Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu

2021-12-08 10:42

Oczekujesz pierwszego dziecka i zastanawiasz się jak długo będziesz rodzić po raz pierwszy? To zależy: jedne kobiety rodzą tak szybko, że nie mogą zdążyć do szpitala, inne – dobę i dłużej. Ile trwa poród i jakie czynniki wpływają na jego długość? Odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam.

Ile trwa pierwszy poród?
Autor: Getty Images Pierwszy poród jest zazwyczaj dłuższy niż kolejne.

Przebieg i długość porodu u każdej kobiety jest nieco inna, dlatego precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, ile trwa poród nie udzieli ci nawet najbardziej doświadczony położnik. Nie ma jednego wskaźnika, który można zmierzyć, i mieć pewność.

Nigdy nie da się dokładnie przewidzieć, co może się zdarzyć, a czynników, wpływających na długość porodu naturalnego jest wiele.

Spis treści:

  1. Ile trwa poród?
  2. Czy kolejny poród trwa krócej?
  3. Czy wywoływane porody są dłuższe?
  4. Czy proporcje ciała mamy i dziecka mają wpływ na długość porodu?
  5. Co jeszcze może mieć wpływ na długość porodu?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Ile trwa poród?

Czas trwania porodu zależy od wielu czynników, a niektóre z nich do końca pozostają niewiadomą, np. podatność szyjki macicy na rozwieranie. Czynność skurczowa macicy, w wyniku której szyjka się skraca i rozwiera – aż do osiągnięcia średnicy 10 cm – to podstawowy warunek postępu porodu. Rozwarcie powiększa się średnio w tempie 0,5–1 cm na godzinę. Jednak u poszczególnych kobiet może to wyglądać różnie

– Wiele zależy od stopnia przygotowania szyjki macicy – mówi ginekolog położnik, dr Paweł Kubik. – Gdy jest ona miękka, dojrzała poród nie powinien być długi, o ile nie wystąpią inne niesprzyjające czynniki.

Niekiedy szyjka rozwiera się bardzo szybko: poszerzenie jej o 1 cm trwa zaledwie kilka minut. Ale bywają też sytuacje odwrotne. – U części rodzących może wystąpić tzw. dystocja szyjkowa – wyjaśnia dr Kubik. – Szyjka nie rozwiera się z nieznanych powodów.

Także blizny na szyjce (np. po przebytych zabiegach) są czynnikiem spowalniającym poród. Istnieją jednak pewne przesłanki, na podstawie których można prognozować, czy poród będzie długi, czy raczej krótki.

Czytaj: Wspomnienia z porodu. 3 historie naszych czytelniczek.

Jak obliczyć termin porodu? Wypróbuj nasz kalkulator

Dobrze wiedzieć

Czy szybki poród jest lepszy?

Każda kobieta chciałaby urodzić jak najszybciej, żeby długo nie cierpieć. Czy szybki poród jest dobry również dla dziecka? Zwykle tak. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że dla urodzenia dziecka w dobrym stanie niezbędny jest jakiś określony czas trwania porodu.

Jednak czasami, bardzo rzadko, skrajnie szybki i gwałtowny poród może przerwać zaopatrzenie płodu w tlen i inne składniki oraz spowodować urazy szyjki macicy i krocza. Gdy więc skurcze są od razu bardzo silne i częste, czasami podaje się leki na ich osłabienie – pozwala to odpocząć dziecku i ochronić krocze.

Czy kolejny poród trwa krócej?

Wieloródki – jak mówią lekarze – zwykle rodzą szybciej i sprawniej. A wystarczy, że będziesz rodzić po raz drugi, by zostać zaliczoną do tego grona.

Drugi i kolejny poród tej samej kobiety najczęściej jest krótszy, czasem nawet znacznie. Szerszy kanał rodny i rozluźnione mięśnie stawiają zwykle mniejszy opór główce, dzięki czemu szybciej przesuwa się ona do celu.

Średni czas trwania I okresu porodu u pierworódek wynosi 6–10 godzin, tymczasem u wieloródek etap ten trwa średnio 4–6 godzin. Najwyraźniejsza może być różnica w liczbie skurczów partych.

O ile podczas pierwszego porodu okres parcia może trwać nawet 1,5 godziny, to wyparcie kolejnego dziecka trwa czasami tylko 10–15 minut. Choć oczywiście mogą być od tej reguły wyjątki, spowodowane np. mniej korzystnym ułożeniem dziecka.

Czytaj: Czym jest oksytocyna syntetyczna i kiedy się ją podaje?

Czy warto bankować krew pępowinową?

Czy wywoływane porody są dłuższe?

Sztuczne wywołanie lub wzmocnienie skurczów porodowych to także czynnik wydłużający poród. Może się to wydawać, paradoksalne: skoro podaje się środki przyspieszające akcję skurczową (dopochwowy żel z prostaglandynami albo syntetyczna oksytocyna w kroplówce), to powinna ona ruszyć z kopyta.

Jednak tak się nie dzieje: statystyki pokazują, że porody wywoływane prawie zawsze trwają dłużej, przynajmniej w fazie utajonej. Warto mieć tego świadomość, gdy podejmowana jest decyzja o interwencji: jeśli zostaniesz poddana indukcji, nastaw się psychicznie na dłuższy poród.

Czy są ściśle określone reguły, po ilu godzinach nieefektywnych skurczów stosuje się indukcję?

– Kiedy nie dzieje się nic nagłego, raczej nie – wyjaśnia dr Kubik. – Takie decyzje są podejmowane przez lekarza indywidualnie, w odniesieniu do sytuacji konkretnej pacjentki. Natomiast gdy np. pęcherz płodowy pęknie samoistnie, ale skurcze macicy się nie pojawiają – najpóźniej po 6–12 godzinach podaje się syntetyczną oksytocynę na wywołanie czynności skurczowej.

Czy proporcje ciała mamy i dziecka mają wpływ na długość porodu?

Związek między wielkością i kształtem miednicy a wielkością główki dziecka to jeden z najważniejszych czynników decydujących o przebiegu porodu. Jeśli masz szeroką miednicę, nie musisz obawiać się trudności w sprawnym wydaniu dziecka na świat.

Jednak szerokość miednicy to nie to samo co szerokość bioder – nie zawsze można ją ocenić „na oko”. Niska, drobna kobieta może mieć większą miednicę niż wysoka i mocno zbudowana. Musi to ocenić lekarz ginekolog.

Gdy miednica matki jest wąska i ciasna, a główka dziecka duża – wtedy mogą się pojawić trudności. W przypadku dużej dysproporcji (tzw. niewspółmierność porodowa) przeprowadza się planowe cesarskie cięcie.

A skoro mowa o dziecku, to ważna jest nie tylko jego wielkość, ale też ułożenie. Najkorzystniejsze jest główkowe – wtedy poród przebiega najsprawniej. Inne pozycje dziecka każą przypuszczać, że poród może się przedłużać.

Czytaj: Skuteczne sposoby na wywołanie porodu.

Jak się przygotować do porodu?

Co jeszcze może mieć wpływ na długość porodu?

W jakimś stopniu – podobnie jak w przypadku wielu zagadnień związanych ze zdrowiem – także o porodzie decydować może czynnik dziedziczny. A więc jeśli twoja mama rodziła szybko, jest spora szansa, że z tobą będzie tak samo.

Nie ma na to jednak żadnego potwierdzenia w badaniach. Natomiast faktem jest, że kobiety z dużą nadwagą mogą rodzić dłużej – z kilku powodów. Częściej rodzą one duże, a nawet otyłe dzieci, poza tym mają większe problemy z oddychaniem w trakcie porodu, często też zwyczajnie gorzej sobie radzą, bo są mniej sprawne fizycznie.

A ogólna sprawność całego ciała niewątpliwie sprzyja sprawnemu rodzeniu. Choćby dlatego, że umożliwia przybieranie wielu różnych pozycji, w tym wertykalnych (pionowych), które wykorzystują siłę grawitacji – główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza jej rozwieranie – przez co rodzi się szybciej.

Większość wymienionych tu czynników wpływających na tempo porodu nie zależy od ciebie. Dbanie o dobrą kondycję fizyczną i regularne ćwiczenia (także mięśni Kegla) to jeden z niewielu, na które masz wpływ.

Co jeszcze możesz zrobić? Zdaniem dr. Kubika, ważne jest też nastawienie psychiczne pacjentki. Gdy kobieta boi się porodu, mało o nim wie i pielęgnuje ten strach, może poród podświadomie opóźniać i przedłużać.

I odwrotnie: im bardziej jest otwarta i nastawiona pozytywnie – tym większa szansa na szybkie urodzenie dziecka.

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza