Druga faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić

2021-12-28 9:42

Druga faza porodu to czas, w którym dziecko przychodzi na świat. Trwa ona zwykle kilkadziesiąt minut, ale czasami nawet dwie godziny - to tzw. poród właściwy. Zobacz, co dzieje się w drugiej fazie porodu.

Druga faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić
Autor: Getty images Druga faza porodu kończy się urodzeniem dziecka.

Druga faza porodu to trudny, ale piękny okres - rodzi się twoje dziecko! Czterofazowy poród nie jest łatwym doświadczeniem dla kobiety. Natomiast wiedza na temat tego co dzieje się z jej ciałem może sprawić, że poczuje się bardziej komfortowo. Oto druga faza porodu, nazywana też drugim okresem porodu. 

Spis treści:

  1. Co się z tobą dzieje podczas drugiej fazy porodu?
  2. Co się dzieje z dzieckiem podczas drugiej fazy porodu?
  3. Jak zachowywać się podczas drugiej fazy porodu?
  4. Nasze rady na drugą fazę porodu
Rozwarcie szyjki macicy a przebieg porodu

Co się z tobą dzieje podczas drugiej fazy porodu?

W drugiej fazie porodu, kiedy w pełni otwarta szyjka nie stanowi już przeszkody, główka dziecka, popychana przez skurcze macicy, może obniżać się poprzez pochwę i kości miednicy. Jeśli główka dziecka jest na dnie kanału rodnego, to skurcze zmieniają charakter i zmieniają się w skurcze parte.

Gdy zaczynasz przeć, też pomagasz dziecku przesuwać się. W pewnej chwili główka zaczyna naciskać na tkanki krocza, stopniowo je rozciągając. Jeśli krocze nie jest wystarczająco elastyczne, położna może je naciąć. Przy tak dużym rozciągnięciu tkanki te są odnerwione i zwykle taki zabieg w drugiej fazie porodu nie jest bolesny.

Zobacz też: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Trzecia faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Czwarta faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Główka dziecka powinna wyłaniać się powoli. Najpierw pojawia się jej czubek, podczas skurczu widać go w wyjściu z pochwy, ale w przerwie między skurczami znika i możesz czuć, że dziecko się cofa i parcie nie dało efektu. Wykaż cierpliwość – jest to fizjologiczna część procesu wyłaniania się główki w drugiej fazie porodu.

Gdy główka się urodzi, najtrudniejsze masz za sobą, już przy kolejnym skurczu urodzą się barki i reszta ciała dziecka. Maluszek jest na świecie!

Czytaj: Jak wygląda SALA PORODOWA?

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Co się dzieje z dzieckiem podczas drugiej fazy porodu?

Ponieważ kanał rodny nie ma regularnie okrągłego kształtu i dziecko również nie, maluszek, żeby się urodzić, musi dokonać kilku obrotów. Najpierw, wchodząc bokiem w miednicę, musi przygiąć główkę do klatki piersiowej, żeby w ogóle się tam zmieścić, a przesuwając się ku dołowi, obraca twarz w stronę kości krzyżowej.

W tej pozycji główka wychodzi na zewnątrz i po raz kolejny musi się obrócić w stronę jednej z nóg mamy, aby umożliwić barkom (które ciągle są jeszcze w środku) dostosowanie się do kształtu miednicy i wydostanie się na zewnątrz.

Czytaj: Faza parcia czyli jak rodzi się dziecko podczas porodu naturalnego

Skóra do skóry - Pierwszy kontakt z noworodkiem ważniejszy niż myślisz

Jak zachowywać się podczas drugiej fazy porodu?

Także w tej drugiej fazie porodu korzystna jest pozycja pionowa, bo wtedy w rodzeniu pomaga ci siła grawitacji. Poza tym, kiedy nie leżysz na plecach, miednica ma większą pojemność, dzięki czemu malec ma więcej miejsca, przeciskając się przez kanał rodny.

W czasie skurczów będziesz miała silne uczucie parcia i wystarczy z tym odczuciem współpracować. Twoje ciało samo wie, co robić. Z powodu ogromnego wysiłku możesz czuć potrzebę wydawania różnych dźwięków, a nawet krzyczeć – niejednokrotnie to bardzo pomaga.

Rób przede wszystkim to, co podpowiada ci twoje ciało i instynkt. A jeśli one zawodzą, posłuchaj sugestii położnej.

Nasze rady na drugą fazę porodu

  • Słuchaj położnej - jej wskazówki pomogą ci urodzić dziecko

Zwykle ciało i instynkt same wiedzą, co robić, ale jeśli potrzebujesz wskazówek, słuchaj, co radzi ci położna. Ona jest po to, by ci pomóc, warto z nią współpracować.

  • Wybierz pozycję, w której najlepiej ci przeć - pozycje pionowe ułatwiają poród

Wiele kobiet spontanicznie przyjmuje pozycje typowe dla ssaków, np. na czworakach. Kanał rodny jest wówczas w linii pionowej i silne parcie często wcale nie jest potrzebne, bo w porodzie pomaga siła grawitacji.

  • Jeśli rodzisz na leżąco – przyj w szczycie skurczu

W chwili, kiedy skurcz jest najsilniejszy, nabierz powietrza, przyciągnij głowę do klatki piersiowej i przyj z całej siły, z zamkniętymi oczami.

  • Krzycz, jęcz, stękaj - to przyniesie ci ulgę podczas porodu

Nie wszystkie kobiety wydają dźwięki podczas porodu, niektóre tego nie potrzebują. Są jednak i takie, które nie pozwalają sobie na krzyk, bo nadmiernie się kontrolują. Niepotrzebnie. Jeśli krzyk czy postękiwanie przynosi ci ulgę, to nie zastanawiaj się, czy tak wypada, tylko krzycz.

  • Gdy minie skurcz, zrób długi, powolny wydech

Krótkie przerwy między skurczami wykorzystaj na uspokojenie oddechu. Gdy oddychasz zbyt płytko, denerwujesz się coraz bardziej, przez co oddech staje się jeszcze krótszy.

  • Dotknij dłonią główki dziecka - to doda ci sił!

Główka rodzi się powoli, w przerwie między skurczami możesz mieć nawet wrażenie, że się cofa. Dotknięcie jej dłonią sprawi, że poczujesz wielki przypływ energii, który pomoże ci dokończyć dzieła.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza