6 tydzień ciąży – co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-05-15 15:21

6 tydzień ciąży to moment, kiedy zaczyna się formować serce dziecka. Wkrótce podczas badania USG będziesz mogła je już zobaczyć. Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu ciąży i jak możesz się teraz czuć?

Pod koniec 6 tygodnia ciąży wielkość zarodka to 4 mm. Nie jest to wiele, a jednak zaczynasz już czuć, że to maleństwo rozgościło się w twoim brzuchu: jesteś zmęczona, możesz mieć mdłości. Objawy te na szczęście nie są jeszcze dokuczliwe, a może zdarzyć się nawet, że zanotujesz brak jakichkolwiek objawów w 6 tygodniu ciąży.

Spis treści:

 1. Odczucia psychiczne w 6 tygodniu ciąży
 2. Objawy fizyczne w 6 tygodniu ciąży
 3. Mdłości w 6 tygodniu ciąży
 4. Jak zwalczyć mdłości w 6 tygodniu ciąży
 5. Brak objawów w 6 tygodniu ciąży
 6. Najwyższy czas na wybór lekarza
 7. Wygląd dziecka w 6 tygodniu ciąży

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Który to miesiąc ciąży?

6 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. To 4 tydzień życia dziecka.

Odczucia psychiczne w 6 tygodniu ciąży

To już 2 miesiąc ciąży dlatego mogą pojawić się u ciebie senność i znużenie. Ale możesz też tryskać radością i energią.

Rewolucja hormonalna prowadzi do huśtawek nastroju, dlatego możesz też odczuwać te wszystkie emocje na zmianę. I nie martw się, jeśli nie rozsadza cię radość, mimo że twoja ciąża była planowana.

W 6 tygodniu ciąży możesz mieć „doła”, ale to wkrótce minie – musisz po prostu przyzwyczaić się do myśli, że jesteś w ciąży i będziesz mieć dziecko. Ta bardzo wczesna faza ciąży to czas na przystosowanie się do myśli, że wszystko się zmieni.

Możesz spróbować opanować czy też uporządkować emocje, jeśli tego chcesz. Jeśli nie - masz prawo do ich zmienności i humorów.

Czytaj:

Progesteron, ważny hormon w ciąży

Oblicz termin porodu

Objawy fizyczne w 6 tygodniu ciąży

Twoje ciało zewnętrznie jeszcze nie jest zmienione, możesz zauważyć jedynie pełniejsze, bardziej tkliwe piersi. Twoje gruczoły mlekowe zostały pobudzone przez ciążowe hormony.

Brodawki sutkowe też się powiększają i zmieniają barwę na ciemniejszą - to wynik wzmożonego dopływu krwi, podobnie jak dostrzegalna pod skórą siateczka niebieskich żył.

Układ krążenia i oddechowy nie są jeszcze obciążone dlatego nie masz problemów z oddychaniem.

Czytaj:

Początek ciąży - jak przeżyć pierwsze tygodnie ciąży?

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na tym etapie możesz zacząć wyraźnie odczuwać typowe dla I trymestru ciąży dolegliwości:

 • nadwrażliwość na niektóre zapachy i smaki;
 • mdłości (nie tylko poranne) i wymioty, które są przede wszystkim wynikiem zwiększonej produkcji hormonów w organizmie; możesz sobie pomóc jedząc niewielkiej objętości lekkostrawny posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka, żując kawałki świeżego imbiru lub popijając wodę z imbirem i cytryną; przy silniejszych, nieustępujących dolegliwościach skuteczny może okazać się zabieg Bowena, akupresura lub akupunktura;
 • lekkie uczucie napięcia w dole brzucha i częstsze oddawanie moczu, spowodowane powiększaniem się macicy;
 • nieustanne zmęczenie i senność, które wynikają ze gwałtownego wzrostu produkcji hormonów, a także adaptacji poszczególnych układów w organizmie do stanu ciąży. W miarę możliwości warto podążać za sygnałami płynącymi z ciała i pozwalać sobie na dodatkowy odpoczynek w ciągu dnia.

Mdłości w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży może być początkiem porannych mdłości, które „poranne” bywają tylko z nazwy: niektóre kobiety męczą się całymi dniami. Wymioty pojawiają się nagle, mogą być wywołane nawet zapachami, które dotąd wydawały się przyjemne.

Choć trudno to zaakceptować, mdłości to dobry objaw, który oznacza, że w organizmie jest odpowiedni poziom hormonu hCG potrzebnych do prawidłowego rozwoju ciąży.

Czytaj: Poranne mdłości w ciąży: kiedy nudności są niebezpieczne

Jak zwalczyć mdłości w 6 tygodniu ciąży

 • Unikaj mocno przyprawionych dań
 • Pij dużych ilości wody niegazowanej (2,5-3 l dziennie)
 • Staraj się nie chodzić w miejsca, w których możesz się spodziewać silnych zapachów (np. basen, restauracja z otwartą kuchnią)
 • Jedz migdały i imbir, które pomagają łagodzić dolegliwości
 • Staraj się mieć przy sobie zawsze zdrowe przekąski

Czytaj:

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Co jeść, by zwalczyć nudności?

Nietypowe sposoby na mdłości ciążowe

Dobrze wiedzieć

Jeśli zauważysz plamienie w 6 tygodniu ciąży, prawdopodobnie nie jest ono już związane z procesem implantacji zarodka w macicy. Może być przyczyną zmian hormonalnych - nie są wtedy groźne, ale mogą być również spowodowane niedoborem progesteronu - hormonu podtrzymującego ciążę. Dlatego, jeśli plamienie utrzymuje się idź koniecznie do lekarza.

Brak objawów w 6 tygodniu ciąży

Jeśli bardzo pragnęłaś zajść w ciążę, prawdopodobnie równie uważnie wypatrujesz każdego sygnału, który potwierdzi twój stan. Może się jednak okazać, że nie dostrzegasz ich.

Brak objawów nie powinien cię martwić. Twój organizm w 6 tygodniu ciąży jeszcze nie ulega bardzo odczuwalnym zmianom. Swój odmienny stan możesz to odczuwać jedynie na poziomie emocjonalnym, a jedynym widocznym (fizycznym) objawem ciąży jest brak miesiączki.

Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę?

Kalkulatory - polecamy praktyczne narzędzia przydatne w ciąży

Najwyższy czas na wybór lekarza

Wybór ginekologa prowadzącego ciąże to bardzo ważna decyzja, nie warto jej podejmować pochopnie. Jeśli do tej pory nie byłaś na pierwszej wizycie ciążowej u ginekologa i nie masz swojego stałego lekarza, do którego dotąd chodziłaś, skup się na tym, by znaleźć najlepszego - dla siebie i dziecka.

Popytaj przyjaciółki lub kobiet z rodziny, które mają za sobą poród. A jeśli nie chcesz na razie informować bliskich o ciąży, dobrym źródłem informacji mogą być położne, które pracują w szpitalu i na co dzień obserwują lekarzy "w akcji".

Możesz też umówić się do kilku lekarzy na wstępną wizytę i sprawdzić, który ci się spodoba (ale nie przesadzaj z liczbą wizyt). Do przychodni pojedź z lekkim wyprzedzeniem, najlepiej razem z partnerem, który też może mieć swoje spostrzeżenia odnoście lekarza.

Przygotuj sobie też listę pytań do ginekologa i nie wstydź się pytać nawet o rzeczy twoim zdaniem głupie. Koniecznie wykonaj zlecone przez lekarza badania.

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Kalendarz badań w ciąży

Wygląd dziecka w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży to 4 tydzień życia dziecka (pamiętaj, że ta niezgodność wynika z tego,. Ze lekarze liczą ciążę od pierwszego dnia cyklu, a nie od daty zapłodnienia.

W 6 tygodniu ciąży zarodek ma 4 mm długości. Jest zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej podawana jest jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) - od czubka głowy do pupy.

Dziecko w 6 tygodniu ciąży przypomina nieco kijankę. Ma widoczną głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie, wchłonięty przez obrastające go tkanki. Na jego twarzy formują się już szczęki, policzki i broda.

Około 40 dnia ciąży po bokach tułowia pojawiają się zawiązki ramion, a już dwa dni później  – nóg. Powstaje pranercze, które zaniknie zastąpione przez nerki. W 6 tygodniu ciąży kształtują się też ważne części mózgu, a także narządy układu pokarmowego. 

Czytaj:

Jak rozwija się dziecko. Rozwój płodu - 1 trymestr ciąży

Dolegliwości i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

W 6 tygodniu ciąży dziecko ma już krwioobieg. To bardzo ważny okres – zaczyna się formować serce. Najpierw jest tylko pojedynczą małą rurką, zgiętą w kształcie litery S, ale już 22. dnia zaznaczają się w nim komory, które zaczynają się kurczyć – jeszcze niezbyt miarowo. 

Następnie serce zaczyna pompować krew - uderza 80 razy na minutę. W 6 tygodniu ciąży zarodek i jego bijące serce są już doskonale widoczne na dobrym sprzęcie USG.

Zobacz, jak rozwija się dziecko w 7 tygodniu ciąży

Czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży? WIDEO

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Początek czwartego tygodnia to bardzo ważny okres – zaczyna się formować moje serce. Jeszcze niezbyt miarowo, ale jednak! – moje serce bije! Za kilka dni można je będzie zobaczyć na USG: na tle małej ciemnej plamki (to ja!) widać pulsujący świetlisty punkcik.

Czwarty tydzień można też nazwać tygodniem mózgu – teraz formują się jego podstawowe części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Tworzy się nerw wzrokowy i soczewki oczu.

I zaczynam już jakoś wyglądać. Przystojniak to ze mnie jeszcze nie jest, ale wyraźnie już widać, gdzie głowa, gdzie tułów, a gdzie, hmm... ogonek, za przeproszeniem. No, mam teraz coś takiego, niestety. Ale szybko się go pozbędę.

Pod koniec 4. tygodnia mam 4 mm, ale tempo wzrostu gwałtownie przyspiesza i po kolejnym tygodniu mierzę już 12 mm!

Polecamy wideo: 6 tydzień ciąży

Serce dziecka rozpoczęło już swoją pracę - bije niemiarowo, ale już wkrótce będzie można je zobaczyć i usłyszeć podczas badania USG. 6 tydzień to również czas, kiedy powstają podstawowe części mózgu i oczy dziecka. Co jeszcze dzieje się w 6 tygodniu ciąży? Opowiada nasz ekspert.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE