Oddychanie w czasie porodu - jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu

Oddychanie w czasie porodu
fot.: photos.com

Prawidłowe oddychanie w czasie porodu pomaga nie tylko kobiecie, ale i dziecku. Wdechy i wydechy rozluźniają mięśnie i zmniejszają ból. Dostarczają też nienarodzonemy jeszcze dziecku większej porcji tlenu, tak potrzebnego w trudnej drodze na świat. Dowiedz się czym jest oddychanie przeponowe, jak można poprzez odpowiednie oddychanie przyspieszyć rozwarcie szyiki macicy i w jaki sposób pomoże ci to przejść przez pierwszą i drugą fazę porodu.

Prawidłowe ddychanie w trakcie porodu jest jbardzo wżne dla prawidłowego jego przebiegu. Ma też ważne znaczenie w okresie ciąży. – Organizm kobiety ciężarnej musi zaspokoić potrzeby swoje i rozwijającego się dziecka – tłumaczy położna środowiskowo-rodzinna Marta Piątkowska. – Warto w tym okresie nauczyć się co to oddychanie przeponowe lub inaczej oddychanie torem brzusznym, gdyż w ten sposób zwiększa się zawartość tlenu we krwi przyszłej mamy.

Właściwe oddychanie jest też istotne podczas samego porodu. W trakcie skurczu zmniejsza się ilość tlenu we krwi, co może powodować zwiększenie uczucia bólu, wzrost napięcia mięśniowego, a w konsekwencji dłużej trwający poród – tłumaczy Marta Piątkowska. – Prawidłowo oddychając, możemy też zwiększyć wysiłek fizyczny, nie odczuwając szybko zmęczenia.

A przecież poród to ciężka praca, dająca na całe życie ogromną satysfakcję i nagrodę za poniesiony trud, ale wymagająca od rodzącej siły i maksymalnego zaangażowania.

Dobrze wiedzieć

Dlaczego warto uczyć się oddychania
Aby nauczyć się prawidłowo oddychać, zapisz się do szkoły rodzenia, gdzie pod kierunkiem wykwalifikowanego personelu poznasz techniki oddychania w różnych etapach porodu, a potem będziesz umiała zastosować je w praktyce. Uważnie słuchaj wykładowcy i ćwicz na zajęciach oraz w domu. Dzięki systematycznym ćwiczeniom podczas porodu bez problemu dostosujesz oddech do skurczu.

Czytaj także: >> Fazy porodu: dowiedz się wszystkiego o trzech fazach porodu >>

Jak oddychać podczas porodu? Pełną piersią - oddychanie przeponowe

Lekarze podzielili przebieg porodu na trzy okresy. Jego początkowa faza może zacząć się nawet kilka dni przed samym porodem i być dla ciebie niezauważalna. W tym czasie jednak twój organizm przygotowuje się do mających nastąpić wydarzeń. Kolejny etap porodu trwa kilka godzin i najczęściej przebiega już w szpitalu. Szyjka macicy zaczyna się rozwierać do szerokości ok. 7 cm, a skurcze są częstsze, mocniejsze i dłuższe, dlatego też zaczynasz odczuwać coraz silniejszy ból. To odpowiedni czas na wprowadzenie w życie teorii ze szkoły rodzenia, dotyczącej prawidłowego oddychania w czasie porodu. Próbuj oddychać przeponą (powinien wtedy unosić się brzuch, a nie klatka piersiowa).

– Oddychanie przeponowe dostarcza do organizmu większe ilości tlenu, pomaga łatwiej zrelaksować się między skurczami i rozluźnić mięśnie, a to sprzyja szybszemu rozwieraniu się szyjki macicy w I okresie porodu – wyjaśnia położna Marta Piątkowska. – Twoje rozluźnione i dobrze dotlenione tkanki będą stawiały mniejszy opór dziecku, które właśnie teraz próbuje przecisnąć się przez twój kanał rodny.

Taki sposób oddychania dobrze dotleni malca, to również doskonała metoda na uspokojenie się – na początku porodu będziesz podniecona i podekscytowana tym, co się dzieje. Koncentrując się na oddychaniu przeponowym, odwrócisz też uwagę od bolesnego skurczu.

Jak oddychać podczas porodu: jak oddychać przeponą?

Rób głębokie wdechy, następnie długie wydechy, próbuj rozluźnić przy tym mięśnie brzucha, nawet jeśli przez to oddech będzie płytszy. Ponieważ przeponą łatwiej oddycha się w pozycji stojącej, możesz to robić, spacerując po pokoju, zwłaszcza że chodzenie (dzięki naturalnej grawitacji) wpływa dobrze na postęp porodu. Pamiętaj, by nie oddychać zbyt gwałtownie i szybko, bo możesz doprowadzić do hiperwentylacji; jeśli poczujesz zawroty głowy i zobaczysz mroczki przed oczami, spłyć i spowolnij oddech.

Jak oddychać podczas porodu - krótko i płytko

Koniec I okresu porodu to czas silnych skurczów, które doprowadzają do 10-centymetrowego rozwarcia. Możesz zaobserwować, że podczas każdego skurczu ból wzrasta, osiąga szczyt, po czym maleje.

Dobrze wiedzieć
  • Ćwicz przed porodem

Jedną rękę oprzyj na brzuchu, drugą na plecach, w krzyżu. Oddychaj przeponą – nacisk kręgosłupa na rękę nie powinien zmieniać się przy wdechu i wydechu, a twój brzuch powinien się wyraźnie unosić i opadać. Rób 8 wdechów na minutę, przy ostatnim wstrzymaj na 2 sekundy powietrze i dopiero je wypuść, rozluźniając wszystkie mięśnie.
Ułóż ręce pod piersiami. Nabierz nosem tyle powietrza, by napełnić płuca – klatka piersiowa, a nawet twoje żebra powinny unieść się ku górze. Następnie wypuść wolno ustami powietrze, rozluźniając mięśnie dolnej części brzucha.
Zrób kolejno trzy szybkie i płytkie oddechy ustami, po czym prędko wypuść powietrze, jakbyś chciała zdmuchnąć paproch ze stołu. Następnie weź głębszy oddech ustami, wstrzymaj go na chwilę i zacznij przeć.

Jak oddychać podczas porodu - uzależnij sposób oddychania od siły bólu

Dostosuj głębokość oddechu do siły bólu– zacznij od głębokich wdechów, przy apogeum bólu oddychaj płycej, zaś pod koniec skurczu – wróć do głębokich wdechów i wydechów. Pamiętaj: nigdynie wstrzymuj oddechu w czasie skurczu! W przerwach między skurczami oddychaj spokojniei miarowo. Przy prawie pełnym rozwarciu szyjki skurczom towarzyszy już niekiedy uczucie parcia. Ale jeszcze nie pora na nie, dlatego, aby go uniknąć, oddychaj szybko i płytko – położne nazywają to „ziajaniem” albo „dyszeniem”. Wciągaj powietrze nosem i wypuszczaj ustami – twoja klatka piersiowa powinna się rozszerzyć, gdyż oddychasz teraz torem piersiowym.

Jak oddychać podczas porodu - w drugiej fazie porodu przyj w szczycie skurczu

Drugi okres porodu to parcie i urodzenie dziecka. Teraz wiele zależy od ciebie. Jeśli będziesz aktywnie przeć, dziecko szybko i sprawnie przejdzie przez kanał rodny i będziesz mogła go wreszcie zobaczyć. Zanim jednak to się stanie, upłynie od kilku do kilkudziesięciu minut – wszystko zależy od twojejsiły i zaangażowania. Położna pokieruje tobą i zapewne powie, byś parła w momencie szczytu skurczu – wtedy parcie będzie najefektywniejsze, gdyż przepona wzmocni tłocznię brzuszną i będzie współpracować z macicą.

Jak oddychać podczas porodu- zacznij przeć w momencie apogeum bólu

Gdy poczujesz, że ból zaczyna narastać, wykonaj kilka głębokich wdechów. Następnie nabierz dużo powietrza do płuc, zamknij oczy i – w momencie apogeum bólu (nie wypuszczając powietrza) – zacznij przeć. Gdy skurcz party minie, odetchnij przeponą głęboko kilka razy, by dotlenić dziecko. Nadal słuchaj też uważnie położnej, która będzie podpowiadać ci, co dalej robić. Po kilku skurczach partych, gdy zacznie rodzić się główka, położna zabroni ci przeć, byś nie uszkodziła sobie szyjki macicy i krocza. Wtedy zacznij lekko dyszeć, jak pod koniec pierwszego okresu porodu. Gdy urodzi się główka, wystarczy jeszcze jeden, dwa  skurcze parte i będziesz mogła przytulić swoje maleństwo.

Jak przebiega poród [wideo]

Pierwsze dziecko to od chwili poczęcia pasmo nowych i nieznanych doświadczeń. Trudno wyobrazić sobie uczucie towarzyszące poruszaniu się dziecka w łonie, skurcze porodowe, czy radość z możliwości przytulenia malucha po raz pierwszy. Zawsze jednak warto przygotować się na nieznane, chociażby pod względem teoretycznym. Żeby wiedzieć wszystko na temat porodu trzeba przeczytać niejedną opasłą książkę. Jednak zawsze jeden z pierwszych rozdziałów dotyczyć będzie poszczególnych faz, etapów porodu. Zapytaliśmy eksperta jak długo powinien trwać poród, ile czasu trwają fazy porodu oraz co dzieje się w każdej z faz porodu.

konsultacja:: Marta Piątkowska, położna źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-12-04 Publikacja: 2011-03-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.