1 miesiąc ciąży: objawy i samopoczucie w 1 miesiącu ciąży

2021-10-04 12:08

1 miesiąc ciąży trwa od 1 tygodnia do 4 tygodnia ciąży, to początek pierwszego trymestru. Nie spodziewaj się spektakularnych objawów ciąży w 1 miesiącu. Najpierw pojawi się nieśmiałe przypuszczenie, potem niedowierzanie, aż w końcu to podniecające uczucie, że stało się coś niezwykłego. Ale na razie to twoja słodka tajemnica...

1 miesiąc ciązy
Autor: thinkstockphotos.com 1 miesiąc ciąży - które to tygodnie ciąży?

1 miesiąc ciąży jest wyjątkowy dla kobiety. Na razie nikt się nie domyśla, że nosi w sobie nowe życie! Jakie są objawy cihttps://www.mjakmama24.pl/kalendarz-ciazy/ąży w 1 miesiącu i co dzieje się na początku ciąży?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Spis treści

  1. 1 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Test ciążowy w 1 miesiącu ciąży
  3. Objawy w 1 miesiącu ciąży
  4. Brzuch w 1 miesiącu ciąży
  5. Piersi w 1 miesiącu ciąży
  6. Dolegliwości w 1 miesiącu ciąży - mdłości i częste oddawanie moczu
  7. Rozwój płodu w 1 miesiącu ciąży
  8. Porady na 1 miesiąc ciąży
Badania w 1. miesiącu ciąży

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

1 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

1 miesiąc ciąży przypada od 1 tygodnia do 4 tygodnia ciąży. To pierwszy trymestr ciąży.

Test ciążowy w 1 miesiącu ciąży

Pierwszym sygnałem, że doszło do zapłodnienia zwykle jest brak miesiączki, a raczej jej "spóźnianie się" – jak to określają kobiety. Gdy miesiączka „spóźnia się“ kilka dni, możesz kupić w aptece prosty test ciążowy, który reaguje na obecność w moczu hormonu HCG (gonadotropina kosmówkowa).

Jeśli stężenie HCG jest odpowiednio wysokie, test da wynik pozytywny. To oznacza, że pojawią się na nim dwie kreski - druga może być blada. To pierwszy widomy znak, że możesz być w ciąży.

Te dwie kreski mogą być wystarczającym dowodem na to, że jesteś w ciąży. Choć trudno w to uwierzyć, gdy nie ma jeszcze żadnych innych objawów. A często nie ma - w 1 miesiącu ciąży raczej ich nie zauważysz.

Objawy w 1 miesiącu ciąży

  • brak miesiączki
  • ciągłe zmęczenie
  • senność - dużo śpisz, a cały czas jesteś śpiąca!
  • rozdrażnienie, zmiany nastrojów
  • zmiana smaku i powonienia
  • niechęć do pokarmów, które wcześniej lubiłaś
  • metaliczny posmak w ustach
  • mdłości

Brzuch w 1 miesiącu ciąży

Zewnętrznie w 1 miesiącu ciąży nie zauważysz żadnych zmian w obrębie brzucha. Idziesz więc do ginekologa i dowiadujesz się, że jesteś... w 5. lub 6. tygodniu ciąży! Lekarz w badaniu ginekologicznym widzi już bowiem takie zmiany jak powiększona macica oraz lekko napuchnięta i ciemniejsza tkanka szyjki.

Ale skąd ten szósty tydzień? Lekarz się pomylił – myślisz. Przecież 6 tygodni temu miałaś miesiączkę, a poza tym mąż był wtedy przez tydzień w delegacji i na pewno się nie kochaliście.

Masz rację, do zapłodnienia doszło ok. 4 tygodni temu, ale ponieważ jego dokładną datę trudno ustalić, lekarze umówili się, że będą liczyć początek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Tak więc koniec 2 tygodnia ciąży  to dopiero początek nowego życia.

Tak więc, gdy ginekolog mówi, że jesteś w 6. tygodniu ciąży, to znaczy, że twoje dziecko ma 4 tygodnie. Dla niego to już cała epoka – w tym czasie z dwóch połączonych komórek uformował się całkiem nowy organizm. A co się zmieniło u ciebie? Od momentu zapłodnienia bardzo szybko wzrasta stężenie hormonów, których zadaniem jest utrzymanie ciąży. Ma to oczywiście wpływ na twoje ciało i samopoczucie.

Czytaj: Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik jest miarodajny?

Rodzaje testów ciążowych. Jaki test ciążowy wybrać?

Wahania nastroju w ciąży

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Piersi w 1 miesiącu ciąży

Teraz już wiesz, skąd to uczucie, że coś dziwnego stało się z piersiami. Zrobiły się tkliwe, pełniejsze, jakby napuchnięte i w dodatku „niedotykalskie“ – tak wrażliwe, że nawet lekkie dotknięcie powoduje ból.

Piersi w 1 miesiącu ciąży powiększają się pod wpływem hormonów, są też lepiej ukrwione. Naczynia krwionośne rozszerzają się i prześwitują przez cienką skórę – na piersiach widać siateczkę sinych żyłek.

Brodawki i otoczki stają się ciemniejsze. By zmniejszyć dyskomfort, kup dobrze dopasowany biustonosz na szerokich ramiączkach, który porządnie podtrzymuje biust, ale go nie uciska. Nie kupuj na zapas – zbyt duży biustonosz nie podtrzyma piersi i ich skóra rozciągnie się.

Piersi to miejsce narażone na powstanie rozstępów. Od początku ciąży stosuj więc krem, który zmniejszy to ryzyko. Nanoś go dwa razy dziennie, omijając brodawki.

Dolegliwości w 1 miesiącu ciąży - mdłości i częste oddawanie moczu

Jednym z pierwszych objawów ciąży są mdłości. Nasilenie mdłości to rzecz indywidualna – mogą występować tylko rano i przez krótki okres lub dokuczać o każdej porze dnia przez cały 1 trymestr. Jak sobie pomóc?

  • Śniadanie zjadaj jeszcze w łóżku i staraj się jeść często (5–6 posiłków dziennie).
  • Wypróbuj imbir – możesz pić napar ze świeżego imbiru, gotowe herbatki lub piwo imbirowe. Czasami pomagają herbatki z mięty, melisy czy rumianku.
  • Jeśli nic ci nie pomaga, poproś lekarza o receptę na lek.

To także częstsza oznaka wczesnej ciąży. Czasem pojawia się już dwa tygodnie po zapłodnieniu. Przyczyną jest podwyższony poziom progesteronu, który rozluźnia mięśnie pęcherza.

Jeśli podczas siusiania nie czujesz bólu ani pieczenia, a mocz ma normalny kolor i zapach, nic złego się nie dzieje. Jest to dość uciążliwe, ale niewiele można z tym zrobić.

  • Gdy poczujesz parcie na mocz, nie zwlekaj z wizytą w toalecie
  • Pęcherz opróżniaj całkowicie
  • Nie pij płynów w ciągu dwóch godzin przed pójściem spać

Rozwój płodu w 1 miesiącu ciąży

Zapłodniona komórka jajowa ma 0,1 mm i waży 0,001 g. W drodze z jajowodu do macicy szybko się dzieli: po tygodniu, gdy zagnieżdża się w macicy, składa się już ze 100 komórek, a po dwóch tygodniach – z kilkuset.

  • W 3. tygodniu ciąży od poczęcia komórki się specjalizują: dzielą się na trzy warstwy, z których powstaną wszystkie narządy
  • W 22. dniu od zapłodnienia zaczyna bić serce, które początkowo wygląda jak rurka
  • W 4. tygodniu życia płodowego formuje się centralny układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. W krwiobiegu zaczyna krążyć krew
  • 4-tygodniowy zarodek ma 4 mm długości i przypomina kijankę (ma ugięty tułów i... ogonek!). Jego ciało wygląda jak przezroczysta, szarawa galaretka

Czytaj: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

2 miesiąc ciąży - jak rozwija się dziecko?

Co jeść, by zwalczyć nudności?

Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Porady na 1 miesiąc ciąży

I to od razu, jeszcze zanim pójdziesz do lekarza. Kup w aptece tabletki z kwasem foliowym albo preparat dla kobiet w ciąży i łykaj w zalecanej przez ekspertów dawce (minimum 0,4 mg dziennie).

Kwas foliowy zapobiega poważnym wadom wrodzonym układu nerwowego, takim jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. O tym, czy te wady wystąpią, decydują już pierwsze tygodnie po zapłodnieniu – i już wtedy trzeba mieć zapasy kwasu foliowego.

Wszystkie używki, a więc alkohol, papierosy, środki narkotyczne mają szkodliwy wpływ na zdrowie i rozwój płodu. Wiemy, że niektórym osobom trudno rzucić palenie z dnia na dzień i może to potrwać dłużej, ale zrób wszystko, aby pozbyć się nałogu.

Im szybciej to się uda, tym lepiej dla twojego malca. Pamiętaj: palenie w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka otyłości, a nawet śmierci łóżeczkowej!

  • Możesz pić kawę w rozsądnych ilościach

ale unikaj napojów energetycznych, które zawierają taurynę – jej przedawkowanie przyspiesza akcję serca i powoduje bezsenność.

  • Przyglądaj się swojej diecie

To, co jesz w czasie ciąży, wpływa na rozwój płodu i decyduje o podatności dziecka na różne choroby w przyszłości. Dlatego odżywiaj się zdrowo i różnorodnie. Staraj się też nie przytyć za dużo, bo nadwaga szkodzi zdrowiu, ponadto utrudnia poród.

  • Dbaj o swoje zdrowie

W 1 i 2 trymestrze ciąży nie wolno przyjmować wielu leków, nawet tych dostępnych bez recepty. Aby wzmocnić organizm, który musi być teraz silny i pracować „za dwoje”, przyjmuj roślinne preparaty ze składnikami poprawiającymi odporność: witaminą C, selenem, cynkiem, kwasami omega, probiotykami, a zwłaszcza z witaminą D3, która przyda się również dziecku – wpływa na jego zdolności intelektualne i zapobiega wielu chorobom. Dlatego musi być suplementowana przez przyszłe mamy niezależnie od pory roku.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza