Wahania nastroju w ciąży - objawy wczesnej ciąży

emocje w ciąży
fot.: Thinkstock
Emocje w ciąży zmieniają się wraz z każdym trymestrem.

Wahania nastroju to nie tylko wczesne objawy charakterystyczne dla początku ciąży. Te 9 miesięcy to czas, kiedy przez kobietę przelewa się cała gama uczuć, nastrojów, wrażeń i humorów. Skąd się biorą i co ma na nie wpływ? Sprawdź, na jakie emocje w ciąży powinnaś się przygotować.

Początek ciąży: na co się przygotować? Wahania nastroju

Szalony śmiech, a po chwili łzy, których mnie można powstrzymać lub wściekłość bez powodu: to charakterystyczne dla przyszłej mamy emocje w ciąży i wahania nastroju. Większość kobiet w tym stanie nie potrafi zapanować nad swoimi humorami, co boleśnie odczuwa ich najbliższe otoczenie. Część z nich jest legendą opowiadaną przez mężów, ale część – rzeczywiście pojawia się, bo – po prostu – wynika z fizjologii. W organizmie przyszłej mamy zachodzą zmiany – między innymi te dotyczące poziomu hormonów, które odpowiadają za nastrój. Nagły spadek jednych i wzrost drugich powoduje, że kobieta zachowuje się czasem nietypowo, a nawet irracjonalnie. Okresowi ciąży towarzyszą też często emocje niezwiązane z burzą hormonalną, ale będące zwykłymi reakcjami, towarzyszącymi każdej rewolucji życiowej. A taką jest na pewno wieść o dziecku, które ma przyjść na świat. Co możesz odczuwać i na jakim etapie ciąży?

>>Czytaj również: Syndrom wicia gniazda w ciąży: potrzeba remontowania, sprzątania i kupowania ubranek dla dziecka przed porodem<<

Wahania nastroju w ciąży: na co się przygotować? Szok pierwszych tygodni

Początek ciąży mija zazwyczaj pod znakiem niedowierzania. Gdy dwie kreski na teście ciążowym stają się faktem, świat wiruje przed oczami! Nawet jeśli starałaś się o dziecko i świadomie nie stosowałaś żadnych zabezpieczeń, jesteś w szoku, że oto ty: Basia, Magda, Ania... za kilka miesięcy zostaniesz matką! Początek ciąży to dla ciebie czas, w którym musisz oswoić się z tą myślą. Musi do ciebie dotrzeć, że nie jesteś już odpowiedzialna wyłącznie za siebie, ale również za życie i zdrowie drugie człowieka – maleńkiej istotki, która rozwija się pod twoim sercem. Pogódź się też z tym, że czekają cię zmiany: będziesz musiała na jakiś czas odłożyć ulubione treningi na siłowni na później, będziesz zależna od dziecka i gotowa na każde jego wezwanie. Nic dziwnego, że wiele kobiet po chwilowym szoku zaczyna odczuwać zwykły lęk. Boją się, czy nowe życie im się spodoba, czy dadzą radę podołać nowym obowiązkom, czy nadal będą miały czas dla siebie i męża, czy ich związek przetrwa trudne chwile? Typowym powodem ciążowych lęków są pieniądze, a raczej ich niedostatek – wiadomo, że dziecko "kosztuje".

Te obawy są normalne, ale część z nas radzi sobie z nimi lepiej, część – gorzej, zwłaszcza jeśli nie mamy oparcia w rodzinie lub w partnerze. Niepewność, niedowierzanie i lęk, które odczuwasz, pogłębione jest przez fatalne samopoczucie charakterystyczne dla pierwszych miesięcy ciąży i będące skutkiem wahań hormonalnych. Z powodu osłabienia i ciągłych mdłości, za które jest odpowiedzialna jest gonadotropina kosmówkowa, czujesz się nieszczęśliwa i wiecznie zmęczona – wzrost poziomu estrogenów sprawia, że masz kłopoty ze snem. Hormony te są również przyczyną bólu piersi i ich ogólnej tkliwości, która może być dla niektórych kobiet uciążliwym objawem ciąży, ale również... powodem większej ochoty na seks. 

A jakie emocje w ciąży będą ci towarzyszyć w kolejnych miesiącach? Przeczytaj w numerze marcowym "M jak Mama".

>>Czytaj również: Szczęśliwa przyszła mama: jak cieszyć się ciążą<<

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-06-26 Publikacja: 2016-03-09
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.