Lęk przed porodem - co zrobić, jeśli boisz się porodu?

2022-01-19 12:56

Zdecydowana większość kobiet czuje strach przed porodem. To naturalne zjawisko. Problem pojawia się dopiero w sytuacji, kiedy strach czy niepokój zamienia się w paniczny lęk i obsesyjny strach. Czy taka sytuacja może zagrażać przyszłej mamie i dziecku? Jak pokonać paniczny lęk przed porodem?

Lęk przed porodem
Autor: Getty images Co zrobić, jeśli panicznie boisz się porodu?

Lęk przed porodem jest jak najbardziej zrozumiały. Mówi się, że, „pierworódki boją się, bo nie wiedzą, co je czeka, a te, które już rodziły – boją się, bo już to doskonale wiedzą”. Duża liczba pań radzi sobie jednak ze swoimi obawami związanymi z bólem porodowym, widokiem krwi czy koniecznością nacinania krocza. Problem pojawia się wtedy, kiedy lęk przed porodem staje się obsesyjny i niemożliwy do opanowania.

Spis treści

  1. Skąd ten starach przed porodem?
  2. Jak sobie poradzić z lękiem przed porodem?
  3. Czego boją się kobiety przed porodem?
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Skąd ten starach przed porodem?

Paraliżujący lęk przed porodem nie jest „nowością” dla medycznego świata. Co więcej, zagadnienie to ma swoją nazwę i określane jest jako „tokofobia”. W przypadku potwierdzenia jej przez lekarza, można uzyskać skierowanie na cesarskie cięcie – niestety, przez wielu ludzi traktowane jest to na równi z wygodnictwem czy lenistwem.

O tym, że tak nie jest, świadczy chociażby występowanie tokofobii pierwotnej – czyli ogromnego lęku przed porodem u kobiet, które nie są i nigdy nie były w ciąży. Poważna postać tego zaburzenia prowadzi do odwlekania decyzji o dziecku, mimo wielkiego pragnienia jego posiadania.

Kobieta, która cierpi na tokofobię pierwotną, zabezpiecza się przed zajściem w ciążę na różne sposoby jednocześnie, a mimo to spóźniająca się miesiączka może wywołać paniczny strach. W skrajnych przypadkach zaburzenie to może doprowadzić do usunięcia ciąży – mimo pragnienia posiadania dziecka, co w konsekwencji powoduje ogromne zaburzenia psychiczne.

Tokofobia może występować także w sytuacji, kiedy kobieta ma już za sobą doświadczenie związane z ciążą i porodem – taki lęk określany jest jako tokofobia wtórna i często powodowany jest traumatycznymi wydarzeniami.

Poronienie, urodzenie martwego dziecka czy w końcu bardzo długi, ciężki poród – wszystko to powoduje, że myśl o drugim dziecku jest odwlekana na wiele lat. A gdy w końcu druga ciąża jest faktem, pojawia się paniczny lęk przed porodem.

Wśród powodów występowania zaburzenia, niezależnie od jego rodzaju, wymienia się między innymi obawę przed utratą kontroli nad własnym ciałem, nieprawidłowymi działaniami lekarzy, śmiercią swoją lub dziecka czy urodzeniem malucha chorego - wskutek nieprawidłowej akcji porodowej.

Diagnozowanie tokofobii nie jest częste – dotyka około 2 proc. ciężarnych. Co jednak należy robić w sytuacji, kiedy nie znajdujemy się w szczęśliwej większości?

Czytaj również: 5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

Jak opanować lęk przed porodem? Radzi laureatka konkursu "Położna na medal"

Jak sobie poradzić z lękiem przed porodem?

  • Postaw na edukację

Większość ciężarnych kobiet spotyka się z opowieściami porodowymi rodem z horroru. Niestety, nie sprzyja to pozytywnemu podejściu do rozwiązania, a w przypadku już istniejącego lęku może znacznie pogorszyć sytuację. Dlatego tak ważne jest, by uzyskać pełny dostęp do wiedzy na temat ciąży i samego przychodzenia dziecka na świat. Informacje te muszą być zaczerpnięte z profesjonalnych źródeł – zarówno ze szkoły rodzenia, jak i z lekarzem prowadzącym ciążę.

  • Pomoc specjalisty

Wizyty u psychologa lub psychiatry są absolutną koniecznością w przypadku wystąpienia panicznego lęku przed porodem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by wybrany specjalista miał doświadczenie z tego typu zaburzeniami.

  • Wsparcie położnej

Kwestia wyboru „swojej” położnej jest dosyć kontrowersyjna. Niektóre panie twierdzą, że jest to ważne wsparcie, inne z kolei, że dodatkowe płacenie komuś za swoje obowiązki powoduje, że bez „ekstra wynagrodzenia” położne nie zachowują się tak, jak powinny. W tym wypadku jednak wsparcie konkretnej położnej ma bardzo ważne znaczenie – świadomość, że przy porodzie będzie ktoś, kogo znamy, a kto dodatkowo zna się na aspektach medycznych, znacznie redukuje poziom lęku.

  • Może cesarskie cięcie?

W wielu przypadkach, przy dobrej współpracy ciężarnej, psychologa i lekarza, poziom strachu można zredukować do poziomu umożliwiającego przyjęcie dziecka w naturalny sposób. Jeśli jednak istnieją wyraźne przesłanki, że może się to nie udać, warto zdecydować się na cesarskie cięcie. W niektórych sytuacjach już sama świadomość wybrania tej metody pozwala na bezstresowe i bezpieczne donoszenie ciąży.

Czytaj również: CESARSKIE CIĘCIE - konsekwencje cesarki dla mamy i dziecka

Lęk przed ciążą - skąd się bierze i jak się z nim uporać?

Dobrze wiedzieć

To nie działa!

"Tyle rodziło, ty też dasz radę" - takie słowa kierowane w stronę ciężarnej, która panicznie boi się porodu, to tak naprawdę… żadna pomoc. Jednocześnie warto wiedzieć, że prawdziwe wsparcie jest w takiej sytuacji niezwykle potrzebne, ponieważ długo utrzymujący się wysoki poziom stresu jest nie tylko szkodliwy dla matki, ale też grozi wystąpieniem porodu przedwczesnego.

Czego boją się kobiety przed porodem?

Każda kobieta, która czeka na pierwsze dziecko, boi się porodu. To normalne: wszyscy lękamy się tego, co nieznane, nowe, a tym bardziej nieprzewidywalne. Zamiast się denerwować i stresować, najpierw sprawdź, czy twoje obawy mają podstawy, czy też po prostu twój strach ma wielkie oczy. Czego najczęściej boją się kobiety przed porodem i czy mają rację, lękając się, że...? Zobacz w naszej galerii, czego boją się kobiety przed porodem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza