8. tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 12:55

W 8. tygodniu ciąży możesz dokładnie wyczuć powiększoną macicę, mimo to wielkość twojego brzucha nie rzuca się w oczy. Możesz odczuwać charakterystyczne objawy wczesnej ciąży, np. mdłości. Sprawdź, jak wygląda twoje maleństwo w 8. tygodniu ciąży i jak się rozwija?

8 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy
Autor: Getty images 8 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

W 8. tygodniu ciąży twoje dziecko rozwija się bardzo szybko i dynamicznie. Ty sama coraz bardziej zaczynasz dostrzegać zmiany, które zachodzą w twoim organizmie, a które są spowodowane ciążą. Masz tez wyraźne objawy początkowej ciąży. Nic dziwnego – dwa miesiące oczekiwania na dziecko już prawie za tobą. Co się wydarzy w 8. tygodniu ciąży z tobą i dzieckiem?

Który to miesiąc ciaży?

8. tydzień ciąży to już koniec 2. miesiąca ciąży i 1. trymestr ciąży. To 6. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 8. tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 8. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 8. tydzień ciąży - wygląd płodu
  4. 8. tydzień ciąży - USG i badania
  5. 8. tydzień ciąży - objawy
  6. 8. tydzień ciąży - dolegliwości

8. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Na początku 8. tygodnia ciąży wykształcają się dłonie i stopy, a pod jego koniec powstaną nawet małe paluszki. W 8. tygodniu ciąży rozpoczyna się okres determinacji płci dziecka, powstaje ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi).

Dzięki niemu nienarodzone maleństwo może już reagować na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji, a uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz).

Płód ma całkowicie ukształtowany kościec. Na razie jeszcze zbudowany nie z kości, ale z galaretowatej chrząstki. Kręgosłup ma grubość szpilki, a żebra - grubość włosa.

Zaczynają rosnąć powieki i tworzą się zawiązki mleczaków. Serce dziecka już bije, widoczne są zaczątki mózgu oraz płuca, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny.

Czytaj również: USG w ciąży - interpretacja wyników badania

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne w ciąży

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

8. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

8. tydzień ciąży - wygląd płodu

W 8. tygodniu ciąży dziecko ma ok. 2 cm wzrostu, czyli dokładnie tyle, ile ziarenko fasoli lub malina. Chociaż jest to wzrost mocno niedoszacowany: lekarze uznali, że będą określać tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniową, czyli nie całą długość ciała dziecka, ale odległość od czubka głowy do końca tułowia, bez nóg.

To dlatego, że maluszek cały czas przebywa w pozycji embrionalnej, czyli skulonej, z nóżkami podciągniętymi do klatki piersiowej.

Jakiej wielkości jest dziecko w twoim brzuchu?
8 tydzień ciaży

Autor: Getty images

W 8. tygodniu ciąży dziecko ma ok. 2 cm długości i waży mniej więcej 1 g. Ma już wszystkie narządy, ale większość z nich znajduje się jeszcze na początkowym etapie rozwoju.

Warto wiedzieć

8. tydzień ciąży - USG i badania

8. tydzień ciąży to czas, kiedy wiele kobiet zgłasza się do lekarza na pierwszą wizytę. Zgodnie z zaleceniami trzeba to zrobić do 10. tygodnia ciąży. Wizyta wiąże się z otrzymaniem skierowania na podstawowe badania – zrób je koniecznie.

Do niezbędnych badań zlecanych na początku ciąży należy: USG, oznaczenie grupy krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, badania w kierunku WR, HIV, HBS, HCV, toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii.

8. tydzień ciąży - objawy

8. tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś koniecznie wybrać ginekologa, który poprowadzi twoją ciążę. Jeśli dotąd tego nie zrobiłaś, koniecznie idź do lekarza.

Pamiętaj, że to osoba, w której ręce oddajesz zdrowie swoje i swojego dziecka. Dobrze zastanów się więc nad wyborem odpowiedniego lekarza.

8. tydzień ciąży to czas, kiedy rozwijają się gruczoły mleczne, dlatego twoje piersi stają się nabrzmiałe i obolałe. By zapewnić im ulgę, poproś partnera o delikatny masaż piersi. Możecie użyć łagodnej oliwki dla dzieci lub kremu do pielęgnacji piersi dla ciężarnych.

Do objawów, które pojawiają się na tym etapie ciąży, należą też spadek nastroju czy lekki wzrost temperatury ciała. Jakie inne dolegliwości ciążowe mogą pojawić się w 8 tygodniu ciąży? Większość kobiet na tym etapie ciąży odczuwa:

8. tydzień ciąży - dolegliwości

Niestety, dolegliwości ciążowe w 8 tygodniu ciąży raczej się nie zmniejszą, mogą za to  nasilać w miarę upływu kolejnych tygodni. Dotyczy to zwłaszcza wymiotów. Aby ich uniknąć, dbaj o swoją dietę: nie jedz za dużo, lecz przede wszystkim zdrowo. Staraj się też mieć przy sobie lekkie, ale wartościowe odżywczo przekąski, które złagodzą mdłości.

W 8 tygodniu ciąży możesz odczuwać lekkie bóle w dole brzucha, spowodowane rozciąganiem się mięśni wokół macicy, a także zaobserwować plamienia. Zawsze poinformuj o nich swojego lekarza.

A jaka jest wielkość brzucha w 8. tygodniu ciąży? W 8 tygodniu ciąży macica ma już wielkość małej piłki. Kiedy naciśniesz podbrzusze, możesz samodzielnie wyczuć powiększony organ. Jednak zewnętrznie wielkość brzucha się nie zmienia. Twój stan nie jest jeszcze widoczny, o ciąży wiedzą tylko wtajemniczeni.

Czytaj również: Kalkulator ciąży - sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś

Kalendarz badań w ciąży

Badania w 2. miesiącu ciąży - jakie trzeba wykonać? Zobacz FILM

Badania w 2. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na tym etapie szczególnie wyraźnie możesz odczuwać tkliwość i napięcie w piersiach. Biust zaczyna się powiększać (choć u części kobiet powiększenie piersi nastąpi dopiero na dalszym etapie ciąży, a u innych w ogóle się tego objawu nie zaobserwuje), otoczki wokół brodawek ciemnieją, uwidacznia się siatka żylna.

Wewnątrz piersi następuje intensywne rozgałęzianie się przewodów mlecznych i dojrzewanie gruczołu piersiowego, czyli tzw. mammogeneza.

Ważne! Zarówno posiadaczki obfitych jak i niewielkich biustów z takim samym (tzn. bardzo dużym!) prawdopodobieństwem będą mogły karmić piersią swoje dziecko!

Produkcja pokarmu zależy bowiem od ilości i dojrzałości tkanki gruczołowej w piersi, natomiast na wielkość piersi wpływa przede wszystkim ilość tkanki tłuszczowej.

Mały czy duży, o biust w ciąży warto dbać. Kluczowym elementem będzie odpowiednio dobrany biustonosz. Warto skorzystać z pomocy brafitterki.

Jeśli kupujesz bieliznę sama, pamiętaj, aby stanik miał szerokie, stabilnie podtrzymujące biust ramiączka i nigdzie cię nie uciskał.

Aby ulegające ciążowym zmianom piersi pozostały jędrne i gładkie, podczas prysznica przez kilkadziesiąt sekund polewaj je zimną wodą, a po osuszeniu wmasowuj w nie delikatnie, okrężnymi ruchami naturalny olejek zwierający witaminę E (np. olejek z kiełków pszenicy).

Nie zapomnij też o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie piersiowe!

CO POWINNAM WIEDZIEĆ O PORODZIE?

Pytanie 1 z 14
Jednym z pierwszych objawów rozpoczynającego się porodu jest
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza