Urlop wychowawczy - komu przysługuje, ile trwa i jakie formalności są konieczne aby go dostać?

Urlop wychowawczy - bezpłatna przerwa w pracy spowodowana wychowaniem dziecka.  Warto wiedzieć komu on przysługuje, jak długo trwa i jak wygląda ubieganie się o niego z formalnego punktu widzenia. Czy istnieje coś takiego jak zasiłek wychowawczy? Czym jest dodatek z tytułu opieki na dzieckiem?  Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Urlop wychowawczy - komu przysługuje?

Urlop wychowawczy przysługuje każdemu pracownikowi, który ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy – zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Oboje rodzice mają tu identyczne prawa. Z urlopu można skorzystać do ukończenia przez dziecko 4 lat. Uwaga: urlop nie przysługuje kobietom, które przestały być pracownikami w dniu porodu.

Urlop wychowawczy - jak długo trwa?

Maksymalny wymiar urlopu to 3 lata. Można go wziąć w całości lub w częściach (do 4). Urlop ten można skrócić w każdym momencie – za zgodą pracodawcy i zawiadamiając go o tym najpóźniej 30 dni przed zamierzanym powrotem do pracy.

Urlop wychowawczy - najważniejsze formalności

Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy na 2 tygodnie przed datą, od której zamierzamy go rozpocząć. We wniosku należy określić, na jak długo chcemy wziąć urlop. Można go wziąć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub później.

Urlop wychowawczy - co z zasiłkiem wychowawczym?

Urlop wychowawczy nie jest płatny – nie ma obecnie czegoś takiego jak zasiłek wychowawczy. Ale gdy w rodzinie miesięczny dochód na osobę nie przekracza 504 zł (w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy), można ubiegać się o tzw. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. Dodatek wynosi 400 zł i jest wypłacany przez 2 lata, gdy dziecko jest jedno, a przez 3 lata, gdy są to bliźniaki lub wieloraczki.
Nawet gdy na urlopie są jednocześnie oboje rodzice, przysługuje jeden dodatek w wysokości 400 zł.

Urlop wychowawczy - uprawnienia i przywileje

  • Rodzica przebywającego na urlopie wychowawczym nie można zwolnić z pracy.
  • Składki emerytalne opłaca budżet państwa – są one naliczane od wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej (obecnie jest to kwota 444 zł).
  • Można podjąć pracę dodatkową, naukę, inną działalność, jeśli nie przeszkadza to w osobistej opiece nad dzieckiem (np. 3 godziny wieczorami), ale wtedy traci się prawo do dodatku finansowego.
Autor tekstu: Agnieszka Roszkowska
Konsultacje: Kamila Durka-Magolewska, adwokat
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: Jupiterimages
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
 Alimenty - co zrobić gdy ojciec nie chce ponosić kosztów utrzymania dziecka?
Alimenty - co zrobić gdy ojciec nie chce ponosić kosztów utrzymania dziecka?

Rozwód bez wątpienia jest porażką i najcześciej najbardziej cierpi na nim dziecko. ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

dobra maść na brodawki którą nie trzeba zmywac to lansinoh.... Najlepsze na popekane brodawki jest mleko matki + wietrzenie :) ...

uzytkownik

Witaaam , ja już dawno wstałam .. jakoś dziś tak wcześnie ..:) Jeśli chodzi o poród to też stawiam na ...

uzytkownik

Racja, teraz telefon posiada wszystkie niezbędne funkcje.. Zawsze można wybrać coś niestandardowego i kupić np. modele do sklejania: http://revell.com.pl/modele-do-sklejania/ Mojemu ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Kariera, prawo, finanse. Pracująca mama. Prawa mam i kobiet w ciąży. Porady prawne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o urlopie macierzyńskim i o urlopie wychowawczym. Urlop macierzyński dla taty. Zasiłek macierzyński, becikowe,  świadczenia socjalne dla kobiet w ciąży i mam. Wszystko o alimentach, obliczanie wysokości alimentów, alimenty od cudzoziemca. Jak ustalić ojcostwo. Rejestracja noworodka, paszport dla dziecka. Nieletnia mama w świetle prawa. Problemy nieletnich mam. Kieszonkowe dla dziecka, jak ustalić jego wysokość. Budżet domowy. Planowanie wydatków domowych. Polisy posagowe, polisy na życie. Jak bezpiecznie korzystać z kredytów.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.