Już teraz was potrzebuje - jak stworzyć więź z dzieckiem w brzuchu?

2022-01-14 9:01

Nie możesz się doczekać narodzin dziecka, marzysz o chwili, gdy będziesz mogła je przytulić i nawiązać z nim kontakt? Nie musisz czekać aż do porodu, by stworzyć więź z dzieckiem. Komunikacja prenatalna, czyli dialog z dzieckiem jeszcze w łonie mamy, jest możliwa. Warto stosować ją wspólnie, wraz z tatą malucha.

tata ciąża
Autor: Getty Images Jak nawiązać kontakt z dzieckiem już w brzuchu?

Dziecko w brzuchu mamy jest zdolne do reagowania na bodźce emocjonalne, nawiązywania relacji, kształtują się jego nawyki i charakterystyczne zachowania. Dlatego komunikacja prenatalna to niezbędny element dbania o rozwój dziecka.

Spis treści

  1. Emocje mamy, to emocje dziecka
  2. Jak nawiązać więź z dzieckiem w brzuchu?
  3. Wspólny czas - to dziecko zapamięta
M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

Emocje mamy, to emocje dziecka

Dziecko w łonie matki jest zdolne do przeżywania emocji, które odczuwa ciężarna. Hormony wydzielane pod wpływem stresu, radości czy niepokoju przez organizm przyszłej mamy docierają do rozwijającego się dziecka wraz z krwią.

Sprawdź: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze?

Nerwy mogą zaszkodzić ciąży - co czuje dziecko, w trakcie twojego stresu?

Emocje te utrwalają się w pamięci dziecka i mają wpływ na postrzeganie świata w późniejszym życiu. Dlatego tak ważne w czasie ciąży jest optymistyczne nastawienie i unikanie stresu.

Jak nawiązać więź z dzieckiem w brzuchu?

Najlepszą formą kontaktu z dzieckiem jest rozmowa. Odrzućcie nieśmiałość i skrępowanie i opowiadajcie o swoich obawach, nadziejach, radościach, codziennych sprawach. Nadajcie dziecku imię (może to być imię zastępcze) i zwracajcie się do niego bezpośrednio.

Przeczytaj: Dlaczego dziecko potrzebuje dotyku już w brzuszku?

Mów do dziecka na głos lub w myślach, czytaj mu książeczki, opowiadaj, śpiewaj. Ważne, by kontakt z dzieckiem nawiązał przyszły tata oraz rodzeństwo. Dzięki temu noworodek nie będzie dla nich obcą osobą, ale pełnoprawnym członkiem rodziny.

Ważny jest też dotyk – tulenie, głaskanie brzucha. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt intensywny masaż brzucha może wywołać skurcze macicy.

Wspólny czas - to dziecko zapamięta

Wydawałoby się, że mama spędza z dzieckiem w brzuchu czas non stop, więc o wspólny czas martwić się nie trzeba bo siłą rzeczy jesteście nierozłączni. Już teraz możesz jednak tworzyć rytuały, które po narodzinach będą się dziecku dobrze kojarzyć. Dobra do towrzenia wspólnych rytuałów będzie muzyka.

Dowiedz się: Czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?

Dziecko poznaje cię głównie przez słuch. Możesz więc słuchać kojącej muzyki w spokojnych, ale pogodnych rytmach i kołysać biodrami kszatając się po domu. Dziecko zapamięta te melodie i będzie je lubiło po narodzinach. Będą na niego działały kojąco i wyciszająco. 

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza