Zmysły niemowlaka: jak wspierać rozwój dziecka?

2015-04-15 14:00

Rozwój zmysłów niemowlaka nie musi się odbywać z pomocą wymyślnych zabawek i dalekich podróży. One wcale nie są potrzebne, by stymulować umysł dziecka. Niemowlę spektakularnie rozwija się w zwykłym otoczeniu, a jego zmysły możesz stymulować podczas codziennych czynności.

Niemowlę rozwój
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rozwój niemowlaka wspieramy dzięki pobudzaniu zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku.

Spis treści

  1. Domowe przebieranki pobudzają zmysł wzroku
  2. Rozwój zmysłów niemowlaka: kąpiel pobudza zmysł słuchu
  3. Masaż pobudza zmysł dotyku
  4. Rozwój zmysłów niemowlaka: zmysł węchu i dobre skojarzenia

Warto pamiętać o wspieraniu rozwoju niemowlaka i stymulowaniu zmysłów dziecka. Dziecko najintensywniej rozwija się pod względem fizycznym i psychicznym w pierwszym roku życia, a zwłaszcza w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. W momencie narodzin szare komórki w jego mózgu tylko czekają na to, by się nimi zająć, chociażby w trakcie rutynowych zajęć. Brzmi nudno? Ależ skąd. Dla niemowlaka to będzie fascynująca przygoda. Warto pokazywać mu zjawiska („Zobacz, jak słońce mocno świeci”), prezentować ludzi („Twoja ciocia ma jasne włosy”), odkrywać ciekawe przedmioty („Kiedy nacisnę ten przycisk, pralka zacznie wirować"). Można też dostarczać nowych wrażeń i emocji („Zobacz, jak ten materiał łaskocze skórę”). Ale nie wszystko naraz. Intensywność wrażeń może sprawić, że maleństwo zacznie odczuwać niepokój i stres. O wiele lepsze efekty przyniesie zapewnienie dziecku bliskiego kontaktu z rodzicami, niespieszna pielęgnacja i radosna zabawa.

Edukacja od pieluch, czyli czy można wychować małego geniusza?

Domowe przebieranki pobudzają zmysł wzroku

Oczka noworodka dostrzegają obiekty znajdujące się w odległości 20–30 cm od jego twarzy. To dlatego w trakcie karmienia piersią chętnie obserwuje on twarz mamy. Początkowo jest ona jakby za zamgloną szybą, ale mniej więcej w 2 miesiącu życia dziecka nabierze ostrości, zwłaszcza jeśli maleństwo będzie codziennie trenowało wzrok. Pomoże w tym... odważny makijaż mamy. Na głowę można założyć ciekawą czapkę, np. Świętego Mikołaja. Dobrze byłoby, gdyby zabawa w przebieranie weszła do kanonu rodzinnych aktywności. Wpłynie na rozwój malca i sprawi wiele frajdy wszystkim domownikom. Tata pochylający się nad noworodkiem leżącym w łóżeczku też może zakładać kolorowe czapki z daszkiem czy okulary w kontrastowych oprawkach. Po przebieraniu czas na zabawę mimiką. W trakcie przewijania możecie prezentować niemowlęciu różne wyrazy twarzy. Dziecko najpierw, ok. 5 tygodnia życia, odpowie na nie uśmiechem, a wkrótce spróbuje je naśladować. Będziecie z uśmiechem obserwować rozwój zmysłów niemowlaka.

Zobacz:

Dlaczego kołysanie niemowlaka znakomicie wpływa na jego rozwój?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Rozwój zmysłów niemowlaka: kąpiel pobudza zmysł słuchu

Codzienne pluskanie się w wodzie jest doskonałym pretekstem do tego, by trenować rozwój zmysłów niemowlaka w zakresie zmysłu słuchu, pokazując dziecku, jak różne dźwięki je otaczają. Wystarczy odkręcić kran, wrzucić jakiś przedmiot do wody, zrobić w niej fale. Wszystkiemu powinien towarzyszyć komentarz i zachęta, by niemowlę wsłuchało się w dźwięki: „Przyjemnie szumi woda”, „Ale głośne było to pluśnięcie”, „To duży strumień tak hałasuje". Kąpiel w ciepłej wodzie działa relaksująco, pewnie dlatego niemowlęta robią się wtedy szczególnie „rozmowne”. Wykorzystajcie wieczorną toaletę smyka na trening jego głosu. Żadne „gu” i „ba-ba” nie powinno pozostać bez odpowiedzi rodzica. Wtórowanie dziecku to najlepsza zachęta do nauki mówienia.

W co się bawić z niemowlakiem w kąpieli?

Masaż pobudza zmysł dotyku

Niemowlę lubi, gdy każdy dzień jest podobny do drugiego. Powtarzalność zajęć i przewidywalność ich przebiegu dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jednym z takich powtarzalnych rytuałów może być masaż, który warto, od ok. 2 tygodnia życia dziecka stopniowo wprowadzać do codziennego rozkładu jego aktywności, by pobudzać u dziecka zmysł dotyku. Możesz go robić po kąpieli, tuż przed snem i wówczas będzie sprzyjał nie tylko rozwojowi zmysłów niemowlaka, ale również jego wyciszeniu i łatwiejszemu zasypianiu. Warto użyć olejku o przyjemnym lawendowym aromacie, włączyć relaksującą muzykę i lekko masować ciało małego golaska – od palców stóp po buzię i uszy. Dotyk powinien byc delikatny, a ruchy być koliste, niespieszne. 

Masaż Shantala - jak wykonać masaż niemowlaka?

Niektóre maluchy pięknie zasypiają od razu po wieczornej toalecie, przy piersi mamy. Dla nich mamy inną propozycję: masaż na dobry początek dnia, wykonywany w trakcie przebierania z piżamki. Towarzyszyć mu może skoczna muzyka i atrakcje w postaci np. łaskotania stópek czy dotykania brzuszka materiałami o różnej fakturze, np. gdy okryjemy dłonie miękkimi rękawiczkami z polaru.

Uwaga: jeśli podczas masażu niemowlę staje się niespokojne, może to być znak, że jakaś część jego ciała (np. podeszwy stóp) jest nadwrażliwa na dotyk i wówczas lepiej ją omijać. 

15 zabaw z niemowlakiem, wspierających jego rozwój.

Rozwój zmysłów niemowlaka: zmysł węchu i dobre skojarzenia

Po narodzinach dziecko może się pochwalić dobrze rozwiniętym zmysłem węchu, który bezbłędnie identyfikuje mamę, a zwłaszcza jej sutki. Słodka woń mleka jest dla dziecka najmilsza. Podobnie jak zapach ciała mamy, który go uspokaja. Dlatego nie warto tłumić go intensywnie pachnącymi kosmetykami. Zapach, który towarzyszy codziennym rytuałom, może służyć do ich utrwalania i umacniania w dziecku poczucia bezpieczeństwa (np. zapach płynu do kąpieli, zapach wody po goleniu taty, który przytula malca podczas zabawy). Warto też prezentować niemowlakowi ciekawe zapachy z otoczenia, np. potraw (daj maleństwu powąchać dań ze swojego talerza) czy zjawisk (wyjdźcie na dwór po deszczu). 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza