4. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 12:53

W 4. tygodniu ciąży wielkość pęcherzyka można porównać do ziarenka maku. Nie jest to duży rozmiar, ale w badaniu USG można już go dostrzec. Jakie objawy ciąży występują w 4. tygodniu ciąży?

4 tydzień ciąży
Autor: Getty images 4 tydzień ciąży to czas, w którym kobiety rzadko jeszcze podejrzewają ciążę.

4. tydzień ciąży to czas, w którym kobiety rzadko jeszcze podejrzewają ciążę. Gdyby jednak zajrzeć z mikroskopem do ciała przyszłej mamy, można by dostrzec zarodek, który w 4. tygodniu ciąży wygląda jak ziarnko maku, a w rzeczywistości jest krążkiem komórek z mnóstwem informacji – taki człowiek zapisany na płycie kompaktowej.

Który to miesiąc ciąży?

4. tydzień ciąży to końcówka 1. miesiąca ciąży i 1. trymestr ciąży. To drugi tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 4. tydzień ciąży - rozwój zarodka 
  2. 4. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 4 tydzień ciąży - wygląd zarodka
  4. 4. tydzień ciąży to czas na test ciążowy
  5. 4. tydzień ciąży - objawy: plamienie implantacyjne i ból brzucha

4. tydzień ciąży - rozwój zarodka 

Gdy zwycięski plemnik przedostanie się przez zewnętrzną warstwę komórki jajowej, zapładnia jajeczko. Powstaje zygota, która natychmiast tworzy barierę, niepozwalającą innym plemnikom na atak komórki. 

Jednokomórkowa komórka jajowa zaczyna dzielić się na dwie komórki, potem cztery i tak dalej, aż przeistoczy się w niemal 100-komórkową morulę. Kolejnym etapem jest przemiana moruli w blastocystę. Niektóre z jej komórek w przyszłości stworzą zarodek (embrion), inne łożysko, natomiast pozostałe komórki stworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. 

Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie, a pęcherzyk żółtkowy zaniknie (zostanie wchłonięty przez rozwijający się układ pokarmowy dziecka). Na razie jednak - póki nie wykształci się łożysko - dostarcza dziecku pokarmu.

W 4. tygodniu ciąży blastocysta dociera do jajowodu, gdzie zagnieżdża się w macicy. Zaczyna wydzielać hormon HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który jest jednym z hormonów warunkujących utrzymanie i rozwój ciąży w pierwszych tygodniach. To właśnie ten hormon, świadczący o ciąży, jest wykrywany przez test ciążowy.

Czytaj również: Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Kalendarz badań w ciąży - sprawdź, jakie badania i kiedy wykonać

4. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

4 tydzień ciąży - wygląd zarodka

Maleńki embrion zbudowany jest z trzech warstw komórek (listków zarodkowych), które zaczynają się przekształcać w wyspecjalizowane części ciała.

Z warstwy wewnętrznej, czyli endodermy, powstaną płuca, wątroba i układ pokarmowy. Warstwa środkowa, zwana też mezodermą, przekształci się wkrótce w serce, narządy płciowe, kości, nerki i mięśnie.

Z warstwy zewnętrznej, ektodermy, uformują się układ nerwowy, skóra, włosy i oczy. W 4. tygodniu ciąży zarodek jest szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina małą meduzę.

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
płód - ziarno maku

Autor: Getty images

W 4 tygodniu ciąży dziecko ma rozmiar ziarnka maku. Jest maleńkie - ma ok. 0,7–1 mm i prawie nic nie waży. W badaniu USG w 4 tygodniu ciąży widać już zarodek otoczony pęcherzykiem. 

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu dochodzi do zagnieżdżenia (implantacji) jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Komórki trofoblastu wnikają pomiędzy komórki błony śluzowej macicy, nawiązując pierwszy kontakt z krwioobiegiem matki, z którego już wkrótce młody organizm będzie otrzymywał potrzebne mu do rozwoju substancje.

Sam moment zagnieżdżenia, podobnie jak zapłodnienie, jest zwykle niezauważalny dla przyszłej mamy, choć u niektórych kobiet dochodzi w tym czasie do niewielkiego plamienia (plamienie implantacyjne). Są też kobiety, które twierdzą, że już na tym etapie mają specyficzne uczucie „bycia w ciąży”.

W prawidłowo przebiegającej ciąży jego poziom będzie sukcesywnie rósł do ok. 10 tygodnia ciąży. Ten hormon jest w znaczniej mierze odpowiedzialny za pojawiające się często na początku ciąży mdłości i wymioty.

4. tydzień ciąży to czas na test ciążowy

4. tydzień ciąży to jeszcze bardzo wczesny etap ciąży, mimo to nadszedł czas na wykonanie testu ciążowego. Najlepiej wykonać tego 9-10 dni po zapłodnieniu, czyli właśnie w 4. tygodniu ciąży - wtedy wynik będzie już w miarę miarodajny.

Dlaczego? Dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium, wydziela się gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon wykrywany przez testy ciążowe.

4. tydzień ciąży - objawy: plamienie implantacyjne i ból brzucha

W 4. tygodniu ciąży niektóre kobiety - szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne - mogą zaobserwować niewielkie plamienie zamiast okresu.

Plamienie z pochwy, zwykle w kolorze jasnoróżowym lub jasnobrązowym, występuje u 20-30 procent kobiet i pojawia się zwykle przed terminem spodziewanej miesiączki (w niektórych przypadkach w tym samym dniu), czyli około 6-12 dni po zapłodnieniu.

To krwawienie implantacyjne, spowodowane zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Bywa ono mylone z miesiączką, stąd potem problemy z ustaleniem wieku ciąży. Krwawienie implantacyjne nie oznacza, że dzieje się coś niedobrego.

W 4. tygodniu ciąży, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz mocno odczuwać też inne wczesne objawy ciąży, zwłaszcza w dolnej części brzucha.

Bóle podbrzusza czy nawet lekkie skurcze mogą pojawić się w momencie zagnieżdżania zarodka w macicy. Taka dolegliwość w 4. tygodniu może też być związana ze zwiększonym przepływem krwi, tworzeniem się wyściółki macicy lub jej powiększaniem.

W 4. tygodniu ciąży możesz też czuć się zmęczona i rozdrażniona. Mogą pojawić się też takie dolegliwości jak delikatna zgaga i pobolewanie piersi. Objawy te jednak nie są nasilone i mało charakterystyczne. Wiele kobiet uznaje, że to wyjątkowo nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Tymczasem – niekoniecznie tak jest.

Dbaj o zdrowie! Na tym etapie czynniki mogące wpłynąć na ciążę albo sprawiają, że nie dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, albo w ogóle jej nie szkodzą.

W 4. tygodniu ciąży, podobnie jak na pozostałych jej etapach, ważne jest jednak zdrowe odżywianie się, unikanie używek. Przyjmowanie kwasu foliowego powinnaś zacząć już na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

Czytaj również: Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę?

Kalkulatory - Polecamy praktyczne narzędzia przydatne w okresie ciąży

Normy hormonu hCG w liczbach

Prawidłowe zakresy stężenia hormonu hCG (w milijednostkach międzynarodowych na litr) odpowiadające poszczególnym tygodniom ciąży.

Pamiętaj, że norma ma dość szeroki zakres i że twoje dziecko nie musi osiągać najwyższych wyników, by ciąża przebiegała prawidłowo oraz że nawet niewielki błąd w obliczeniach może całkowicie zmienić wynik.

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Zobacz, jakie badania wykonać w 1 miesiącu ciąży - WIDEO

Badania w 1. miesiącu ciąży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza