Urlop macierzyński: poznaj zasady jego przyznawania!

urlop macierzyński
fot.: Thinkstock
Urlop macierzyński 2016 wraz z urlopem rodzicielskim będzie trwał, jak do tej pory, 52 tygodnie.

Urlop macierzyński to ważna kwestia dla wszystkich kobiet, które zostaną w nadchodzącym roku mamami. Przeczytajcie więc, na jakich zasadach będzie on przyznawany, jaki jest jego wymiar i wysokość świadczenia.

Na jakich zasadach będzie przyznawany urlop macierzyński 2016? Specjalnie dla was przygotowałyśmy poradnik, w którym znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Urlop macierzyński 2016: komu przysługuje?

Urlop macierzyński 2016 jest przyznawany na tych samych zasadach, co w latach poprzednich. Może go otrzymać wyłącznie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i taką, która opłaca dobrowolne składki chorobowe. Dana osoba nie musi posiadać umowy na czas nieokreślony, urlop macierzyński 2016 przysługuje również osobom zatrudnionym na czas określony, jeśli jego roczny wymiarmieści się w okresie trwania tej umowy. Jeśli natomiast umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu już podczas urlopu, matka będzie otrzymywała zasiłek macierzyński aż do ukończenia przez dziecko 52. tygodnia. Warto również dodać, że jeśli umowa o pracę wygasa po 3. miesiącu ciąży, zostaje ona automatycznie przedłużona do dnia porodu, a co za tym idzie - kobieta jest objęta ubezpieczeniem chorobowym i uzyskuje prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez 52 tygodnie od dnia porodu.

>> Urlop macierzyński przed porodem - czy przed urodzeniem dziecka przysługuje macierzyński?

Warto dodać, że od stycznia 2016 zostaje wprowadzona kolejna zmiana - rodzice, którzy do tej pory nie mieli prawa do zasiłku macierzyńskiego, uzyskają je. Będzie on więc przysługiwał bezrobotnym, studentom, osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło - wysokość zasiłku wynosi 1000 zł, jeśli kwota obliczona na podstawie zarobków, przysługująca danej osobie, będzie wynosiła mniej niż 1000 zł, państwo dopłaci tę różnicę.

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego od 2016 roku będzie można składać do 21 dni po porodzie - do tej pory było to 14 dni. Osoba korzystająca z urlopu rodzicielskiego będzie też mogła z niego zrezygnować, za zgodą pracodawcy, w dowolnym momencie.

Co zrobić, żeby dziecko dobrze spało? 

Nie przegap

Urlop macierzyński 2016: jak długo trwa?

Do tej pory podstawowy urlop macierzyński trwał 20 tygodni, a dodatkowy - 6 tygodni. Od 2 stycznia 2016 roku to się zmieni - dodatkowy urlop macierzyński zostanie połączony z urlopem rodzicielskim - w sumie będzie on więc trwał 32 tygodnie. Rodzice będą więc mieli do dyspozycji 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 rodzicielskiego. Warto dodać, że urlop rodzicielski nie będzie musiał być wykorzystany w pełnym wymiarze i można go podzielić nawet na 4 części - do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Części nie muszą następować bezpośrednio po sobie, jednak urlop rodzicielski musi zacząć się bezpośrenio po urlopie macierzyńskim 2016.

Warto również dodać, że z urlopu rodzicielskiego moża skorzystać mama lub tata dziecka, a kolejne zmiany zostały też wprowadzone w urlopie ojcowskim. Do tej pory świeżo upieczeni tatusiowie mogli wykorzystać 14 dni bez przerwy, w okresie do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Od 2016 roku urlop ojcowski będzie można wykorzystać do 2. roku dziecka i podzielić go na dwie części.

Jeśli mama lub tata przebywający na urlopie rodzicielskim będą chcieli pracować na pół etatu - tak jak jest do tej pory, będą mogli to robić. Nowością jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego w takim przypadku - proporcjonalnie, np. jeśli matka będzie pracowała przez 4 tygodnie podczas urlopu rodzicielskiego, wydłuży jej się on o 2 tygodnie, jeśli przez 8 tygodni, otrzyma dodatkowe 4 tygodnie urlopu itp.

Tak wygląda sprawa w przypadku urlopu macierzyńskiego 2016, gdy na świat przychodzi jedno dziecko. W przypadku bliźniąt ten wymiar wynosi 65 tygodni, trojaczków - 67 tygodni, czworaczków - 69 tygodni, a w przypadku pięciorga i więcej dzieci - 71 tygodni.

>> Zasiłki rodzinne 2015/2016 - wszystko o zmianach w zasiłkach rodzinnych

Urlop macierzyński 2016: jak wysokie są świadczenia?

Wysokość świadczeń podczas urlopu macierzyńskiego 2016 jest uzależniona od formy, z której z niego korzystamy. Jeśli początkowo zdecydujemy się jedynie wykorzystać 20 tygodni urlopu - otrzymamy 100 procent wynagrodzenia. Jeśli po tym czasie zdecydujemy się także na urlop rodzicielski, będziemy w trakcie jego trwania otrzymywać 60 procent wynagrodzenia. Inaczej ta kwestia będzie wyglądać, jeśli od razu zdecydujemy się na urlop macierzyński i urlop rodzicielski. W takim przypadku od początku do końca jego trwania, czyli przez całe 52 tygodnie, będziemy otrzymywać 80 procent wynagrodzenia.

Jak wspomniano, osoby, którym nie przysługuje urlop macierzyński 2016, będą uprawnione do pobierania świadczenia rodzinnego w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok.

Dołącz również do dyskusji o urlopach macierzyńskich i rodzicielskich na forum Mjakmama24.pl!

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2017-03-14 Publikacja: 2016-01-04
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.