WADA CEWY NERWOWEJ. Kwas foliowy obniża ryzyko wystąpienia choroby?

2014-07-14 18:17 Katarzyna Stańczyk
Wada cewy nerwowej
Autor: materiały prasowe Wada cewy nerwowej powstaje w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Powoduje m.in. bezmózgowie i roszczep kręgosłupa.

Wrodzona wada cewy nerwowej powstaje w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i może powodować poważne konsekwencje takie jak przepukliny okolic głowy, bezmózgowie, rozszczepy kręgosłupa. Co roku w Polsce rodzi się 700 dzieci z wadą cewy nerwowej. Czy można jej zapobiec?

Wordzona wada cewy nerwowej to jedna z wad ośrodkowego układu nerwowego i kręgosłupa. Powstaje w 4 pierwszych tygodniach ciąży, a jej przyczyna nie jest do końca znana. Naukowcy twierdzą, że choroba ta ma uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. Przyczynia się do niej również brak suplementacji kwasu foliowego, niezbędnego w pierwszych tygodniach ciąży.

Wada cewy nerwowej: rozpoznanie choroby

Wada cewy nerwowej wynika z niedorozwoju mózgu i czaszki dziecka. Powoduje bezmózgowie, przepuklinę mózgu i rozszczep kręgosłupa. Do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznej metody jej leczenia.

Wadę cewy nerwowej można wykryć w czasie badania USG, wykonanego około 20. tygodnia ciąży. Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko może być chore, kieruje ciężarną na amniopunkcję. Polega ona na nakłuciu jamy owodniowej i zbadaniu poziomu alfafetoproteiny w płynie owodoniowym. W przypadku potwierdzenia diagnozy często stosuje się indukowaną aborcję.

Kolejne badanie przeprowadza się po urodzeniu dziecka. Lekarze sprawdzają obwód głowy, deformację kończyn, przezciemieniowy układ nerwowy. W zależności od wyników badania lekarze wdrażają odpowiednie leczenie.

Czytaj: Gdy dziecko rodzi się chore - gdzie szukać pomocy?

Wada cewy nerwowej: jak jej zapobiegać?

Nie ma środka, który jest w stanie zagwarantować, że dziecko nie będzie miało wady cewy nerwowej. Można jednak obniżyć ryzyko wystąpienia choroby aż o 70 procent, przyjmując... kwas foliowy. Najlepiej jest robić to jeszcze przed zajściem w ciążę oraz w jej pierwszych 12. tygodniach.

Kwas foliowy to nie tylko suplementy (które należy przyjmować), ale również dieta. Należy do niej wprowadzić zielone warzywa (szpinak, sałata, brokuły, szparagi, kalafior), pomarańcze i banany, drożdże oraz wątróbkę (ale niewielkie ilości). Nie będą one jednak w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, dlatego tak ważna jest dodatkowa suplementacja.

Wada cewy nerwowej: ile kwasu foliowego dostarczać?

W okresie, w którym kobiety starają się o dziecko, powinny dostarczać organizmowi 0,6-0,8 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Samą dietą nie są w stanie tego zrobić - musiałyby codziennie zjadać 0,5 kg kapusty. W pierwszych tygodniach ciąży dawka ta powinna wzrosnąć do 400 mikrogramów (0,4 mg) kwasu foliowego dziennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE