Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski - Wzór podania o urlop macierzyński

2020-01-29 15:55 konsultacja Adrianna Łuczak|Milena Tuzimek
Wniosek o urlop macierzyński
Autor: thinkstockphotos.com

Wniosek o urlop macierzyński musi wypełnić każda pracująca mama, która chce skorzystać z prawa do płatnej opieki nad dzieckiem. Mamy dla was wzór podania o urlop macierzyński oraz macierzyński wraz z urlopem rodzicielskim!

Wniosek o urlop macierzyński musi złożyć każda mama, która w momencie porodu była zatrudniona na etacie. Urlop macierzyński obecnie urlop trwa 20 tygodni, można go jednak przedłużyć o 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, który może być wykorzystany przez jednego lub oboje rodziców. Urlop można wykorzystać w taki sposób, aby dopasować długość urlopów do swojej sytuacji rodzinnej.

Jak napisać wniosek o urlop macierzyński? Druk wniosku o urlop macierzyński najlepiej przygotować jeszcze przed porodem. Pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może również złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze godzin.

Dzień porodu określa się jako pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego. Jeśli wniosek o urlop macierzyński składamy po porodzie trzeba dołączyć do niego również zaświadczenie ze szpitala i akt urodzenia dziecka

Oto wzory wniosków:

Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI do pobrania w formacie PDF

Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKI do pobrania w formacie PDF

Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. Kobieta może wrócić do pracy już po 14 tygodniach, a pozostałe 6 tygodni przysługują wtedy ojcu dziecka i są przyznawane na jego pisemny wniosek. Oprócz wymienionego 20-tygodniowego urlopu przysługuje po nim 32-tygodniowy urlop rodzicielski.

Tzw. roczny urlop macierzyński to połączenie podstawowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co razem daje 52 tygodnie. 

Czytaj: Kalkulator urlopu macierzyńskiego oblicza długość urlopu macierzyńskiego

Formalności po porodzie: akt urodzenia, PESEL, zameldowanie, becikowe

Oblicz długość swojego urlop macierzyńskiego

Urlop macierzyński przy porodzie wielorakim

  • 20 tygodni – urodzenie jednego dziecka 
  • 31 tygodni – urodzenie dwojga dzieci
  • 33 tygodni – urodzenie trojga dzieci 
  • 35 tygodni – urodzenie czworga dzieci 
  • 37 tygodni – urodzenia pięciorga dzieci i więcej

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Składając wniosek o wykorzystanie pełnego urlopu w wymiarze 52 tygodni przez cały ten okres tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje 80% dotychczasowego wynagrodzenia.

Jednak, jeśli najpierw zdecydujemy się wykorzystać urlop macierzyński, a następnie złożymy wniosek o urlop rodzicielski otrzymamy zasiłek w wysokości odpowiednio: 100% przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 60% przez 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński przysługuje wszystkim osobom, które pracują na umowę o pracę lub z innego tytułu opłacają składki chorobowe. Od 2016 roku wszystkim pozostałym kobietom przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 zł przez okres 52 tygodni. 

Sprawdź również: Kalendarz ciąży

Ciąża na wychowawczym. Jak wyglądają kwestie prawne i możliwości

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE