KOMUNIKACJA PRENATALNA: co twoje dziecko chce ci przekazać?

2013-12-04 21:30

Nie możesz się doczekać narodzin dziecka, marzysz o chwili, gdy będziesz mogła je przytulić i nawiązać z nim kontakt? Nie musisz czekać aż do porodu, by nawiązać więź z dzieckiem. Komunikacja prenatalna, czyli dialog z dzieckiem jeszcze w łonie mamy, jest możliwa.

Dziecko w brzuchu mamy jest zdolne do reagowania na bodźce emocjonalne, nawiązywania relacji, kształtują się jego nawyki i charakterystyczne zachowania. Dlatego komunikacja prenatalna to niezbędny element dbania o rozwój dziecka. Dziecko w łonie matki jest zdolne do przeżywania emocji, które odczuwa ciężarna. Hormony wydzielane pod wpływem stresu, radości czy niepokoju przez organizm przyszłej mamy docierają do rozwijającego się dziecka wraz z krwią. Emocje te utrwalają się w pamięci dziecka i mają wpływ na postrzeganie świata w późniejszym życiu. Dlatego tak ważne w czasie ciąży jest optymistyczne nastawienie i unikanie stresu.

Jak nawiązać więź z dzieckiem w brzuchu?

Najlepszą formą kontaktu z dzieckiem jest rozmowa. Odrzućcie nieśmiałość i skrępowanie i opowiadajcie o swoich obawach, nadziejach, radościach, codziennych sprawach. Nadajcie dziecku imię (może to być imię zastępcze) i zwracajcie się do niego bezpośrednio. Mów do dziecka na głos lub w myślach, czytaj mu książeczki, opowiadaj, śpiewaj. Ważne, by kontakt z dzieckiem nawiązał przyszły tata oraz rodzeństwo. Dzięki temu noworodek nie będzie dla nich obcą osobą, ale pełnoprawnym członkiem rodziny. Ważny jest też dotyk – tulenie, głaskanie brzucha. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt intensywny masaż brzucha może wywołać skurcze macicy.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka