Rodzaje testów ciążowych. Jaki test ciążowy wybrać?

Test ciążowy
Autor: thinkstockphotos.com Wyróżniamy trzy rodzaje domowych testów ciążowych: paskowe, strumieniowe i płytkowe.

Gdy zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, i zauważasz pierwsze objawy ciąży, zaczynasz rozglądać się za testem ciążowym. Na rynku jest ich wiele. Jak wybrać najlepszy test ciążowy? Jakie rodzaje testów ciążowych wyróżniamy i czym one się różnią? 

Testy ciążowe można podzielić na trzy rodzaje: testy krwi laboratoryjne (bardzo dokładne, wykrywają w 100 proc. ciążę już tydzień po zapłodnieniu), testy moczu laboratoryjne (wykrywają ciążę ok. 10 dni po zapłodnieniu) oraz domowe testy ciążowe. Najbardziej popularne są te ostatnie.

Domowy test ciążowy pozwala bez stresu sprawdzić, czy jest się w ciąży. Jest przy tym tani i powszechnie dostępny - więc zwykle sięgamy właśnie po niego, mimo że nie gwarantuje stuprocentowej pewności. Jakie rodzaje domowych testów ciążowych wyróżniamy i który jest najlepszy?

Na czym polega paskowy test ciążowy

Domowy test ciążowy paskowy polega na zanurzeniu końcówki testu w moczu. Zanim to zrobimy, musimy zebrać mocz do jakiegoś suchego pojemnika i po prostu włożyć do niego test. Wynik powinien się pojawić już po kilku minutach. Dwie kreski oznaczają ciążę, jedna - jej brak.

Warto jednak pamiętać, że domowy test ciążowy nie daje stuprocentowej pewności, więc po jego wykonaniu powinnyśmy potwierdzić lub wykluczyć ciążę na badaniu u  lekarza.

Na czym polega strumieniowy test ciążowy

Domowy test ciążowy strumieniowy można wykonać na dwa sposoby. Podobnie jak przy paskowym teście, można zanurzyć końcówkę w pojemniku z moczem lub umieścić ją w strumieniu moczu. Wynik również pojawi się po kilku minutach. Trzeba pamiętać, że wszystkie testy ciążowe są jednorazowe, jeśli więc chcemy powtórzyć próbę, powinniśmy kupić kolejny produkt.

Na czym polega płytkowy test ciążowy

Ten test ciążowy test trochę bardziej skomplikowany. Przed jego wykonaniem należy zebrać mocz do suchego pojemnika. Następnie próbkę moczu nanieść na płytkę testową. Wynik takiego badania moczu powinien się pojawić po kilku minutach.

Test ciążowy Pink Super - płytkowy
2,64 zł

Test ciążowy Pink Super - płytkowy

Czuły jest szybkim i wysoce czułym testem ciążowym służącym do wykrywania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Zasada działania testu oparta jest na reakcji hCG z monoklonalnymi przeciwciałami anty - hCG zaniesionymi na test.

CLEARBLUE Cyfrowy test ze wskaźnikiem tygodnia ciąży
20,90 zł

CLEARBLUE Cyfrowy test ze wskaźnikiem tygodnia ciąży

Cyfrowy test ciążowy ze wskaźnikiem tygodnia ciąży CB9 Clearblue to jedyny test ciążowy, który oprócz samej informacji o zajściu w ciążę (lub jej braku) pokazuje dodatkowo, jak wiele tygodni wstecz doszło do zapłodnienia.

Strumieniowy test ciążowy
29,49 zł

Strumieniowy test ciążowy

W prawidłowym przebiegu ciąży, HCG można wykonać w moczu już 2-4 dnia po zapłodnieniu. Jego wykonanie nie zajmuje więcej niż 2 minuty, a wynik odczytamy do 5 minut.

Labhome BabyCheck-1 WB Test ciążowy z krwi
18,70 zł

Labhome BabyCheck-1 WB Test ciążowy z krwi

Test BABYCHECK-1 WB jest profesjonalnym testem ciążowym do wykrywania obecności hormonu hCG w krwi. Test hCG w krwi jest bardziej czuły i dokładny niż rutynowe testy z moczu.

Baby Boom Test ciążowy kasetowy
1,90 zł

Baby Boom Test ciążowy kasetowy

Kasetowy test przeznaczony do użytku domowego służy do wczesnego zdiagnozowania ciąży. Wykrywa w moczu nawet niewielkie ilości hormonu HCG wytwarzanego przez rozwijające się łożysko po zapłodnieniu

NORD TEST Płytkowy test ciążowy
2,46 zł

NORD TEST Płytkowy test ciążowy

Umożliwia wykrycie obecności ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), pojawiającej się w moczu już we wczesnym etapie ciąży. Łatwy do samodzielnego wykonania. Szybki wynik w ciągu 5 minut.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE