Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży, wykorzystaj nasz kalkulator ciąży.

Jak działa kalkulator ciąży? Jak obliczyć tydzień ciąży?

Obliczanie tygodnia ciąży z ołówkiem w ręku jest skomplikowane. Kalkulator ciąży obliczy to za Ciebie szybko i bezbłędnie. Aby sprawdzić, który to tydzień ciąży, wpisz datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Kalkulator obliczy nie tylko tydzień ciąży, poda też informację, który to miesiąc ciąży oraz trymestr ciąży.

Który tydzień ciąży? Na czym polega obliczanie tygodnia ciąży?

Aby obliczyć tydzień ciąży, stosuje się wzór, który lekarze wykorzystują też do obliczania przybliżonego terminu porodu, To tzw. reguła Naegelego. Niemiecki lekarz ginekolog przyjął, że przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj ok. 14 dnia cyklu – wtedy następuje owulacja. Według opracowanego przez niego wzoru, aby obliczyć datę urodzenia dziecka należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok.

Reguła nie bierze pod uwagę faktu, że tak naprawdę początek ciąży liczy się od zapłodnienia, a nie od daty ostatniej miesiączki, dlatego wiek ciąży obliczany zgodnie z tą regułą jest zawsze o 2 tygodnie starszy niż wiek prawdziwy. Mimo to lekarze obliczają datę porodu, posługując się właśnie regułą Naegelego. Wzór ten wykorzystywany jest również do obliczania, w którym tygodniu ciąży jest pacjentka i określania, który to miesiąc i trymestr ciąży.

Dlaczego warto wiedzieć, który to tydzień ciąży?

Taka informacja jest też przydatna dla każdej przyszłej mamy. W książkach i w Internecie można znaleźć wiele informacji o rozwoju płodu, obejrzeć zdjęcia, poczytać też o dolegliwościach występujących w ciąży. Jeśli chcesz porównać te wiadomości ze swoimi doświadczeniami, powinnaś wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jesteś. Możesz wtedy sprawdzić, jak w tej chwili wygląda twoje dziecko lub dowiedzieć się kiedy prawdopodobnie miną twoje nudności ciążowe. Możesz też obliczyć, kiedy będziesz mogła poznać płeć swojego maluszka (jest to niekiedy widoczne na badaniu USG w 11. - 12. tygodniu ciąży, a z większą wiarygodnością – po 20. tygodniu ciąży).

Tydzień ciąży a badania lekarskie

Jeśli będziesz wiedziała, jak zaawansowana jest twoja ciąża, nie przegapisz też niezbędnych wizyt w przychodni. Obliczanie tygodnia ciąży jest bowiem potrzebne również do wydania odpowiednich zaleceń lekarskich. Wszystkie badania badające kondycję płodu, ale również badania oceniające zdrowie matki wykonywane są w konkretnych momentach ciąży. I tak np. pierwsze USG przyszła mama powinna wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży, a np. badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy – w 24. – 28. tygodniu.

Trymestr ciąży a leki i suplementy

Informacja o tym, w którym jesteś trymestrze ciąży jest konieczna także do przyjmowania zalecanych suplementów oraz oznaczenia przez lekarza ich dawek. Część z nich, np. kwas foliowy podaje się tylko do drugiego trymestru ciąży. Są też na rynku preparaty z witaminami i minerałami, których skład dostosowany jest do potrzeb konkretnego trymestru ciąży, dlatego warto wiedzieć, kiedy zmienić jeden suplement na inny.

Obliczanie tygodnia ciąży zwiększa bezpieczeństwo ciąży

Obliczanie tygodnia ciąży stosowane jest również w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego. Lekarze, znając wiek ciąży, dostosowują do niego rodzaj leczenia oraz postępowanie mające na celu utrzymanie przy życiu dziecka poza łonem matki w momencie, gdyby doszło do porodu przed terminem.