Oblicz termin porodu

Kalkulator terminu porodu

Czy znasz swój termin porodu i wiesz, kiedy urodzisz? Zastosuj jedną z prostych metod i oblicz datę urodzenia dziecka, korzystając z naszego kalkulatora porodu.

Wystarczy, że podasz dzień, w którym rozpoczęła się twoja ostatnia miesiączka i długość cyklu miesiączkowego, a kalkulator wyliczy przybliżony termin porodu. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje cykle były nieregularne, obliczenia mogą być mniej dokładne.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Czy można obliczyć dokładną datę porodu?

Każda z nas chciałaby znać dokładną datę porodu swojego dziecka. To oczywiście niemożliwe. Po pierwsze tylko niewielki procent kobiet zna dokładną datę zapłodnienia, po drugie – okres przebywania płodu w brzuchu mamy nie zależy od kalendarza, tylko od indywidualnych predyspozycji genetycznych dziecka oraz od stanu zdrowia jego mamy. To dlatego niektóre dzieci rodzą się po 38 tygodniach ciąży, inne po 41.

Dlaczego warto znać kalendarz porodu?

Dla dobra dziecka konieczne jest poznanie kalendarza porodu, obliczanie przynajmniej zbliżonego terminu porodu. To informacja niezbędna do obliczenia okresu wydolności łożyska: po przekroczonym terminie porodu może przestać prawidłowo funkcjonować, co stanowi zagrożenie dla dziecka. Dlatego ginekolog już na pierwszej wizycie wyznacza kobiecie termin porodu. Robi to posługując się specjalnymi tabelami, jednak swoje obliczenia koryguje potem na podstawie badania USG wykonanego w pierwszym trymestrze ciąży. Ty sama również możesz w przybliżeniu obliczyć datę porodu, korzystając z naszego internetowego kalkulatora porodu. Komputer wyznacza termin według tego samego wzoru, z którego korzysta twój lekarz ginekolog.

Jak działa nasz kalkulator porodu?

Obliczanie daty porodu za pomocą naszego internetowego kalkulatora porodu opiera się na regule niemieckiego ginekologa Franza Naegelego. Reguła Naegelego opiera się na założeniu, że ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni oraz na tym, że owulacja następuje zwykle w 14. dniu 28-dniowego cyklu. Według niej, aby obliczyć termin porodu, należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok.

Warto wiedzieć, że tak naprawdę początek ciąży liczy się od zapłodnienia, a nie od daty ostatniej miesiączki, jak zrobił to Franz Naegele. Z biologicznego punktu widzenia ciąża trwa więc krócej: 267 dni, nie zaś 280 dni. Ta informacja przyda ci się jednak tylko w sytuacji, gdy znasz dokładną datę poczęcia. Jeśli nie, skorzystaj z kalkulatora terminu porodu.

Na jakie miesiące przypada najczęściej termin porodu?

A czy wiesz, na jaki miesiąc najczęściej przypada termin porodu Polek? W naszym kraju najwięcej porodów przypada na lipiec, sierpień oraz wrzesień. Najmniej dzieci rodzi się późną jesienią i zimą. Wynika to częściowo z planowania (wiele kobiet woli rodzic latem, gdy warunki pogodowe sprzyjają pierwszym spacerom), a częściowo z tego, że zimą szybciej zapada zmrok i jest mróz, więc wcześniej i chętniej lądujemy z partnerem w ciepłym łóżku. Warto dodać, że w pierwszym półroczu 2016 roku w Warszawie po raz pierwszy od lat zanotowano dodatni przyrost naturalny.