Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski - Wzór podania o urlop macierzyński

2020-01-29 15:55

Wniosek o urlop macierzyński musi wypełnić każda pracująca mama, która chce skorzystać z prawa do płatnej opieki nad dzieckiem. Mamy dla was wzór podania o urlop macierzyński oraz macierzyński wraz z urlopem rodzicielskim!

Wniosek o urlop macierzyński
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Oto wzory wniosków:
  2. Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
  3. Urlop macierzyński przy porodzie wielorakim
  4. Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wniosek o urlop macierzyński musi złożyć każda mama, która w momencie porodu była zatrudniona na etacie. Urlop macierzyński obecnie urlop trwa 20 tygodni, można go jednak przedłużyć o 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, który może być wykorzystany przez jednego lub oboje rodziców. Urlop można wykorzystać w taki sposób, aby dopasować długość urlopów do swojej sytuacji rodzinnej.

Jak napisać wniosek o urlop macierzyński? Druk wniosku o urlop macierzyński najlepiej przygotować jeszcze przed porodem. Pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może również złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze godzin.

Dzień porodu określa się jako pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego. Jeśli wniosek o urlop macierzyński składamy po porodzie trzeba dołączyć do niego również zaświadczenie ze szpitala i akt urodzenia dziecka

Oto wzory wniosków:

Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI do pobrania w formacie PDF

Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKI do pobrania w formacie PDF

Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. Kobieta może wrócić do pracy już po 14 tygodniach, a pozostałe 6 tygodni przysługują wtedy ojcu dziecka i są przyznawane na jego pisemny wniosek. Oprócz wymienionego 20-tygodniowego urlopu przysługuje po nim 32-tygodniowy urlop rodzicielski.

Tzw. roczny urlop macierzyński to połączenie podstawowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co razem daje 52 tygodnie. 

Czytaj: Kalkulator urlopu macierzyńskiego oblicza długość urlopu macierzyńskiego

Formalności po porodzie: akt urodzenia, PESEL, zameldowanie, becikowe

Oblicz długość swojego urlop macierzyńskiego

Urlop macierzyński przy porodzie wielorakim

  • 20 tygodni – urodzenie jednego dziecka 
  • 31 tygodni – urodzenie dwojga dzieci
  • 33 tygodni – urodzenie trojga dzieci 
  • 35 tygodni – urodzenie czworga dzieci 
  • 37 tygodni – urodzenia pięciorga dzieci i więcej

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Składając wniosek o wykorzystanie pełnego urlopu w wymiarze 52 tygodni przez cały ten okres tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje 80% dotychczasowego wynagrodzenia.

Jednak, jeśli najpierw zdecydujemy się wykorzystać urlop macierzyński, a następnie złożymy wniosek o urlop rodzicielski otrzymamy zasiłek w wysokości odpowiednio: 100% przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 60% przez 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński przysługuje wszystkim osobom, które pracują na umowę o pracę lub z innego tytułu opłacają składki chorobowe. Od 2016 roku wszystkim pozostałym kobietom przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 zł przez okres 52 tygodni. 

Sprawdź również: Kalendarz ciąży

Ciąża na wychowawczym. Jak wyglądają kwestie prawne i możliwości

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?