Zasiłek macierzyński - komu przysługuje, ile wynosi i jakie formalności są konieczne aby go dostać?

Zasiłek macierzyński - świadczenie pieniężnych usług z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego.

Jeżeli interesuje cię zasiłek macierzyński najważniejszy jest fakt opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Wówczas, jest możliwość otrzymania świadczeń pieniężnych ze względu na nowonarodzone dziecko.

Zasiłek macierzyński - komu przysługuje?

  • Kobiecie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego. A zatem najważniejszy jest fakt opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Są one obowiązkowe dla osób pracujących na umowę o pracę – takie kobiety na pewno dostaną zasiłek macierzyński (i te na urlopie wychowawczym). Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą lub pracujące na umowę zleceniemogą opłacać składki chorobowe dobrowolnie – wtedy też dostaną zasiłek. Jeśli należysz do którejś z tych grup i dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, powinnaś od razu zadeklarować dobrowolne opłacanie składki chorobowej (wynosi ona 2,45 proc. podstawy wymiaru). Nabędziesz wtedy prawo do zasiłku macierzyńskiego niezależnie od okresu płacenia składki (nie trzeba czekać 180 dni, jak w przypadku zasiłku chorobowego). Możesz się ubezpieczyć w każdej chwili, ale na wysokość zasiłku ma, oczywiście, wpływ okres ubezpieczenia i podstawa obliczania składki.
  • Prawo do zasiłku przysługuje także w razie przyjęcia na wychowanie dziecka do 7 lub 10 lat.
  • Jeśli zaszłaś w ciążę, mając umowę o pracę na czas określony (i rozwiązałaby się ona po upływie 3. miesiąca ciąży), to pracodawca musi przedłużyć umowę do dnia porodu. W tej sytuacji też otrzymasz zasiłek macierzyński – wypłacany przez ZUS – choć nie przysługuje ci już urlop.
  • Zasiłek przysługuje pracownicy także w razie urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia, jeśli jej umowa o pracę została rozwiązana z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy (musi to być potwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu).

Dobrze wiedzieć

Jeśli masz pytania lub wątpliwości

Zadzwoń albo zgłoś się do oddziału ZUS (zasiłki) lub Państwowej Inspekcji Pracy (prawo pracy).
Pomocy możesz tez szukac na stronach:

www.zus.pl
www.pip.gov.pl
www.kobietaiprawo.pl

Zasiłek macierzyński:  najważniejsze formalności

Aby dostać zasiłek, trzeba dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu (za okres przed porodem) lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (po porodzie) oraz oświadczenie, czy to twoje pierwsze, czy kolejne dziecko. Jeśli zasiłek ma wypłacać ZUS, dodatkowo trzeba mu dostarczyć dokumenty od pracodawcy i wypełnić specjalny druk ZUS. W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie potwierdzające złożenie w sądzie wniosku o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Zasiłek macierzyński - ile wynosi?

Podstawą jego wymiaru jest średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, czyli zasiłek to ok. 100 proc. pensji z ostatniego roku. Nie zawsze mama dostanie więc tyle, ile zarabiała ostatnio; jeśli niedawno miała podwyżkę, a wcześniej zarabiała mniej, zasiłek będzie niższy niż ostatnia pensja, bo jest średnią z całego roku. Wlicza się do niej premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia (ale nie wszystkie).

Zasiłek macierzyński - zasiłek w KRUS

Ubezpieczonym w KRUS przysługuje jednorazowy zasiłek w kwocie 2091 zł. By go otrzymać, trzeba wypełnić wniosek i złożyć go osobiście w oddziale KRUS, wraz z odpisem skróconym aktu urodzenia dziecka.

Autor tekstu: Agnieszka Roszkowska
Konsultacje: Kamila Durka-Magolewska, adwokat
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: Jupiterimages
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Urlop wychowawczy - komu przysługuje, ile trwa i jakie formalności są konieczne aby go dostać?
Urlop wychowawczy - komu przysługuje, ile trwa i jakie formalności są konieczne aby go dostać?

Urlop wychowawczy - bezpłatna przerwa w pracy spowodowana wychowaniem dziecka. Warto wiedzieć ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Dzien dobry Mamusie:)

uzytkownik

Karolina, cos w tym jest. ale Franio tez z 17 i chyba nie jest leniuchem. Ja juz przestalam cwiczyc. Bawimy ...

uzytkownik

tak jeszczec chcialam-szukalam o tej rozyczce niemowlat i trzdniowce. to nie jest ta sama choroba, ale czesto w poczatkowej fazie ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Kariera, prawo, finanse. Pracująca mama. Prawa mam i kobiet w ciąży. Porady prawne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o urlopie macierzyńskim i o urlopie wychowawczym. Urlop macierzyński dla taty. Zasiłek macierzyński, becikowe,  świadczenia socjalne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o alimentach, obliczanie wysokości alimentów, alimenty od cudzoziemca. Jak ustalić ojcostwo. Rejestracja noworodka, paszport dla dziecka. Nieletnia mama w świetle prawa. Problemy nieletnich mam. Kieszonkowe dla dziecka, jak ustalić jego wysokość. Budżet domowy. Planowanie wydatków domowych. Polisy posagowe, polisy na życie. Jak bezpiecznie korzystać z kredytów.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.