Tkliwe piersi - po tym rozpoznasz, że jesteś w ciąży

2022-03-09 15:47

Ból piersi w ciąży i powiększenie ich rozmiaru to często pierwszy objaw ciąży. Siatka niebieskich naczynek wyraźnie zakreślona na skórze piersi i pełne tkliwe piersi zdradzają twój stan. Możesz nawet poczuć, że jesteś w ciąży – gdy dotkniesz piersi, poczujesz nieprzyjemny ból. Dlaczego tak się dzieje?

Tkliwe piersi. Dlaczego na początku ciąży piersi są powiększone i tkliwe?
Autor: Getty images Dlaczego na początku ciąży piersi są powiększone i tkliwe?

Pierwsze objawy ciąży, takie jak ból i tkliwość piersi, możesz łatwo przeoczyć, jeśli co miesiąc doskwiera ci zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Teraz, gdy zrobiłaś test ciążowy i wiesz już, że zaszłaś w  ciążę, będzie podobnie, ale znacznie silniej.

Tak jak przed miesiączką, tak na początku ciąży szaleją hormony. Ale tym razem ciążowe.

Spis treści

  1. Dlaczego piersi w ciąży są tkliwe?
  2. Dlaczego w ciąży rośnie biust?
  3. Dlaczego piersi zmieniają wygląd w ciąży?
Z czego wynika tkliwość piersi?

Dlaczego piersi w ciąży są tkliwe?

Zmiany hormonalne, a przede wszystkim wzrost poziomu hormonów ciążowych, wpływają na tkankę gruczołów piersiowych, przez co piersi stają się bardziej tkliwe i niezwykle wrażliwe na dotyk. Mogą nawet boleć i wiele kobiet skarży się, że nie jest w stanie położyć się na brzuchu.

Za sprawą hormonów zwiększa się przepływ krwi w organizmie, stąd „ujawnienie się” małych naczyń krwionośnych pod skórą piersi. Hormony ciążowe ruszają do akcji niemalże natychmiast, więc uczucie napięcia piersi pojawia się już w 4. tygodniu ciąży. Ten objaw ciąży nie ustąpi wraz z I trymestrem, jak np. senność czy nudności. Wręcz przeciwnie, z dnia na dzień będzie się nasilał.

Zobacz również: Czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Blada kreska na teście ciążowym. Jak interpretować wynik?

Dlaczego w ciąży rośnie biust?

Od pierwszych dni ciąży piersi zaczną się pęknie zaokrąglać i w czasie ciąży zmienią swoją wielkość nawet o 2 rozmiary. To czas na zmianę stanika, tym bardziej że za zbyt obcisły lub za ciasny spotęguje nieprzyjemne objawy.

W II trymestrze biust może przestać być tak obolały, więc zacznij intensywną pielęgnację przeciw rozstępom (grożą, gdy piersi zmieniają swój rozmiar).

Pełny, jędrny biust to zasługa hormonów, które zawiadują laktacją (estrogeny) oraz gromadzeniem większej ilości wody w tkankach (progesteron). Poza tym także w piersiach zwiększa się zapas tkanki tłuszczowej, która ma stanowić naturalne zabezpieczenie dla dziecka.

Dlaczego piersi zmieniają wygląd w ciąży?

Za sprawa hormonów ciążowych – estrogenów – kanaliki mlekowe w piersiach intensywnie się rozwijają, przygotowując piersi do naturalnego karmienia. Hormony zmienią też wygląd biustu. Aureola otaczająca brodawkę sutkową wyraźnie się powiększy i nabierze intensywniejszego koloru.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza