końca ciąży.

Czytaj również: ROZWÓJ PŁODU: co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?

Mózg dziecka: neurony i synapsy

Pod koniec 3. miesiąca ciąży mózg dziecka zbudowany jest ze wzgórza (czyli części odpowiedzialnej za odbieranie i przesyłanie komunikatów płynących ze zmysłów), móżdżku i dwóch półkul kory mózgowej. Na tym etapie kora mózgowa jest jeszcze gładka i niezróżnicowana. W ciągu kolejnych kilku tygodni półkule mózgowe mocno się rozrosną i wytworzy się między nimi most zbudowany z milionów komórek nerwowych – ciało modzelowate. Między 17. a 20. tygodniem ciąży w mózgu płodu w szybkim tempie powstają nowe komórki nerwowe (neurony). Jakie substancje są istotne w tym okresie dla rozwoju mózgu? O tym przeczytasz w numerze kwietniowym "M jak Mama". 

Aktualizacja: 2016-05-30 Publikacja: 2016-03-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.