Początek ciąży: jak przeżyć pierwsze tygodnie ciąży?

2019-07-01 13:44

Początek ciąży może być trudny. Dwie kreski na teście ciążowym przewracają świat do góry nogami. We wczesnej ciąży radości towarzyszą obawy, pojawia się wiele pytań. Jak spokojnie przeżyć pierwsze tygodnie ciąży, radzi ginekolog Maciej Nowakowski.

początek ciąży
Autor: Getty images

Początek ciąży to wyjątkowy czas. W ciele kobiety rozwija się nowe życie, mimo że często nie zdaje sobie ona jeszcze z tego sprawy. O czym trzeba pamiętać na początku ciąży i jak o siebie zadbać?

Spis treści:

 1. Jak rozpoznać początek ciąży
 2. Początek ciąży a test ciążowy
 3. Początek ciąży a negatywny test ciążowy
 4. Pierwsze objawy ciąży - WIDEO
 5. Początek ciąży a pozytywny test ciążowy
 6. Początek ciąży a pierwsza wizyta u ginekologa
 7. Początek ciąży a objawy ciąży
 8. Początek ciąży a badanie usg
 9. Na co uważać na początku ciąży
 10. Seks a początek ciąży
 11. Początek ciąży a ryzyko poronienia

Jak rozpoznać początek ciąży

Pierwszym sygnałem, który mówi o tym, że kobieta może być w ciąży, jest spóźniająca się miesiączka. Gdy mija termin, a okresu nie ma, pojawia się w głowie myśl o ciąży. W takiej sytuacji pozostaje uzbroić się w cierpliwość i uważnie obserwować swój organizm.

Należy odstawić wszelkie używki, alkohol, papierosy, bardziej o siebie dbać. Można wykonać test ciążowy, ale na tak wczesnym etapie nie zawsze wynik będzie miarodajny.

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Początek ciąży a test ciążowy

Popularne testy ciążowe dostępne w aptekach wykrywają gonadotropinę kosmówkową hCG, hormon, który pojawia się w organizmie już na początku ciąży i jest wydalany z moczem. Dwie kreski na teście mogą się pojawić bardzo wcześnie, bo już 3–4 tygodnie po ostatniej miesiączce.

Jednak pozytywny wynik nie musi oznaczać, że kobieta jest w ciąży. Zdarza się, że test daje wynik fałszywie dodatni, na przykład z powodu zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety.

Czytaj:

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik jest miarodajny?

Blada kreska na teście ciążowym. Wynik pozytywny czy negatywny?

Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Początek ciąży a negatywny test ciążowy

Bywa także, że ten pierwszy, wczesny test, mimo ciąży, wychodzi negatywny, bo stężenie hormonów jest jeszcze za niskie. Można na tym bardzo wczesnym etapie wykonać test z krwi, który jest dużo bardziej precyzyjny, daje stuprocentową pewność, że ciąża jest.

Ja jednak radzę uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Po apteczny test ciążowy warto sięgnąć 3–4 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki, czyli około sześciu tygodni po ewentualnym zapłodnieniu.

Wczesne objawy ciąży

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Początek ciąży a pozytywny test ciążowy

Poczekajmy. Pozytywny wynik testu ciążowego oznacza, że ciąża jest, ale wciąż nie wiadomo, czy prawidłowa. Przecież gdy zarodek zagnieżdża się poza macicą, test również wychodzi dodatni. Kolejnym krokiem powinna więc być wizyta w gabinecie ginekologa.

Czytaj:

1. tydzień ciąży - jak określa się czas trwania ciąży?

2. tydzień ciąży - jakie objawy można zaobserwować w 2. tygodniu ciąży?

3. tydzień ciąży - czy objawy ciąży są już wyraźne?

Początek ciąży a pierwsza wizyta u ginekologa

Gdy lekarz słyszy, że próba ciążowa wyszła dodatnia, zapyta o datę ostatniej miesiączki. To potrzebne na przykład do ustalenia wstępnego terminu porodu i oceny – w komplecie z resztą badań – czy ciąża rozwija się prawidłowo, zgodnie ze swoim wiekiem.

Kluczowym punktem pierwszej wizyty u ginekologa powinno być badanie lekarskie, bo w obrębie narządów rodnych objawy wczesnej ciąży są wyraźne.

Jeśli lekarz podczas badania zauważy powiększoną, rozpulchnioną macicę i zasinienie zewnętrznych narządów rodnych, może już ze sporą dozą prawdopodobieństwa poinformować pacjentkę, że jest ona w ciąży.

Początek ciąży a objawy ciąży

Później ginekolog może zapytać pacjentkę, czy ma objawy wczesnej ciąży, które ją uprawdopodobniają. To długa lista, na której znajdują się różne oznaki ciąży.

Jakie? Nudności, wymioty, częste oddawanie moczu, silniejsze reakcje na zapachy, zmiana kulinarnych upodobań, słynne zachcianki, zmęczenie – wszystkie wywołane zwiększoną w ciąży produkcją progesteronu. Niektóre panie mają większość objawów, inne – tylko niektóre. Zdarzają się jednak ciężarne, które nie mają żadnych.

Czytaj:

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Nietypowe wczesne objawy ciąży. Co może Cię zaskoczyć?

Ile tygodni trwa ciąża? Jak obliczyć początek ciąży?

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Początek ciąży a badanie USG

Kolejny krok to pierwsze USG, w pierwszych tygodniach ciąży widać pęcherzyk ciążowy, później także zarodek. Widać też, czy umieszczony jest prawidłowo, to znaczy w macicy.

Jeśli badanie ultrasonograficzne jest wykonane w 6. tygodniu od zapłodnienia, czyli 8. tygodniu ciąży, można także zobaczyć maleńki pulsujący punkt. I to właśnie ten wyczekany przez przyszłe mamy moment. I czas na informację, jaką każdy ginekolog chciałby przekazywać pacjentkom: „Gratuluję, jest pani w ciąży, widać serduszko”.

Czytaj:

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Kalendarz badań w ciąży

Na co uważać na początku ciąży

Ciąża to nie choroba, ale dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka to wyjątkowy czas. Potrzebne jest więc wyjątkowe traktowanie.

Zawsze w rozmowie z pacjentką sporo czasu poświęcam na rozmowę o tym, jak powinna teraz o siebie dbać. Zalecam wypoczynkowy tryb życia. Odradzam gorące kąpiele. I podkreślam, że wczesna ciąża nie lubi wstrząsów. Niewskazana jest więc jazda na rowerze, rolkach, skuterze, a także wypady na narty i jazda konna.

Seks a początek ciąży

Na wczesnym etapie ciąży radzę powstrzymywać się od uprawiania seksu, proponuję paniom, żeby wysokie obcasy zamieniły na płaskie obuwie. To wskazane, bo dopóki zarodek nie zagnieździł się dobrze w macicy, potrzeba sporo ostrożności.

Niektóre panie są zdziwione, gdy słyszą ode mnie takie przestrogi. Ale jestem stanowczy, bo na samym początku ciąży wstrząsy mogą być dla zarodka po prostu groźne.

Nikt chyba nie robił USG, gdy przyszła mama jedzie na rowerze. A szkoda, bo taki obraz mógłby przestraszyć i skutecznie przekonać kobiety, żeby w tych pierwszych miesiącach wyjątkowo o siebie dbały.

Czytaj:

Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży: o czym powinnaś pamiętać? [12 porad]

Początek ciąży a ryzyko poronienia

Poronienia samoistne, wynikające najczęściej z wad rozwojowych zarodka, zdarzają się przede wszystkim w 1. trymestrze ciąży. Przyjmuje się, że gdy przyszła mama wchodzi bez komplikacji w drugi trymestr, można odetchnąć.

To nie znaczy, rzecz jasna, że ma przestać na siebie uważać. Wskazane są oczywiście wizyty u ginekologa co kilka tygodni. Jednak czwarty miesiąc przyszłe mamy wybierają najczęściej, aby powiedzieć znajomym o ciąży, poinformować o tym pracodawców.

Niektóre już rozglądają się za ciążową odzieżą. W tym okresie ustępuje również większość ciążowych dolegliwości i kobieta ciężarna po prostu może cieszyć się nowym życiem.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza