Druga faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić

2021-12-28 9:42

Druga faza porodu to czas, w którym dziecko przychodzi na świat. Trwa ona zwykle kilkadziesiąt minut, ale czasami nawet dwie godziny - to tzw. poród właściwy. Zobacz, co dzieje się w drugiej fazie porodu.

Druga faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić
Autor: Getty images Druga faza porodu kończy się urodzeniem dziecka.

Druga faza porodu to trudny, ale piękny okres - rodzi się twoje dziecko! Czterofazowy poród nie jest łatwym doświadczeniem dla kobiety. Natomiast wiedza na temat tego co dzieje się z jej ciałem może sprawić, że poczuje się bardziej komfortowo. Oto druga faza porodu, nazywana też drugim okresem porodu. 

Spis treści:

  1. Co się z tobą dzieje podczas drugiej fazy porodu?
  2. Co się dzieje z dzieckiem podczas drugiej fazy porodu?
  3. Jak zachowywać się podczas drugiej fazy porodu?
  4. Nasze rady na drugą fazę porodu
Rozwarcie szyjki macicy a przebieg porodu

Co się z tobą dzieje podczas drugiej fazy porodu?

W drugiej fazie porodu, kiedy w pełni otwarta szyjka nie stanowi już przeszkody, główka dziecka, popychana przez skurcze macicy, może obniżać się poprzez pochwę i kości miednicy. Jeśli główka dziecka jest na dnie kanału rodnego, to skurcze zmieniają charakter i zmieniają się w skurcze parte.

Gdy zaczynasz przeć, też pomagasz dziecku przesuwać się. W pewnej chwili główka zaczyna naciskać na tkanki krocza, stopniowo je rozciągając. Jeśli krocze nie jest wystarczająco elastyczne, położna może je naciąć. Przy tak dużym rozciągnięciu tkanki te są odnerwione i zwykle taki zabieg w drugiej fazie porodu nie jest bolesny.

Zobacz też: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Trzecia faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Czwarta faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Główka dziecka powinna wyłaniać się powoli. Najpierw pojawia się jej czubek, podczas skurczu widać go w wyjściu z pochwy, ale w przerwie między skurczami znika i możesz czuć, że dziecko się cofa i parcie nie dało efektu. Wykaż cierpliwość – jest to fizjologiczna część procesu wyłaniania się główki w drugiej fazie porodu.

Gdy główka się urodzi, najtrudniejsze masz za sobą, już przy kolejnym skurczu urodzą się barki i reszta ciała dziecka. Maluszek jest na świecie!

Czytaj: Jak wygląda SALA PORODOWA?

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Co się dzieje z dzieckiem podczas drugiej fazy porodu?

Ponieważ kanał rodny nie ma regularnie okrągłego kształtu i dziecko również nie, maluszek, żeby się urodzić, musi dokonać kilku obrotów. Najpierw, wchodząc bokiem w miednicę, musi przygiąć główkę do klatki piersiowej, żeby w ogóle się tam zmieścić, a przesuwając się ku dołowi, obraca twarz w stronę kości krzyżowej.

W tej pozycji główka wychodzi na zewnątrz i po raz kolejny musi się obrócić w stronę jednej z nóg mamy, aby umożliwić barkom (które ciągle są jeszcze w środku) dostosowanie się do kształtu miednicy i wydostanie się na zewnątrz.

Czytaj: Faza parcia czyli jak rodzi się dziecko podczas porodu naturalnego

Skóra do skóry - Pierwszy kontakt z noworodkiem ważniejszy niż myślisz

Jak zachowywać się podczas drugiej fazy porodu?

Także w tej drugiej fazie porodu korzystna jest pozycja pionowa, bo wtedy w rodzeniu pomaga ci siła grawitacji. Poza tym, kiedy nie leżysz na plecach, miednica ma większą pojemność, dzięki czemu malec ma więcej miejsca, przeciskając się przez kanał rodny.

W czasie skurczów będziesz miała silne uczucie parcia i wystarczy z tym odczuciem współpracować. Twoje ciało samo wie, co robić. Z powodu ogromnego wysiłku możesz czuć potrzebę wydawania różnych dźwięków, a nawet krzyczeć – niejednokrotnie to bardzo pomaga.

Rób przede wszystkim to, co podpowiada ci twoje ciało i instynkt. A jeśli one zawodzą, posłuchaj sugestii położnej.

Nasze rady na drugą fazę porodu

  • Słuchaj położnej - jej wskazówki pomogą ci urodzić dziecko

Zwykle ciało i instynkt same wiedzą, co robić, ale jeśli potrzebujesz wskazówek, słuchaj, co radzi ci położna. Ona jest po to, by ci pomóc, warto z nią współpracować.

  • Wybierz pozycję, w której najlepiej ci przeć - pozycje pionowe ułatwiają poród

Wiele kobiet spontanicznie przyjmuje pozycje typowe dla ssaków, np. na czworakach. Kanał rodny jest wówczas w linii pionowej i silne parcie często wcale nie jest potrzebne, bo w porodzie pomaga siła grawitacji.

  • Jeśli rodzisz na leżąco – przyj w szczycie skurczu

W chwili, kiedy skurcz jest najsilniejszy, nabierz powietrza, przyciągnij głowę do klatki piersiowej i przyj z całej siły, z zamkniętymi oczami.

  • Krzycz, jęcz, stękaj - to przyniesie ci ulgę podczas porodu

Nie wszystkie kobiety wydają dźwięki podczas porodu, niektóre tego nie potrzebują. Są jednak i takie, które nie pozwalają sobie na krzyk, bo nadmiernie się kontrolują. Niepotrzebnie. Jeśli krzyk czy postękiwanie przynosi ci ulgę, to nie zastanawiaj się, czy tak wypada, tylko krzycz.

  • Gdy minie skurcz, zrób długi, powolny wydech

Krótkie przerwy między skurczami wykorzystaj na uspokojenie oddechu. Gdy oddychasz zbyt płytko, denerwujesz się coraz bardziej, przez co oddech staje się jeszcze krótszy.

  • Dotknij dłonią główki dziecka - to doda ci sił!

Główka rodzi się powoli, w przerwie między skurczami możesz mieć nawet wrażenie, że się cofa. Dotknięcie jej dłonią sprawi, że poczujesz wielki przypływ energii, który pomoże ci dokończyć dzieła.

miesięcznik "M jak mama"