Ile tygodni trwa ciąża u człowieka?

2021-07-22 15:16

Ile tygodni trwa ciąża? Każdy wie, że 9 miesięcy, ale ile to dokładnie tygodni? Według reguły Naegelego ciąża trwa 40 tygodni, a początek ciąży to początek ostatniej miesiączki. A z kolei biologiczny czas trwania ciąży liczy się od poczęcia, ciąża trwa wtedy 38 tygodni. Przeczytaj, ile trwa ciąża u człowieka.

Ciąża, ile trwa ciąża?
Autor: _photos.com Wybierz odpowiedni moment na poczęcie. To ważne. I tu ciekawostka! Jeżeli pragniecie mieć dziewczynkę, większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jeżeli do zbliżenia dojdzie przed owulacją. Jeśli chłopca, musicie wcelować w sam środek cyklu. Aby mieć pewność, warto skorzystać z testu owulacyjnego.

Ile tygodni trwa ciąża? To ważne pytanie, które pozwala obliczyć przybliżony termin porodu. Datę pojawienia się dziecka na świecie określi oczywiście każdej ciężarnej ginekolog. Zwykle robi to na pierwszej wizycie, po zebraniu wywiadu lekarskiego. Jednak najbardziej wiarygodny – sprawdza się w 90 proc.! – jest termin porodu wyliczony podczas badania USG między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Lekarz, widząc płód na ekranie komputera, mierzy tzw. CRL (odległość od czubka główki do pupy dziecka) i wprowadza dane do programu komputerowego, który wylicza wiek ciąży oraz termin porodu. Możesz też jednak sama pobawić się w przewidywanie przyszłości i zrobić to sama. Musisz do tego wiedzieć, ile tygodni trwa ciąża.

Spis treści

  1. Ile tygodni trwa ciąża?
  2. Reguła Naegelego mówi o 40 tygodniach ciąży
  3. Ile trwa ciąża od zapłodnienia
  4. Ile tygodni trwa ciąża - wykorzystaj kalkulator
  5. Data porodu na podstawie ruchów płodu
Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Ile tygodni trwa ciąża?

Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia miesiączki, ponieważ to wtedy zachodzą procesy, które przygotowują organizm do zapłodnienia i ciąży. Podczas miesiączki dojrzewa bowiem komórka jajowa, która może zostać zapłodniona.

Według metody obliczania terminu porodu, która za początek ciąży bierze datę zapłodnienia, ciąża trwa 38 tygodni (czyli 267 dni).

Reguła Naegelego mówi o 40 tygodniach ciąży

Reguła Naegelego mówi, że termin porodu obliczamy, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, a następnie 9 miesięcy. Według tej reguły ciąża rozpoczyna się z początkiem ostatniej miesiączki ciąża trwa 281 dni, czyli 40 tygodni lub 9 miesięcy księżycowych (po 28 dni).

Reguła ma zastosowanie, gdy cykle miesiączkowe przed ciążą trwały 28 dni i były regularne. Jeśli były dłuższe, należy jeszcze dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni (np. przy cyklach 32-dniowych trzeba jeszcze dodać 4 dni). Gdy cykle były krótsze, należy odjąć odpowiednią liczbę dni (np. gdy cykle trwały 25 dni, odejmij jeszcze 3 dni).

Czytaj: 3. tydzień ciąży - czy objawy ciąży są już wyraźne?

Kiedy urodzę? Jak obliczyć termin porodu? Podpowiadamy sprawdzone sposoby

Pierwsze objawy ciąży - jakie są wczesne oznaki tego, że będziesz mamą?

Ile trwa ciąża od zapłodnienia

Ciąża trwa 267 dni, 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca księżycowego od momentu zapłodnienia. Jeśli możesz wskazać dokładną jego datę, łatwo wyliczysz przewidywany czas porodu (przewidywany, czyli zakładający, że nie dojdzie do żadnych komplikacji i ciąża będzie trwała idealną, książkową długość).

Jednak wiele kobiet nie zna dokładnego momentu zajścia w ciążę (lekarze twierdzą, że dotyczy to ponad 2/3 pacjentek), poza tym komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez blisko tydzień, dlatego do takich wyliczeń może wkraść się nieścisłość.

Ile tygodni trwa ciąża - wykorzystaj kalkulator

Termin porodu można obliczyć na podstawie gotowych wzorów, kalkulatorów i tabel. Jeśli nie chce ci się bawić w arytmetykę, skorzystaj z naszego kalkulatora, który pomoże wyliczyć ci termin rozwiązania.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Krzysztof Maj , ginekolog położnik, Szpital przy ul. Inflanckiej w Warszawie

Warto pamiętać, że zaledwie 4 proc. ciężarnych rodzi dokładnie co do dnia w wyliczonym terminie. Kobiety, które miały długie cykle miesięczne, na ogół rodzą po wyznaczonym terminie, natomiast te, które miały cykle krótsze niż 28 dni – nieco wcześniej.

Nie panikuj więc, gdy „wybije godzina zero”, a poród się nie zaczyna. Urodzenie dziecka nawet do 2 tygodni po wyliczonej dacie jest bezpieczne dla mamy i dziecka.

Najważniejsze jest, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni. Taką ciążę traktuje się jako fizjologiczną, donoszoną. Planowe cesarskie cięcie nie jest wykonywane z wyprzedzeniem, zwykle operację przeprowadza się w okolicy terminu porodu.

Data porodu na podstawie ruchów płodu

Dawniej, przed erą USG, to była jedna z metod przewidywania daty narodzin dziecka. Pierwsze ruchy płodu pierwiastki odczuwają zwykle pod koniec 20. tygodnia ciąży, a wieloródki pod koniec 18. tygodnia. Wystarczy więc od tego momentu doliczyć 20 tygodni (gdy rodzisz po raz pierwszy) lub 22 (gdy spodziewasz się swojego kolejnego dziecka).

Jednak wyliczanie na tej podstawie terminu porodu okazuje się na ogół bardzo niedokładne. Nierzadko bowiem wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16. tygodnia ciąży, a kobiety w pierwszej ciąży często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów. Dlatego ta metoda służy raczej do potwierdzenia wyliczonego terminu.

Czytaj: Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży?

Termin porodu z USG - czy jest bardziej wiarygodny niż termin porodu z miesiączki?

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza