Rodzaje testów ciążowych. Jaki test ciążowy wybrać?

Test ciążowy
Autor: thinkstockphotos.com Wyróżniamy trzy rodzaje domowych testów ciążowych: paskowe, strumieniowe i płytkowe.

Gdy zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, i zauważasz pierwsze objawy ciąży, zaczynasz rozglądać się za testem ciążowym. Na rynku jest ich wiele. Jak wybrać najlepszy test ciążowy? Jakie rodzaje testów ciążowych wyróżniamy i czym one się różnią? 

Testy ciążowe można podzielić na trzy rodzaje: testy krwi laboratoryjne (bardzo dokładne, wykrywają w 100 proc. ciążę już tydzień po zapłodnieniu), testy moczu laboratoryjne (wykrywają ciążę ok. 10 dni po zapłodnieniu) oraz domowe testy ciążowe. Najbardziej popularne są te ostatnie.

Domowy test ciążowy pozwala bez stresu sprawdzić, czy jest się w ciąży. Jest przy tym tani i powszechnie dostępny - więc zwykle sięgamy właśnie po niego, mimo że nie gwarantuje stuprocentowej pewności. Jakie rodzaje domowych testów ciążowych wyróżniamy i który jest najlepszy?

Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Posłuchaj, jak odczytać wynik testu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Na czym polega paskowy test ciążowy

Domowy test ciążowy paskowy polega na zanurzeniu końcówki testu w moczu. Zanim to zrobimy, musimy zebrać mocz do jakiegoś suchego pojemnika i po prostu włożyć do niego test. Wynik powinien się pojawić już po kilku minutach. Dwie kreski oznaczają ciążę, jedna - nie. Warto jednak pamiętać, że test ciążowy nie daje stuprocentowej pewności, więc po jego wykononaniu powinniśmy potwierdzić lub wykluczyć ciążę na badaniu u  lekarza.

Na czym polega strumieniowy test ciążowy

Domowy test ciążowy strumieniowy można wykonać na dwa sposoby. Podobnie jak przy paskowym teście, można zanurzyć końcówkę w pojemniku z moczem lub umieścić ją w strumieniu moczu. Wynik również pojawi się po kilku minutach. Trzeba pamiętać, że wszystkie testy ciążowe są jednorazowe, jeśli więc chcemy powtórzyć próbę, powinniśmy kupić kolejny produkt.

Na czym polega płytkowy test ciążowy

Ten test ciążowy test trochę bardziej skomplikowany. Przed jego wykonaniem należy zebrać mocz do suchego pojemnika. Następnie próbkę moczu nanieść na płytkę testową. Wynik takiego badania moczu powinien się pojawić po kilku minutach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE