Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

2022-06-13 14:36

Ciąża to czas kiedy dziecko intensywnie rozwija się fizycznie, ale także nabywa umiejętność interpretacji bodźców ze świata zewnętrznego. Im jest starsze, tym mocniej odczuwa te sygnały i to wszystkimi zmysłami – także przez dotyk! Dzięki zmysłom jest w stanie także budować emocjonalną więź z rodzicami, dlatego przyszły tato – dotykaj swoje dziecko jak najczęściej! Rób to jednak umiejętnie i poczekaj na właściwy moment!

Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?
Autor: Getty images Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

To zaskakujące, ale dziecko potrafią odbierać pierwsze bodźce dotykowe już w połowie 8 tygodnia życia płodowego! Początkowo wrażliwe na dotyk stają się okolice jego ust oraz nosa, a dopiero później reszta ciała. Dzięki zmysłowi dotyku maluszek uczy się ssać, połykać i kasłać. Pierwsze bodźce dotykowe związane są z dotykiem ścian macicy, pępowiny i swojego ciała. Ale już w 20 tygodniu ciąży dziecko może zacząć reagować na dotyk z zewnątrz np. dotyk taty!

Spis treści

  1. Dotyk taty ważniejszy niż głos
  2. Wykorzystaj zmysł dotyku do budowania emocjonalnej więzi z dzieckiem
  3. Kiedy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?
  4. Jak najlepiej dotykać dziecko w brzuchu?
Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Dotyk taty ważniejszy niż głos

Warto w tym miejscu przypomnieć badania przeprowadzone na brytyjskim Uniwersytecie w Dundee, które wykazały, że dzieci w swoim życiu prenatalnym mocniej reagują na dotyk mamy niż na jej głos. W badaniu tym przetestowano 23 zdrowe mamy, które były w ciąży między 21. a 33. tygodniem. W skrócie: każda z nich najpierw czytała swojemu dziecku bajki, a następnie głaskała i pocierała brzuch. W trakcie tych czynności naukowcy badali za pomocą sonografu reakcje dzieci. Co udało się zauważyć? Odkryto, że w trakcie głaskania brzucha przez mamę, maluszek wykonywał najwięcej ruchów ust, głowy i rąk. Więcej niż było to w przypadku czytania książeczek. Ponadto – ustalono, że dzieci energiczniej i częściej reagowały na dotyk w trzecim trymestrze ciąży niż w drugim. Badacze tłumaczą to tym, że większe dzieci mają bardziej wrażliwą skórę.

Przeczytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze?

Wykorzystaj zmysł dotyku do budowania emocjonalnej więzi z dzieckiem

Wiedzę tę warto wykorzystać do budowania emocjonalnej więzi z dzieckiem jeszcze przed porodem. Czuły dotyk, delikatne głaskanie brzucha dłońmi przez tatę to doskonały sposób na komunikację z dzieckiem. Pod wpływem kojącego, miłego dotyku maluszek się uspokaja i czuje się bezpieczny. Dotyk sprawia także, że dziecko dobrze rozwija się emocjonalnie. Badacze doszli do wniosku, że doznania dotykowe w życiu płodowym uczą dziecko okazywania emocji i ułatwiają nawiązywać mu dobre relacje z innymi po urodzeniu. Wpływają też korzystnie na rozwój jego układu nerwowego.

Kiedy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

Dzieci zaczynają reagować na dotyk z zewnątrz około 20 tygodnia ciąży. W praktyce jednak warto poczekać do momentu, kiedy sami zobaczymy kopniaki maluszka pod powierzchnią skóry. Wtedy warto pobawić się z dzieckiem w zabawę w kopanie! Jak się w nią bawić? Kiedy zobaczysz kopnięcie malucha, delikatnie uciskaj to miejsce i powiedz kilka razy coś w stylu “Moja córeczka/syneczek, kopnij jeszcze raz” (oczywiście to tylko przykład, właściwe słowa same przyjdą ci do głowy, płynąc prosto z twojego serca). Zdaniem ginekologa, który wymyślił tę aktywność, po dwóch tygodniach regularnej zabawy w ten sposób, dziecko uczy się jej i kopie ponownie, gdy poczuje rękę rodzica.

Przeczytaj także: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Jak najlepiej dotykać dziecko w brzuchu?

Najlepiej przyłóż rękę do brzucha i tak ją pozostaw, możesz też delikatnie naciskać miejsce w którym poczułeś kopniaka. Nie przesadzaj jednak z głaskaniem, zwłaszcza jeśli ciąża jest zagrożona. Głaskanie może wywołać przedwczesne skurcze.

Zachęcamy cię też do dostarczania swojemu dziecku także innych wrażeń zmysłowych. Przyjemne dla niego będą: mówienie czułym głosem, czytanie, puszczanie relaksującej (niezbyt głośnej) muzyki oraz śpiewanie. Pamiętaj, że każda interakcja z rodzicem jest dla niego na wagę złota.

Czy znasz te pojęcia związane z opieką nad małym dzieckiem?

Pytanie 1 z 7
Smółka to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza