5 pozycji, które ułatwią ci poród - jakie pozycje porodowe wybrać?

2020-07-15 14:34
5 pozycji, które ułatwią ci poród
Autor: Getty Images

Wybór pozycji porodowej to jeden z warunków udanego porodu. Przyjęcie wygodnej pozycji porodowej sprawia, że dziecko rodzi się szybciej, poród przebiega łagodniej, a krocze nie jest narażone na pęknięcie. Zobacz, jakie są najlepsze pozycje do porodu.

Jaka pozycja porodowa jest najlepsza? Wszystko zależy od kobiety.  Nie ma jednej pozycji, w której wszystkim mamom jest najłatwiej urodzić, chociaż są pozycje, które na pewno sprzyjają rozwieraniu się szyjki czy ochronie krocza.

Spis treści:

  1. Jaka pozycja do porodu jest najlepsza?
  2. Pozycja do porodu na piłce
  3. Pozycja w klęku
  4. Pozycja porodowa na czworakach
  5. Pozycja w kucki
  6. Pozycja siedząca

Jaka pozycja do porodu jest najlepsza?

Najważniejsze jednak jest to, aby w trakcie porodu być aktywną, chodzić, siadać, kucać, zmieniać pozycje – wszystko po to, by poród przebiegł jak najsprawniej i by odnaleźć taką pozycję porodową, w której rodząca będzie odczuwać najmniejszy ból i która będzie dla niej najwygodniejsza.

Najkorzystniejsze pozycje do porodu to pozycje wertykalne – czyli pionowe, w odróżnieniu od pozycji horyzontalnej, czyli poziomej, leżącej. W pozycjach wertykalnych grawitacja ułatwia dziecku drogę, wzmacnia skurcze porodowe, nacisk główki przyspiesza rozszerzanie szyjki macicy.

Natomiast gdy rodząca leży, skurcze są mniej efektywne, dziecku jest trudniej przedostać się przez drogi rodne, ból jest silniejszy, częściej dochodzi do pęknięcia krocza. Pozycja leżąca jest wygodna jedynie dla osoby przyjmującej poród, czyli dla położnej.

Zobacz: Poród na stojąco - jakie ma zalety?

Pozycja do porodu na piłce

Siedzenie na piłce jest korzystne w I fazie porodu. W tej pozycji kobieta rodząca siedzi na piłce, wysuwając pośladki do tyłu, a stopy opiera na podłodze. Aby nie stracić równowagi, lekko pochyla się do przodu, opierając dłonie na kolanach.

Kręcenie biodrami sprawi, że główka dziecka łatwiej trafi do kanału rodnego i zmniejszy ból. Rodząca może też podskakiwać, dzięki czemu rozluźnią się mięśnie dna miednicy.

Czytaj: Joga w ciąży: sposób na poród bez bólu

Pozycja w klęku

Klęk to pozycja instynktownie wybierana przez rodzące. Kobieta klęczy na szeroko rozstawionych nogach, wypinając pośladki, podtrzymywana przez osobę towarzyszącą stojącą przed nią. W tej pozycji nacisk główki na krocze jest mniejszy, co redukuje ryzyko pęknięcia krocza.

Czytaj także: 6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy

Pozycja porodowa na czworakach

W tej pozycji kobieta klęczy, trzymając się rękami np. szczebli łóżka. Taka pozycja jest korzystna podczas narodzin dużego dziecka, ponieważ ułatwia przeciskanie się barków przez kanał rodny. Ta pozycja ułatwia koncentrację rodzącej, ale osłabia skurcze. Jest polecana, gdy akcja porodowa przebiega zbyt szybko.

Co zrobić, by szybko urodzić? WIDEO

Sięgnij po e-poradnik "Ćwiczenia przed porodem"
1,00 zł

Sięgnij po e-poradnik "Ćwiczenia przed porodem"

Z poradnika dowiesz się:

  • jak wzmacniać i rozluźniać mięśnie dna miednicy
  • które ćwiczenia wzmocnią mięśnie nóg i ud
  • jakie pozycje gimnastyczne najlepiej przygotowują krocze
  • jak dzięki gimnastyce poszerzyć kanał rodny

Pozycja w kucki

Kobieta kuca, chwytając się rękami drabinek, parapetu czy brzegu łóżka. Ciężar ciała spoczywa na stopach stojących płasko na podłodze. Rodzącą może też podtrzymywać osoba towarzysząca (siedząca lub stojąca).

Ta pozycja rozluźnia mięśnie krocza, przyspiesza wypychanie główki, dotlenia dziecko. Dziecko rodzi się przez same skurcze, bez parcia. Pozycja ta jest uznawana za fizjologiczną pozycję porodową. Po każdym skurczu kobieta powinna wstać, by rozluźnić nogi.

Pozycja siedząca

Kobieta siedzi na fotelu porodowym, z plecami ułożonymi jak najbliżej pionu i ugiętymi nogami. Trzeba uważać, by stopy nie znalazły się wyżej niż kolana, ponieważ wtedy kanał rodny skieruje się ku górze.

Czytaj: Poród bez bólu: 10 sposobów na lekki poród

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE