Wydatki na dziecko: ile kosztuje dziecko? Sprawdź, ile wydaje przeciętna polska rodzina

2021-07-13 14:49

Wydatki na dziecko przerażają i tych, którzy mają już w domu niemowlaka, i tych, którzy dopiero planują ciążę. Badania pokazują, że im dziecko starsze, tym wydatki przeznaczone na jego utrzymanie są większe. Ile faktycznie polskie rodziny miesięcznie wydają na dziecko? Jaka to jest kwota podliczyło Centrum im. Adama Smitha.

Wydatki na dziecko: ile kosztuje dziecko? Sprawdź, ile wydaje przeciętna polska rodzina
Autor: Getty images Ile kosztuje dziecko? Sprawdź, ile wydaje przeciętna polska rodzina

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Okazuje się, że trzeba o to pytać kobiety. Współczesna polska mama przełamuje stereotypy. To już nie tylko kobieta skoncentrowana na wychowaniu dzieci i opiece nad domem, ale również umiejętnie godząca te role z karierą zawodową i realizacją własnych pasji.

Kobiety przejęły również część obowiązków, wydawałoby się, zarezerwowanych dotychczas dla mężczyzn, jak chociażby zarządzanie domowym budżetem i planowanie wydatków.

Jak wynika z analiz Biura Informacji Kredytowej, kobiety bardzo dobrze radzą sobie w tej roli – zdecydowanie częściej, w porównaniu do mężczyzn, deklarują, że bardzo dokładnie planują swoje wydatki (kobiety 47 proc. vs 38 proc. mężczyźni). Są również obowiązkowe – 61 proc. badanych kobiet w pierwszej kolejności opłaca najważniejsze rachunki zaraz po otrzymaniu pensji. Jak dzielą pieniądze i ile kosztuje ich rodziny wychowanie dziecka?

Spis treści

  1. Wydatki na dziecko: ile wydajemy na jedzenie?
  2. Wydatki na dziecko: ile kosztują ubrania dziecięce i zabawki?
  3. Wydatki na dziecko rosną wraz z wiekiem?

Czytaj również: 5 pomysłów na to, jak nie wydawać ogromnych sum na dziecko

Ciąża prywatnie. Jak wygląda i ile kosztuje prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie?

Wydatki na dziecko: ile wydajemy na jedzenie?

Mamy, planując comiesięczny budżet, uwzględniają w nim przede wszystkim potrzeby swoich dzieci. Według badania prowadzonego przez Centrum im. Adama Smitha „KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020”, koszt wychowania dziecka w Polsce przez dwójkę rodziców (w modelu rodziny 2+1) do 18 roku życia (wg danych z III kw. 2019 r.) wynosił 250,4 tys. zł.

Najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na żywność – średnio 26 proc. wszystkich wydatków, oraz na transport i łączność (telefony) - 28 proc. Wydatki te wzrastają w dużych miastach i wraz z wiekiem rodziców.

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECKA DO 18 ROKU ŻYCIA (JEDNO DZIECKO W RODZINIE
Autor: materiały prasowe KOSZTY WYCHOWANIA DZIECKA DO 18 ROKU ŻYCIA (JEDNO DZIECKO W RODZINIE

Wydatki na dziecko: ile kosztują ubrania dziecięce i zabawki?

Ubrania to istotna część wydatków – choć stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi kosztami. Średnio na ten cel przeznaczamy 4 proc. budżetu. Koszty związane z obowiązkowymi zajęciami szkolnymi i przedszkolnymi obciążają miesięczny domowy budżet ok. 14 proc. wydatków.

Co ciekawe, rodzice stwierdzili, że mimo okresu pandemii i związanych z nią ograniczeniami, koszty utrzymania dziecka nie zmieniły się - ok, 15 proc. respondentów twierdziła nawet, że wzrosły.

Wydatki na dziecko rosną wraz z wiekiem?

Jak wskazują badania BIK najwięcej wydatków mają rodzice dzieci w wieku 10 - 12 lat. Należy jednak zauważyć, że choć wzrost wydatków miesięcznych na dorastającą młodzież w wieku 13-15 lat wyhamowuje, to ciężar finansowania przenoszony jest na wysokość kieszonkowego.

W kosztorysie miesięcznych wydatków rodzice nie zapominają o potrzebach dzieci, ucząc ich od najmłodszych lat gospodarowania własnymi oszczędnościami. Już 49 proc. dzieci w Polsce regularnie otrzymuje kieszonkowe od rodziców – wynika z badania, przygotowanego na zlecenie BIK.

Badania potwierdzają, że wysokość otrzymywanego przez dzieci kieszonkowego zależy od zasobności domowego budżetu. Najczęściej własne pieniądze zaczynają otrzymywać dzieci w wieku 5 i 10 lat. Wysokość kieszonkowego rośnie wraz z wiekiem - z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnie kieszonkowe w skali kraju wynosi niecałe 20 zł, ale nastolatkowie otrzymują kieszonkowe w średniej kwocie 60 zł miesięcznie.

Czytaj również: Ile kosztuje urządzenie pokoju dla dziecka?

Wyprawka szkolna 2021 - ile kosztuje, co trzeba kupić?

koszty
Autor: materiały prasowe
Ile kosztuje pomoc do odrabiania lekcji