To pierwsze tygodnie ciąży, a ciebie boli brzuch... Wyjaśniamy, czy to powód do zmartwień?

2022-07-28 15:18

Ból brzucha na początku ciąży w pierwszym trymestrze jest normalnym objawem i często traktowany jest jako jedna z pierwszych oznak ciąży. Niestety, ból brzucha na początku ciąży może być też zwiastunem problemów. Co może oznaczać ból brzucha w ciąży jak przed okresem?

ból brzucha na początku ciąży
Autor: Getty images

Ból brzucha na początku ciąży to częsta dolegliwość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Jego objawy są zupełnie normalne i związane z fizjologią: organizm kobiety pod wpływem hormonów ciążowych zaczyna przystosowywać się do nowej sytuacji.

Spis treści

  1. Bóle implantacyjne a bóle brzucha na początku ciąży
  2. Rozciąganie się macicy a bóle brzucha w pierwszym trymestrze
  3. Zmiany hormonalne a bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży
  4. Niebezpieczne bóle brzucha na początku ciąży
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Bóle implantacyjne a bóle brzucha na początku ciąży

Ból brzucha na początku ciąży może być związany z implantacją zarodka, czyli jego zagnieżdżeniem się w macicy. Ten proces przebiega często w momencie, gdy kobieta nie jest jeszcze świadoma, że oczekuje dziecka. Często myli ten objaw z symptomami nadchodzącej miesiączki, zwłaszcza, że implantacji towarzyszy niekiedy plamienie.

Ból brzucha na początku ciąży pojawia się w okresie między 6. a 12. dniu po zapłodnieniu, czyli akurat w terminie spodziewanej menstruacji. Ból implantacyjny może być odczuwany przez kilka dni.

Czytaj również: Krwawienie implantacyjne: jakie są jego przyczyny, objawy i czym się różni od miesiączki?

Rozciąganie się macicy a bóle brzucha w pierwszym trymestrze

Ból w pierwszych tygodniach ciąży jak przed okresem, czyli przypominający bóle menstruacyjne to kolejny fizjologiczny objaw ciąży. Przyczyną bólu brzucha w pierwszym trymestrze są zmiany zachodzące w organizmie kobiety pod wpływem hormonów ciążowych.

Uczucie bólu w podbrzuszu w ciąży lub kłucia, jak określają to przyszłe mamy, to objaw wywołany rozciąganiem się macicy i jej więzadeł oraz rozciągania się stawów krzyżowo-biodrowych pod wpływem hormonów.

W pierwszym miesiącu ciąży zarodek jest jeszcze wprawdzie bardzo mały, mimo to rośnie dość gwałtownie, co zmusza do wzrostu również macicę – oprócz zarodka, musi się w niej znaleźć miejsce również na łożysko i worek owodniowy.

Szczególnie dokuczliwie mogą to odczuwać kobiety będące w pierwszej ciąży lub panie, które zawsze miały silne bóle menstruacyjne. Przypadłość nasila się podczas wysiłku, podnoszenia i przenoszenia przedmiotów.

Powiększenie się macicy w ciąży zmienia ciśnienie w jamie brzusznej, co dodatkowo powoduje dyskomfort i może być odczuwane jako ból brzucha, a nawet dolnego odcinka pleców.

Zobacz też: Sprawdź, dlaczego boli cię brzuch w ciąży

Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, wymioty, bóle brzucha

Zmiany hormonalne a bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Podobne dolegliwości mogą wywoływać również jajniki, które w pierwszych dniach po zapłodnieniu zaczynają inaczej funkcjonować: przestawiają się na produkcję hormonów podtrzymujących ciążę i zapewniających rozwój dziecka.

Jajniki w cyklu rozrodczym wydzielają estrogeny, progesteron, relaksynę, estradiol i androgeny w określonych ilościach ich poziomy zmieniają się pod wpływem zapłodnienia, dlatego jajniki po zapłodnieniu osiągają największe rozmiary – produkują wówczas duże ilości hormonów.

Inną przyczyną bólu brzucha jak przed okresem może być obrzmienie narządów rodnych spowodowane wzrostem ukrwienia w tych okolicach, które z kolei jest konsekwencją zmian hormonalnych. To również naturalny objaw ciąży, wywołany hormonami i zapewniający lepsze warunki do implantacji i rozwoju ciąży. Obrzmienie takie może jednak powodować niewielki ból przypominający bóle menstruacyjne.

Dobrze wiedzieć

Czym złagodzić ból brzucha na początku ciąży?

Ból brzucha na początku ciąży można złagodzić – nie lekami, które są w zasadzie niedozwolone w pierwszym trymestrze (lepiej unikać nawet paracetamolu lub przyjmować go naprawdę tylko w wyjątkowych sytuacjach), lecz naturalnymi sposobami. Gdy zaczyna cię boleć podbrzusze, połóż się i odpocznij. Weź kilka głębokich oddechów i spróbuj się rozluźnić.

Niebezpieczne bóle brzucha na początku ciąży

Niestety, zdarza się, że ból podbrzusza lub ból brzucha na początku ciąży ma inne, niebezpieczne przyczyny. Regularne, rytmiczne bóle, przypominające skurcze, mogą zwiastować poronienie.

Początek ciąży jest niestety okresem największego ryzyka utraty ciąży. Jeśli dodatkowo bólowi towarzyszy krwawienie, trzeba natychmiast udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę bólu.

Objawy bólowe daje również ciąża pozamaciczna – to sytuacja, w której zarodek zagnieżdża się poza macicą. To niebezpieczna sytuacja zarówno dla zdrowia matki, jak i płodu, który z reguły nie ma szans na rozwój. Ból brzucha przy ciąży pozamacicznej jest silny, ciągły – nie ma charakteru skurczowego.

Ból brzucha powodują również schorzenia ginekologiczne, takie jak mięśniaki macicy czy skręt przydatków zdarzający się niekiedy w okresie oczekiwania na dziecko.

Ta druga choroba wywołuje intensywny ból, przypominający uporczywe bóle menstruacyjne, po jednej lub po obu stronach brzucha. Ciężarna cierpiąca na tę przypadłość ma również gorączkę i odczuwa ból podczas stosunku.

Ból brzucha na początku ciąży może być też skutkiem zupełnie innego rodzaju dolegliwości, np. zapalenia wyrostka czy chorób układu moczowego, któremu sprzyja rozszerzenie się cewki i moczowodu pod wpływem ciąży. Ułatwia to bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym i wywołanie stanu zapalnego.

Zobacz również: Zapalenie pęcherza w ciąży - skuteczne sposoby na zwalczenie

Jak rośnie brzuch przyszłej mamy? Zobacz galerię

Dobrze wiedzieć

Jeśli czujesz niepokojący ból brzucha, powiadom o tym lekarza. Zanim do niego dotrzesz, nie stosuj gorących kąpieli ani termoforów, które mogą doprowadzić do przekrwienia organizmu.

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza