8 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-02 12:36

W 8 tygodniu ciąży możesz dokładnie wyczuć powiększoną macicę, mimo to wielkość twojego brzucha nie rzuca się w oczy. Możesz odczuwać charakterystyczne objawy wczesnej ciąży. Sprawdź, jak wygląda twoje maleństwo w 8 tygodniu ciąży i jak się rozwija?

Twoje dziecko rozwija się bardzo szybko i dynamicznie. Ty sama coraz bardziej zaczynasz dostrzegać zmiany, które zachodzą w twoim organizmie, a które są spowodowane ciążą. Nic dziwnego – dwa miesiące oczekiwania na dziecko już prawie za tobą.

Spis treści:

  1. Objawy i dolegliwości w 8 tygodniu ciąży
  2. USG i badania w 8 tygodniu ciąży
  3. Wielkość brzucha w 8 tygodniu ciąży
  4. Wielkość płodu w 8 tygodniu ciąży
  5. Wygląd i rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Który to miesiąc ciaży?

8 tydzień ciąży to już koniec 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. To 6 tydzień życia dziecka.

8 tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś koniecznie wybrać ginekologa, który poprowadzi twoją ciążę. Jeśli dotąd tego nie zrobiłaś, koniecznie idź do lekarza.

Pamiętaj, że to osoba, w której ręce oddajesz zdrowie swoje i swojego dziecka. Dobrze zastanów się więc nad wyborem odpowiedniego lekarza.

Czytaj:

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne w ciąży

Objawy i dolegliwości w 8 tygodniu ciąży

8 tydzień ciąży to czas, kiedy rozwijają się gruczoły mleczne, dlatego twoje piersi stają się nabrzmiałe i obolałe. By zapewnić im ulgę, poproś partnera o delikatny masaż piersi. Możecie użyć łagodnej oliwki dla dzieci lub kremu do pielęgnacji piersi dla ciężarnych.

Do dolegliwości, które pojawiają się na tym etapie ciąży, należą też spadek nastroju czy lekki wzrost temperatury ciała.

Jakie inne dolegliwości mogą pojawić się w 8 tygodniu ciąży? Większość kobiet na tym etapie ciąży odczuwa:

Niestety, dolegliwości ciążowe w 8 tygodniu ciąży raczej się nie zmniejszą, mogą za to  nasilać w miarę upływu kolejnych tygodni. Dotyczy to zwłaszcza wymiotów.

Aby ich uniknąć, dbaj o swoją dietę: nie jedz za dużo, lecz przede wszystkim zdrowo. Staraj się też mieć przy sobie lekkie, ale wartościowe odżywczo przekąski, które złagodzą mdłości.

W 8 tygodniu ciąży możesz odczuwać lekkie bóle w dole brzucha, spowodowane rozciąganiem się mięśni wokół macicy, a także zaobserwować plamienia. Zawsze poinformuj o nich swojego lekarza.

Czytaj:

Kalkulator ciąży - sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Co jeść, by zwalczyć nudności?

USG i badania w 8 tygodniu ciąży

8 tydzień ciąży to czas, kiedy wiele kobiet zgłasza się do lekarza na pierwszą wizytę. Zgodnie z zaleceniami trzeba to zrobić do 10 tygodnia ciąży. Wizyta wiąże się z otrzymaniem skierowania na podstawowe badania – zrób je koniecznie.

Do niezbędnych badań zlecanych na początku ciąży należy: usg, oznaczenie grupy krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, badania w kierunku WR, HIV, HBS, HCV, toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii.

Czytaj:

Kalendarz badań w ciąży

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Wielkość brzucha w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży macica ma już wielkość małej piłki. Kiedy naciśniesz podbrzusze, możesz samodzielnie wyczuć powiększony organ. Jednak zewnętrznie wielkość brzucha się nie zmienia. Twój stan nie jest jeszcze widoczny, o ciąży wiedzą tylko wtajemniczeni.

Czytaj: Sprawdź, jak rośnie brzuch w ciąży

Sprawdź, czego nie powinnaś robić w 1. trymestrze ciąży. Zobacz FILM

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Na tym etapie szczególnie wyraźnie możesz odczuwać tkliwość i napięcie w piersiach. Biust zaczyna się powiększać (choć u części kobiet powiększenie piersi nastąpi dopiero na dalszym etapie ciąży, a u innych w ogóle się tego objawu nie zaobserwuje), otoczki wokół brodawek ciemnieją, uwidacznia się siatka żylna.

Wewnątrz piersi następuje intensywne rozgałęzianie się przewodów mlecznych i dojrzewanie gruczołu piersiowego, czyli tzw. mammogeneza.

Ważne! Zarówno posiadaczki obfitych jak i niewielkich biustów z takim samym (tzn. bardzo dużym!) prawdopodobieństwem będą mogły karmić piersią swoje dziecko!

Produkcja pokarmu zależy bowiem od ilości i dojrzałości tkanki gruczołowej w piersi, natomiast na wielkość piersi wpływa przede wszystkim ilość tkanki tłuszczowej.

Mały czy duży, o biust w ciąży warto dbać. Kluczowym elementem będzie odpowiednio dobrany biustonosz. Warto skorzystać z pomocy brafitterki.

Jeśli kupujesz bieliznę sama, pamiętaj, aby stanik miał szerokie, stabilnie podtrzymujące biust ramiączka i nigdzie cię nie uciskał.

Aby ulegające ciążowym zmianom piersi pozostały jędrne i gładkie, podczas prysznica przez kilkadziesiąt sekund polewaj je zimną wodą, a po osuszeniu wmasowuj w nie delikatnie, okrężnymi ruchami naturalny olejek zwierający witaminę E (np. olejek z kiełków pszenicy).

Nie zapomnij też o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie piersiowe!

Wielkość płodu w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży dziecko ma ok. 2 cm długości i waży mniej więcej 1 g. Ma już wszystkie narządy, ale większość z nich znajduje się jeszcze na początkowym etapie rozwoju.

Wygląd i rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży

Na początku 8 tygodnia ciąży wykształcają się dłonie i stopy, a pod jego koniec powstaną nawet małe paluszki. W 8 tygodniu ciąży rozpoczyna się okres determinacji płci dziecka, powstaje ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi).

Dzięki niemu nienarodzone maleństwo może już reagować na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji, a uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz).

Kręgosłup ma grubość szpilki, a żebra - grubość włosa. Zaczynają rosnąć powieki i tworzą się zawiązki mleczaków.

8 tydzień ciąży - wygląd zarodka
Autor: Getty images

Czytaj:

Zobacz, jak rozwija się dziecko w 9 tygodniu ciąży

USG w ciąży - interpretacja wyników badania

Polecamy wideo: Reguła Naegelego - obliczanie terminu porodu

Jak obliczyć termin porodu według reguły Naegelego wyjaśnia Aleksandra Orzechowska - asystent w oddziale położniczo-ginekologicznym Szpitala Powiatowego w Wołominie.

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Mam ok. 2 cm wzrostu, czyli dokładnie tyle, ile ziarenko fasoli. Chociaż jest to wzrost mocno niedoszacowany, że się tak wyrażę. Bo lekarze uznali, że będą określać tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniową, czyli nie całą długość mojego ciała, ale odległość od czubka głowy do końca tułowia. Bez nóg!

Że niby nogi mam tak zgięte, że nie można zmierzyć całego wzrostu. Ale wymyślili! Uważam, że to bardzo niesprawiedliwe. A wam by się podobało, gdyby wasz wzrost liczono bez nóg? Wątpię.

Pochwalę się, co już mam. A więc prawie wszystko jest już na swoim miejscu, chociaż nie wszystko jeszcze działa. Ale serce już bije! Mam też zaczątki mózgu oraz płuca, nerki, wątrobę, układ pokarmowy i krwionośny.

Aha, i całkowicie ukształtowany kościec. Na razie jeszcze zbudowany nie z kości, ale z galaretowatej chrząstki. No i mam ręce i nogi, ma się rozumieć. Z palcami!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE