Ile tygodni trwa ciąża? Od kiedy liczy się początek ciąży?

2013-04-16 13:55 Agata Nowicka
Ciąża, ile trwa ciąża?
Autor: _photos.com Wybierz odpowiedni moment na poczęcie. To ważne. I tu ciekawostka! Jeżeli pragniecie mieć dziewczynkę, większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jeżeli do zbliżenia dojdzie przed owulacją. Jeśli chłopca, musicie wcelować w sam środek cyklu. Aby mieć pewność, warto skorzystać z testu owulacyjnego.

Początek ciąży - kiedy to? Ciąża trwa 9 miesięcy. Ale czy na pewno? Według reguły Naegelego ciąża trwa 40 tygodni, a początek ciąży to początek ostatniej miesiączki. A z kolei biologiczny czas trwania ciąży liczy się od poczęcia, ciąża trwa wtedy 38 tygodni. Przeczytaj albo posłuchaj, jak obliczyć termin porodu.

Datę pojawienia się dziecka na świecie określi oczywiście każdej ciężarnej ginekolog. Zwykle robi to na pierwszej wizycie, po zebraniu wywiadu lekarskiego. Jednak najbardziej wiarygodny – sprawdza się w 90 proc.! – jest termin porodu wyliczony podczas badania USG między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Lekarz, widząc płód na ekranie komputera, mierzy tzw. CRL (odległość od czubka główki do pupy dziecka) i wprowadza dane do programu komputerowego, który wylicza wiek ciąży oraz termin porodu. Możesz też jednak sama pobawić się w przewidywanie przyszłości i zrobić to sama.

Spis treści:

Reguła Naegelego kalkulator

Ile tygodni trwa ciąża

Pierwsze objawy ciąży WIDEO

Ile trwa ciąża od zapłodnienia

Ile tygodni trwa ciąża kalkulator

Data porodu na podstawie ruchów płodu

Reguła Naegelego kalkulator

Reguła Naegelego mówi, że termin porodu obliczamy, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, a następnie 9 miesięcy. Według tej reguły ciąża rozpoczyna się z początkiem ostatniej miesiączki i trwa 281 dni, czyli 40 tygodni lub 9 miesięcy księżycowych (po 28 dni).

Reguła ma zastosowanie, gdy cykle przed ciążą trwały 28 dni i były regularne. Jeśli były dłuższe, należy jeszcze dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni (np. przy cyklach 32-dniowych trzeba jeszcze dodać 4 dni). Gdy cykle były krótsze, należy odjąć odpowiednią liczbę dni (np. gdy cykle trwały 25 dni, odejmij jeszcze 3 dni).

Ile tygodni trwa ciąża

Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia miesiączki, ponieważ to wtedy zachodzą procesy, które przygotowują organizm do zapłodnienia i ciąży. Podczas miesiączki dojrzewa bowiem komórka jajowa, która może zostać zapłodniona.

Według metody obliczania terminu porodu, która za początek ciąży bierze datę zapłodnienia, ciąża trwa 2 tygodnie krócej – 38 tygodni (czyli 267 dni).

Czytaj:

1. tydzień ciąży - jak określa się czas trwania ciąży?

2. tydzień ciąży - jakie objawy można zaobserwować w 2. tygodniu ciąży?

3. tydzień ciąży - czy objawy ciąży są już wyraźne? 

Pierwsze objawy ciąży - WIDEO

 

Ile trwa ciąża od zapłodnienia

Ciąża trwa 267 dni, 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca księżycowego od momentu zapłodnienia. Jeśli możesz wskazać dokładną jego datę, łatwo wyliczysz przewidywany czas porodu (przewidywany, czyli zakładający, że nie dojdzie do żadnych komplikacji i ciąża będzie trwała idealną, książkową długość).

Jednak wiele kobiet nie zna dokładnego momentu zajścia w ciążę (lekarze twierdzą, że dotyczy to ponad 2/3 pacjentek), poza tym komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez blisko tydzień, dlatego do takich wyliczeń może wkraść się nieścisłość.

Czytaj:

Na czym polega poczęcie i zajście w ciążę?

Kiedy dochodzi do ZAPŁODNIENIA, czyli jak to się dzieje, że plemniki znajdują drogę?

Ile tygodni trwa ciąża kalkulator

Termin porodu można obliczyć na podstawie gotowych wzorów, kalkulatorów i tabel. Jeśli nie chce ci się bawić w arytmetykę, skorzystaj z naszego kalkulatora, który pomoże wyliczyć ci termin rozwiązania.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Krzysztof Maj , ginekolog położnik, Szpital przy ul. Inflanckiej w Warszawie

Warto pamiętać, że zaledwie 4 proc. ciężarnych rodzi dokładnie co do dnia w wyliczonym terminie. Kobiety, które miały długie cykle miesięczne, na ogół rodzą po wyznaczonym terminie, natomiast te, które miały cykle krótsze niż 28 dni – nieco wcześniej.

Nie panikuj więc, gdy „wybije godzina zero”, a poród się nie zaczyna. Urodzenie dziecka nawet do 2 tygodni po wyliczonej dacie jest bezpieczne dla mamy i dziecka.

Najważniejsze jest, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni. Taką ciążę traktuje się jako fizjologiczną, donoszoną. Planowe cesarskie cięcie nie jest wykonywane z wyprzedzeniem, zwykle operację przeprowadza się w okolicy terminu porodu.

Data porodu na podstawie ruchów płodu

Dawniej, przed erą USG, to była jedna z metod przewidywania daty narodzin dziecka. Pierwsze ruchy płodu pierwiastki odczuwają zwykle pod koniec 20. tygodnia ciąży, a wieloródki pod koniec 18. tygodnia. Wystarczy więc od tego momentu doliczyć 20 tygodni (gdy rodzisz po raz pierwszy) lub 22 (gdy spodziewasz się swojego kolejnego dziecka).

Jednak wyliczanie na tej podstawie terminu porodu okazuje się na ogół bardzo niedokładne. Nierzadko bowiem wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16. tygodnia ciąży, a kobiety w pierwszej ciąży często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów. Dlatego ta metoda służy raczej do potwierdzenia wyliczonego terminu.

Czytaj:

Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży: o czym powinnaś pamiętać? [12 porad]

Pierwszy trymestr: dolegliwości ciążowe na początku ciąży

Polecamy wideo: Jak przebiega poród?

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE