Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

2022-06-13 14:36

Ciąża to czas kiedy dziecko intensywnie rozwija się fizycznie, ale także nabywa umiejętność interpretacji bodźców ze świata zewnętrznego. Im jest starsze, tym mocniej odczuwa te sygnały i to wszystkimi zmysłami – także przez dotyk! Dzięki zmysłom jest w stanie także budować emocjonalną więź z rodzicami, dlatego przyszły tato – dotykaj swoje dziecko jak najczęściej! Rób to jednak umiejętnie i poczekaj na właściwy moment!

Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?
Autor: Getty images Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

To zaskakujące, ale dziecko potrafią odbierać pierwsze bodźce dotykowe już w połowie 8 tygodnia życia płodowego! Początkowo wrażliwe na dotyk stają się okolice jego ust oraz nosa, a dopiero później reszta ciała. Dzięki zmysłowi dotyku maluszek uczy się ssać, połykać i kasłać. Pierwsze bodźce dotykowe związane są z dotykiem ścian macicy, pępowiny i swojego ciała. Ale już w 20 tygodniu ciąży dziecko może zacząć reagować na dotyk z zewnątrz np. dotyk taty!

Spis treści

  1. Dotyk taty ważniejszy niż głos
  2. Wykorzystaj zmysł dotyku do budowania emocjonalnej więzi z dzieckiem
  3. Kiedy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?
  4. Jak najlepiej dotykać dziecko w brzuchu?
Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Dotyk taty ważniejszy niż głos

Warto w tym miejscu przypomnieć badania przeprowadzone na brytyjskim Uniwersytecie w Dundee, które wykazały, że dzieci w swoim życiu prenatalnym mocniej reagują na dotyk mamy niż na jej głos. W badaniu tym przetestowano 23 zdrowe mamy, które były w ciąży między 21. a 33. tygodniem. W skrócie: każda z nich najpierw czytała swojemu dziecku bajki, a następnie głaskała i pocierała brzuch. W trakcie tych czynności naukowcy badali za pomocą sonografu reakcje dzieci. Co udało się zauważyć? Odkryto, że w trakcie głaskania brzucha przez mamę, maluszek wykonywał najwięcej ruchów ust, głowy i rąk. Więcej niż było to w przypadku czytania książeczek. Ponadto – ustalono, że dzieci energiczniej i częściej reagowały na dotyk w trzecim trymestrze ciąży niż w drugim. Badacze tłumaczą to tym, że większe dzieci mają bardziej wrażliwą skórę.

Przeczytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze?

Wykorzystaj zmysł dotyku do budowania emocjonalnej więzi z dzieckiem

Wiedzę tę warto wykorzystać do budowania emocjonalnej więzi z dzieckiem jeszcze przed porodem. Czuły dotyk, delikatne głaskanie brzucha dłońmi przez tatę to doskonały sposób na komunikację z dzieckiem. Pod wpływem kojącego, miłego dotyku maluszek się uspokaja i czuje się bezpieczny. Dotyk sprawia także, że dziecko dobrze rozwija się emocjonalnie. Badacze doszli do wniosku, że doznania dotykowe w życiu płodowym uczą dziecko okazywania emocji i ułatwiają nawiązywać mu dobre relacje z innymi po urodzeniu. Wpływają też korzystnie na rozwój jego układu nerwowego.

Kiedy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

Dzieci zaczynają reagować na dotyk z zewnątrz około 20 tygodnia ciąży. W praktyce jednak warto poczekać do momentu, kiedy sami zobaczymy kopniaki maluszka pod powierzchnią skóry. Wtedy warto pobawić się z dzieckiem w zabawę w kopanie! Jak się w nią bawić? Kiedy zobaczysz kopnięcie malucha, delikatnie uciskaj to miejsce i powiedz kilka razy coś w stylu “Moja córeczka/syneczek, kopnij jeszcze raz” (oczywiście to tylko przykład, właściwe słowa same przyjdą ci do głowy, płynąc prosto z twojego serca). Zdaniem ginekologa, który wymyślił tę aktywność, po dwóch tygodniach regularnej zabawy w ten sposób, dziecko uczy się jej i kopie ponownie, gdy poczuje rękę rodzica.

Przeczytaj także: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Jak najlepiej dotykać dziecko w brzuchu?

Najlepiej przyłóż rękę do brzucha i tak ją pozostaw, możesz też delikatnie naciskać miejsce w którym poczułeś kopniaka. Nie przesadzaj jednak z głaskaniem, zwłaszcza jeśli ciąża jest zagrożona. Głaskanie może wywołać przedwczesne skurcze.

Zachęcamy cię też do dostarczania swojemu dziecku także innych wrażeń zmysłowych. Przyjemne dla niego będą: mówienie czułym głosem, czytanie, puszczanie relaksującej (niezbyt głośnej) muzyki oraz śpiewanie. Pamiętaj, że każda interakcja z rodzicem jest dla niego na wagę złota.

Czy znasz te pojęcia związane z opieką nad małym dzieckiem?

Pytanie 1 z 7
Smółka to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza