Skurcze parte - czym są, kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?

2021-12-23 11:16

Skurcze parte są fenomenem natury. Panowanie nad nimi jest właściwie niemożliwe, bo są niezależne od woli rodzącej. Choć ciężarne się ich obawiają, to właśnie dzięki nim dziecko pojawia się na świecie. Ile trwają skurcze parte i jak można próbować uśmierzyć ból, który im towarzyszy?

Skurcze parte - czym są
Autor: Getty images

Parcie wzbudza w wielu kobietach niepokój. Jak przeć i jak bardzo bolą skurcze parte - to dwa najczęściej padające pytania. Sprawdź, jak przebiega ostatnia faza porodu, czyli faza parcia i jak przetrwać skurcze parte.

Spis treści

  1. Kiedy pojawiają się skurcze parte?
  2. Czym są skurcze parte i jak długo trwają
  3. Która pozycja jest najlepsza w skurczach partych?
  4. Jak oddychać w czasie parcia?
  5. Nacięcie krocza w czasie skurczu partego
  6. Skurcze parte i narodziny dziecka
Fazy porodu: trzeci okres porodu

Kiedy pojawiają się skurcze parte?

Skurcze parte zaczynają się, gdy ujście macicy jest całkowicie rozwarte (czyli ma 10 cm), a główka dziecka gotowa do przewodzenia reszcie ciała w drodze na świat. Główka dziecka silnie naciska na zakończenia nerwowe znajdujące się w okolicy odbytu i pęcherza moczowego.

To sprawia, że skurcze się nasilają. Dziecko jest dosłownie wypychane na zewnątrz. Krocze się uwypukla i można dostrzec główkę dziecka. Początkowo cofa się ona jeszcze w przerwach między skurczami, ale po chwili jest stale widoczna.

Skurcze nasilają się, dziecko obniża się w kanale rodnym i przekręca o 90 stopni, aby dopasować się kształtem główki do kanału rodnego. Matka w tych chwilach nie może świadomie sterować skurczami, to sama natura narzuca jej rytm porodu. To, co może zrobić kobieta, to wspomagać skurcze parte siłą mięśni brzucha – czyli przeć.

Czytaj również: Pocałunki w fazie parcia pozwalają ochronić krocze

Druga faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić

Czym są skurcze parte i jak długo trwają

Choć lęk przed skurczami partymi dopada każdą ciężarną, nie oznacza to, że wszystkie odczuwają je tak samo. Niektóre mamy wspominają je jako szalenie nieprzyjemne, inne twierdzą, że można je spokojnie wytrzymać. Zwykle kobiety odczuwają je jako bardzo silny i przykry ucisk na pęcherz i stolec, a także jako uczucie rozpierania.

Skurcze parte trwają od 60 do 90 sekund i występują co 2 do 5 minut. Pomiędzy nimi jest wyraźny okres przerwy. Nie zawsze przynosi on ulgę, bo niektóre rodzące odczuwają rozpieranie cały czas, choć podczas przerw znacznie łagodniej.

Choć skurcze parte są bolesne, poczucie, że koniec już blisko, sprawia, że rodząca czuje w tym okresie przypływ sił. Często jest podekscytowana, ożywiona.

Uwaga! Zwykle kilka dni przed porodem zwiększa się perystaltyka jelit ciężarnej, aby opróżnić jelita. Jeśli jednak kobiecie pod koniec ciąży dokuczały zaparcia, podczas parcia może się zdarzyć wypróżnienie. To trochę krępujące dla rodzącej, ale dla personelu normalna sprawa. Jeśli jednak wolałabyś oszczędzić sobie takiej niespodzianki, już na izbie przyjęć poproś o lewatywę.

Dobrze wiedzieć

Skurcze parte: ważna współpraca z położną!

Położna jest przewodnikiem w trakcie porodu. Warto jej uważnie słuchać i starać się robić to, co radzi, bo jej pomoc jest zwykle bezcenna. Podpowiada, kiedy przeć, kiedy spokojnie oddychać i jak zadziałać, aby złagodzić przykre doznania.

Która pozycja jest najlepsza w skurczach partych?

Utarło się, że rodząca w trakcie skurczów partych leży na łóżku porodowym. Jego konstrukcja umożliwia rozchylenie ud, zgięcie nóg w stawach biodrowych i kolanach, a także przygięcie głowy do klatki piersiowej. Pozycja ta wynika z wygody personelu, który może kontrolować sytuację, obserwować poród i wspierać rodzącą.

Rodząca ma jednak także możliwość wyboru innej pozycji, takiej, w której najłatwiej jej przeć – może kucać (na łóżku porodowym czy przy drabinkach), siedzieć na specjalnym stołku porodowym i przeć w pozycji stojącej w szerokim rozkroku czy klęczeć na czworakach, wypinając biodra i pośladki do tyłu.

Czytaj również: Czy parcie spontaniczne jest lepsze od parcia kierowanego?

Co czuje rodząca kobieta?

Jak oddychać w czasie parcia?

Właściwy sposób oddychania może wspomagać poród i złagodzić ból. Gdy rodząca czuje, że zbliża się skurcz, powinna tuż przed nadejściem jego fali wziąć maksymalny wdech, zatrzymać w czasie skurczu powietrze i przeć z całych sił – tak jakby chciała wypchnąć z siebie dziecko i tak długo, jak długo może zatrzymać oddech.

W ciągu jednego skurczu należy przeć tyle razy, na ile pozwalają siły, zazwyczaj 4–5 razy. Lepiej jest przeć kilka razy niż próbować ciągłego parcia przez cały skurcz. Zbyt długie zatrzymanie oddechu powoduje bowiem wyczerpanie rodzącej.

Na zakończenie skurczu warto kilkakrotnie wziąć głęboki oddech. Natomiast między skurczami najlepiej oddychać powoli, spokojnie i niezbyt głęboko. I postarać się jak najbardziej zrelaksować.

Nacięcie krocza w czasie skurczu partego

Gdy wytacza się główka dziecka, położna pomaga rodzącej napinać odpowiednio krocze. Dzięki temu może się ono stopniowo rozciągać. W niektórych momentach, gdy krocze jest mocno napięte, położna zaleca delikatne parcie lub tylko oddychanie, bez wspomagania parcia.

Jeśli krocze nie jest wystarczająco elastyczne, położna je nacina, aby nie doszło do jego pęknięcia. Przeprowadza się to na szczycie skurczu, gdy nacisk główki na krocze powoduje jego naturalne zdrętwienie i znieczulenie, dlatego zabieg nacięcia ten zwykle nie jest odczuwany jako bolesny.

Czytaj również: Jak uniknąć nacięcia krocza podczas porodu?

Gojenie krocza po porodzie - ta i inne dolegliwości w połogu

Skurcze parte i narodziny dziecka

Zwykle po kilku, kilkunastu skurczach rodzi się główka dziecka. To bolesny moment, towarzyszy mu uczucie gorąca, kłucie, pieczenie, ale to już ostatni akord porodu. Przy kolejnym skurczu rodzą się barki, tułów – i malec ląduje na brzuchu mamy. Nareszcie!

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza