WADA CEWY NERWOWEJ. Kwas foliowy obniża ryzyko wystąpienia choroby?

2014-07-14 18:17
Wada cewy nerwowej
Autor: materiały prasowe Wada cewy nerwowej powstaje w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Powoduje m.in. bezmózgowie i roszczep kręgosłupa.

Wrodzona wada cewy nerwowej powstaje w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i może powodować poważne konsekwencje takie jak przepukliny okolic głowy, bezmózgowie, rozszczepy kręgosłupa. Co roku w Polsce rodzi się 700 dzieci z wadą cewy nerwowej. Czy można jej zapobiec?

Wordzona wada cewy nerwowej to jedna z wad ośrodkowego układu nerwowego i kręgosłupa. Powstaje w 4 pierwszych tygodniach ciąży, a jej przyczyna nie jest do końca znana. Naukowcy twierdzą, że choroba ta ma uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. Przyczynia się do niej również brak suplementacji kwasu foliowego, niezbędnego w pierwszych tygodniach ciąży.

Wada cewy nerwowej: rozpoznanie choroby

Wada cewy nerwowej wynika z niedorozwoju mózgu i czaszki dziecka. Powoduje bezmózgowie, przepuklinę mózgu i rozszczep kręgosłupa. Do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznej metody jej leczenia.

Wadę cewy nerwowej można wykryć w czasie badania USG, wykonanego około 20. tygodnia ciąży. Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko może być chore, kieruje ciężarną na amniopunkcję. Polega ona na nakłuciu jamy owodniowej i zbadaniu poziomu alfafetoproteiny w płynie owodoniowym. W przypadku potwierdzenia diagnozy często stosuje się indukowaną aborcję.

Kolejne badanie przeprowadza się po urodzeniu dziecka. Lekarze sprawdzają obwód głowy, deformację kończyn, przezciemieniowy układ nerwowy. W zależności od wyników badania lekarze wdrażają odpowiednie leczenie.

Czytaj: Gdy dziecko rodzi się chore - gdzie szukać pomocy?

Wada cewy nerwowej: jak jej zapobiegać?

Nie ma środka, który jest w stanie zagwarantować, że dziecko nie będzie miało wady cewy nerwowej. Można jednak obniżyć ryzyko wystąpienia choroby aż o 70 procent, przyjmując... kwas foliowy. Najlepiej jest robić to jeszcze przed zajściem w ciążę oraz w jej pierwszych 12. tygodniach.

Kwas foliowy to nie tylko suplementy (które należy przyjmować), ale również dieta. Należy do niej wprowadzić zielone warzywa (szpinak, sałata, brokuły, szparagi, kalafior), pomarańcze i banany, drożdże oraz wątróbkę (ale niewielkie ilości). Nie będą one jednak w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, dlatego tak ważna jest dodatkowa suplementacja.

Wada cewy nerwowej: ile kwasu foliowego dostarczać?

W okresie, w którym kobiety starają się o dziecko, powinny dostarczać organizmowi 0,6-0,8 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Samą dietą nie są w stanie tego zrobić - musiałyby codziennie zjadać 0,5 kg kapusty. W pierwszych tygodniach ciąży dawka ta powinna wzrosnąć do 400 mikrogramów (0,4 mg) kwasu foliowego dziennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza