Obawy w ciąży: jak się pozbyć lęków w ciąży? [SPRAWDZONE RADY]

2015-09-21 12:47

Nie bój się tego, co nastąpi, nawet jeśli ci się wydaje, że nie jesteś gotowa na dziecko. Przeczytaj rady psychologa, jak okiełznać lęk przed zmianami. Obawy w ciąży: jak się pozbyć lęków w ciąży? Przeczytaj nasz poradnik, a poczujesz się bardziej komfortowo!

Obawy w ciąży
Autor: photos.com|_photos.com|thinkstockphotos.com Obawy w ciąży rozwiejesz, jeśli przygotujesz się do tego, co cię czeka. Spisz sobie plan i realizuj kolejne punkty.

Spis treści

  1. Obawy w ciąży: lęk o jutro
  2. Obawy w ciąży: masz prawo się bać
  3. Obawy w ciąży: projektuj sytuacje, a pozbędziesz się lęków w ciąży
  4. Obawy w ciąży: zrób plan, będziesz spokojniejsza
  5. Obawy w ciąży: spraw sobie przyjemność

Wiadomość o tym, że będziesz miała dziecko, zawsze zaskakuje, nawet jeśli brałaś taką ewentualność pod uwagę, współżyjąc z mężem bez zabezpieczeń. A już na pewno wywołuje niepokój, jeśli dziecko, o którym wprawdzie marzyłaś, poczęło się niekoniecznie w odpowiednim (twoim zdaniem) momencie. Powodów do obaw może być wiele: starsze dziecko jeszcze nie wyrosło z pieluch, miesiąc temu wzięliście kredyt na mieszkanie, znalazłaś fantastyczną pracę albo – co jest wyjątkowo trudne – właśnie rozstałaś się z ojcem dziecka... I choć informacja o niemowlaku zawsze jest powodem do radości, to jednak w głębi duszy rodzą się wątpliwości, czy dasz radę.

Obawy w ciąży: lęk o jutro

Zdaniem specjalistów najczęstsze lęki wszystkich ciężarnych dotyczą zdrowia dziecka, ale to właśnie te związane z lękiem o przyszłość i z koniecznością nieuniknionych zmian są najbardziej stresujące dla przyszłej mamy. – Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, od dłuższego czasu pracowałam na dobrym stanowisku i bardzo chciałam awansować. Do tego z ojcem dziecka niedawno się rozstaliśmy. Psychicznie nie byłam absolutnie gotowa na bycie mamą – pisze Selena na forum Mjakmama24.pl. – Dowiedziałam się, że będę mieć dziecko tydzień po tym, jak poszłam do nowej pracy... Nie miałam o tym pojęcia, zwłaszcza że niedawno poroniłam – pisze inna mama. – Bałam się, jak to będzie widziane w nowej firmie. No i kiepsko wyszło, bo ciąża okazała się bliźniacza i zagrożona, więc musiałam od razu iść na zwolnienie...

Czytaj: Czego boi się przyszły tata?

Przeczytaj o smutku i niepokoju przed porodem. Czy to może być depresja?

Katastroficzne myśli potęgują hormony, które zaczynają buzować w ciele kobiety i niekoniecznie przyczyniają się do poprawy jej nastroju. – Sama świadomość, że jest się w ciąży, zmienia postrzeganie rzeczywistości – tłumaczy Anna Jabłońska, psycholog i seksuolog z Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel. – Fala napływających obaw i wyobrażeń na temat przebiegu kolejnych miesięcy i życia po porodzie, perspektywa konieczności przeorganizowania swojego codziennego grafiku niosą lęk o różnym stopniu nasilenia. Jeśli obawy, że nie dasz sobie rady, stracisz pracę lub nie spłacisz zaciągniętych kredytów są większe niż radość z mającego się narodzić dziecka, powinnaś zacząć działać. Co to znaczy?

Obawy w ciąży: masz prawo się bać

Po pierwsze, uświadom sobie, że lęk przed nieznanym jest zupełnie naturalny i nie trzeba się go wstydzić ani mu dziwić. Każdy ma prawo go odczuwać, zwłaszcza kobieta, która w jednej chwili staje się odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za nowego, bezbronnego człowieka. Taki lęk trzeba dostrzec i go zaakceptować, co jednak nie oznacza, że nie trzeba go zwalczać.

Strach i stres w opisanej sytuacji można porównać do psa na smyczy – mówi Anna Jabłońska. – Każdy sygnał zaniepokojenia, odczuwalna obawa jest komunikatem ze strony organizmu, że czas na mentalny spacer. Jak utrzymać obawy na smyczy tak naprężonej, by nie wywołały spustoszenia wokół? Psycholog radzi, by rozmawiać i mówić głośno o swoich uczuciach, niepokojach, planach i dążeniach. Lęk uzewnętrzniony się zmniejsza. Częste rozmowy pomagają przepracować nie tylko stres towarzyszący obawom, ale też usprawniają proces planowania i organizacji. Zależnie od preferencji, jak i natężenia obaw, rozmawiać można z kimś bliskim, na kogo pomoc zawsze możemy liczyć (z mężem, siostrą, przyjaciółką) bądź specjalistą – psychologiem czy psychiatrą. Każda taka rozmowa – i z życzliwą bliską osobą, i z neutralnym fachowcem – daje olbrzymie wsparcie i pozwala spojrzeć w przyszłość na nowo. A dodatkowo świadomość, że dzielimy naszą sytuację z kimś drugim, daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa.

W mojej niewesołej sytuacji pomogła mi psychoterapia, na jaką chodziłam do pracowni psychorozwoju. Dzięki niej wszystko sobie poukładałam w głowie. Potem spotkałam cudownego faceta – mojego obecnego męża – i okazało się, że bycie mamą jest zdecydowanie ważniejsze niż praca, awans i kariera – wyznaje forumowiczka Selena.

Czytaj: Sprawdź, jak miło spędzić czas we dwoje w ostatnich tygodniach przed porodem

Obawy w ciąży: projektuj sytuacje, a pozbędziesz się lęków w ciąży

Dobrze jest uzmysłowić sobie, że ciąża nie musi oznaczać konieczności zerwania kontaktów towarzyskich czy biznesowych, może też być dobrym momentem do ustalenia priorytetów w swoim życiu. – Jest to czas wymagający nowej organizacji, zatrzymania się i rzetelnej analizy. Zaprojektowanie w swoich myślach nowego grafiku codzienności nie musi boleć – może być natomiast budującym, wspaniałym doświadczeniem, otwierającym perspektywy dotąd zasłonięte przez codzienność – mówi psycholog Anna Jabłońska. – Zgodnie z zasadą, iż myśli budują rzeczywistość – to właśnie od własnych myśli warto zacząć budować przyszłość.

Aby się to udało, psycholog poleca metodę wizualizacji, czyli tworzenia w głowie pozytywnych wyobrażeń, które pozwolą dostrzec dobre strony nowej sytuacji. – Tworzenie wizualizacji przyszłości warto zaczynać od małych kroków: najpierw przywołaj w wyobraźni sytuacje, w których odnosiłaś sukces, czułaś się spełniona, zadowolona. Niech to będą krótkie migawki pozytywnych wspomnień – wyjaśnia Anna Jabłońska.

Następnie także na krótko postaraj się przenieść w przyszłość, koncentrując się na pozytywach. Wyobrażaj sobie siebie w roli, jaką będziesz pełnić, będąc kobietą spełnioną i skuteczną, zdrową, energiczną i pełną uśmiechu. Z czasem, jak kamerzysta i reżyser w jednej osobie, staraj się nakręcać dłuższe filmy w swojej wyobraźni, zawierające przekaz do podświadomości, iż jesteś osobą zdecydowaną, dążącą do celu i osiągającą wszystko, czego pragniesz. Niech temu towarzyszy wygodne ułożenie ciała, muzyka, którą lubisz (może być relaksacyjna). Wizualizacje pozwalają zaprogramować przyszłość, zaprojektować ją, zauważając wady tworzonych w niej planów. Są o tyle korzystne, że mogą przygotować nas do danych sytuacji, a jednocześnie uniknąć ich konsekwencji. Bowiem film nagrywany w wyobraźni możemy dowolnie wiele razy cofać, kasować i nagrywać po naniesieniu poprawek.

Czytaj: Relaks w ciąży. Przeczytaj o sposobach na zdenerwowanie w ciąży

Obawy w ciąży: zrób plan, będziesz spokojniejsza

Ważne jest też zadaniowe podejście do nowej sytuacji. Zamiast pielęgnować w sobie strach, wątpliwości i inne negatywne uczucia, warto podejść do sprawy konkretnie, czyli spisać listę zadań, które ułatwią ci przeżycie najbliższych miesięcy czy pozwolą uniknąć problemów, i zacząć ją realizować. Ustal sobie kilka priorytetów: muszę co miesiąc zaoszczędzić 200 zł, to kupię fajny wózek, muszę znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka, to będę mogła szybko wrócić do pracy itd. Takie zadania będą dla ciebie motorem do działania. Zdaniem psychologa psychiczna motywacja zawarta w pozytywnych wyobrażeniach wpływa na wzmacnianie systemu odpornościowego organizmu, osłabianego przez obawy, lęki i towarzyszący im stres. Pokazuje możliwość sprawstwa i wpływu na swoją sytuację, zmniejszając poczucie bierności i bezradności. Przywraca chęć do działania i wskazuje drogę.

Obawy w ciąży: spraw sobie przyjemność

Dużą rolę w oswajaniu lęku odgrywają czynności sprawiające przyjemność. Może to być aktywność  fizyczna, taka jak joga czy gimnastyka, muzyka relaksacyjna, masaż, kąpiel, odpowiednia ilość odpoczynku i snu. Okres ciąży zobowiązuje do tego, by dbać o siebie, czuć się dobrze, robić sobie samej małe przyjemności. Jest to czas dla kobiety. To czas, który zależnie od indywidualnych potrzeb i możliwości, warto wykorzystać dla siebie: czy na zwolnienie tempa, czy jako czas spożytkowany na rozwój. Podczas ciąży bowiem zmianie ulega również sposób organizacji własnej przestrzeni – a sposób ten zależy w dużej mierze od ciebie - dodaje Anna Jabłonska.

Czytaj:Dołącz do dyskusji o nerwach, stresie i nieprzespanych nocach w ciąży na forum Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza