Czy kwas foliowy obniża ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej?

2022-02-09 10:16

Wrodzona wada cewy nerwowej powstaje w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i może powodować poważne konsekwencje, takie jak przepukliny okolic głowy, bezmózgowie, rozszczepy kręgosłupa. Szacuje się, że wady cewy nerwowej dotyczą 2-3 noworodków na 1000 urodzeń.

Wady cewy nerwowej a suplementacja kwasu foliowego
Autor: Getty images Wady cewy nerwowej a suplementacja kwasu foliowego

Spis treści

  1. Wada cewy nerwowej: rozpoznanie choroby
  2. Wada cewy nerwowej: jak jej zapobiegać?
  3. Wada cewy nerwowej: ile kwasu foliowego dostarczać?

Wada cewy nerwowej: rozpoznanie choroby

Wada cewy nerwowej wynika z niedorozwoju mózgu i czaszki dziecka. Powoduje bezmózgowie, przepuklinę mózgu i rozszczep kręgosłupa. Do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznej metody jej leczenia.

Wadę cewy nerwowej można wykryć w czasie badania USG, wykonanego około 20. tygodnia ciąży. Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko może być chore, kieruje ciężarną na amniopunkcję. Polega ona na nakłuciu jamy owodniowej i zbadaniu poziomu alfafetoproteiny w płynie owodoniowym.

Kolejne badanie przeprowadza się po urodzeniu dziecka. Lekarze sprawdzają obwód głowy, deformację kończyn, przezciemieniowy układ nerwowy. W zależności od wyników badania lekarze wdrażają odpowiednie leczenie.

Czytaj: Gdy dziecko rodzi się chore - gdzie szukać pomocy?

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz kwas foliowy

Wada cewy nerwowej: jak jej zapobiegać?

Nie ma środka, który jest w stanie zagwarantować, że dziecko nie będzie miało wady cewy nerwowej. Można jednak obniżyć ryzyko wystąpienia choroby aż o 70 procent, przyjmując... kwas foliowy. Najlepiej jest robić to jeszcze przed zajściem w ciążę oraz w jej pierwszych 12. tygodniach.

Kwas foliowy to nie tylko suplementy (które należy przyjmować), ale również dieta. Należy do niej wprowadzić zielone warzywa (szpinak, sałata, brokuły, szparagi, kalafior), pomarańcze i banany, drożdże oraz wątróbkę (ale niewielkie ilości). Nie będą one jednak w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, dlatego tak ważna jest dodatkowa suplementacja.

Czytaj więcej: Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży, które powinnaś przyjmować

Wada cewy nerwowej: ile kwasu foliowego dostarczać?

W okresie, w którym kobiety starają się o dziecko, powinny dostarczać organizmowi 0,6-0,8 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Samą dietą nie są w stanie tego zrobić - musiałyby codziennie zjadać 0,5 kg kapusty. W pierwszych tygodniach ciąży dawka ta powinna wzrosnąć do 400 mikrogramów (0,4 mg) kwasu foliowego dziennie.

Co robić, aby urodzić zdrowe dziecko?

Pytanie 1 z 11
Czy w ciąży trzeba zrezygnować z kawy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza