Ciąża po 35. roku życia. Wyższe ryzyko powikłań i tego, że poród skończy się cesarką

2025-07-13 5:02

Ciąża po 35. roku życia nazywana jest ciążą geriatryczną. Choć sama nazwa brzmi dziwnie, istotnie z wiekiem istotnie wzrasta ryzyko powikłań ciążowych i wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Po 35. roku życia rośnie także ryzyko poronienia i tego, że poród - czy ciężarna tego chce czy nie - zakończy się cesarką.

Ciąża po 35. roku życia. Wyższe ryzyko powikłań i tego, że poród skończy się cesarką

i

Autor: Getty Images Ciąża po 35. roku życia. Wyższe ryzyko powikłań i tego, że poród skończy się cesarką

Ciąża geriatryczna (wiele kobiet nie znosi tego określenia), czyli ciąża po 35. roku życia staje się coraz częstszym wyborem Polek. Wyborem lub niespodzianką, bo bywa i tak, że kolejne dziecko, które pojawia się na świecie, ma nastoletnie rodzeństwo i rodzice nie planowali już powiększenia rodziny.

Ciąża po 45. roku życia bywa efektem odstawienia antykoncepcji, któa wydaje się zbędna z racji menopauzy. Czy to prawda, że po zajściu w ciążę w dojrzałym wieku ryzyko powikłań ciążowych jest większe? Tak, dlatego ciąża geriatryczna wymaga uważnego prowadzenia.

Jak zaplanować płeć dziecka? Królowe Matki, odc. 15

Ciąża po 35. roku życia a ryzyko powikłań

Choć kobiety coraz później decydują się zostać mamami (20% Polek rodzi po 35. roku życia) warto wiedzieć, że odkładanie tej decyzji w czasie zwykle działa na niekorzyść. Trudniej jest zajść w ciążę, trudniej jest ją również utrzymać.

Ma to związek ze spadkiem rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą pęcherzyków (około 300-400 tys.), które mają zdolność do przekształcania się w komórki jajowe. Z wiekiem ich liczba stopniowo maleje, bo z reguły przy każdej owulacji, gdy uwalniana jest jedna komórka jajowa, pozostałe obumierają. Aktualny poziom rezerwy jajnikowej pozwala stwierdzić badanie poziomu hormonu AMH. Szanse na zapłodnienie więc maleją.

Rośnie za to ryzyko, że już zapłodniona komórka jajowa obumrze. U kobiet po 35. roku życia ryzyko poronienia samoistnego wynosi 20%, jest więc dwukrotnie wyższe niż u kobiet przed trzydziestką. U kobiet po 40. roku życia jest jeszcze wyższe, bo wynosi 40%.

M jak Mama Google News

Wraz z wiekiem matki rośnie ryzyko:

Oczywiście zdecydowana większość kobiet tych powikłań nie doświadczy i urodzą zdrowe dzieci. Warto jednak wiedzieć, że jest to ciąża wymagająca uważnego prowadzenia. Może być tak, że zakończy się cesarką, choć wymarzyłabyś to sobie inaczej.

Większe ryzyko indukcji porodu i cesarki

Ciąża po 35. roku życia częściej kończy się cesarskim cięciem, właśnie z powodu wyższego ryzyka powikłań. W zwiazku z tym częściej występują zakrzepy i krwotoki.

U kobiet po 40. roku życia częściej rozważa się także indukcję porodu po 39. tygodniu ciąży, nawet jeśli dodatkowe powikłania nie występują. Częściej zdarzają się także porody przedwczesne.

Im późniejszy wiek ciężarnej, tym wolniejsza regeneracja po porodzie i większe ryzyko depresji poporodowej.

Jak z wiekiem matki rośnie ryzyko wad genetycznych u dziecka?

To chyba kwestia, która budzi najwięcej obaw wśród kobiet, które już są w ciąży lub planują mieć dziecko w dojrzałym wieku. 

U kobiet po 35. roku życia obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu, takich jak zespół Downa, Edwardsa i Patau, zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu, niskiej masy urodzeniowej, wad cewy nerwowej.

Ryzyko, że kobieta po 35. roku życia urodzi dziecko z zespołem Downa wynosi 1:350 (u kobiety w wieku 25 lat jest to 1:1250).

Czy grozi ci nadwaga w ciąży?
Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, jesz więcej, ponieważ teraz jest was dwoje...