Rzeczy zakazane w 1. trymestrze ciąży. Zrezygnuj z nich, a zmniejszysz ryzyko problemów

2023-09-18 11:43

Unikanie ryzyka to podstawa, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy niebezpieczeństwo poronienia jest większe niż w kolejnych miesiącach ciąży. Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży? Przeczytaj, bo nie zawsze jest to takie oczywiste.

Para leżąca w łóżku i patrząca na test ciążowy
Autor: Getty images Rzeczy zakazane w 1. trymestrze ciąży. Zrezygnuj z nich, a zmniejszysz ryzyko problemów

Tego nie wolno robić w pierwszym trymestrze i tego też nie... Najbliżsi troszczą się o ciebie – stąd zapewne większość „dobrych rad”, które słyszysz. Ale czy wszystkie są słuszne? Czy rzeczywiście na początku ciąży lepiej unikać pewnych sytuacji, potraw czy czynności? Ciąża to nie choroba, ale pierwszy trymestr rządzi się swoimi prawami.

To czas, kiedy w twoim brzuchu dopiero kształtuje się zarodek, który z czasem stanie się ukochanym dzieckiem. Jest teraz delikatny i podatny na różnego rodzaju defekty, dlatego musisz uważać. Początek ciąży, czyli pierwsze 12 tygodni, to ważny czas zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka, które potrzebuje jak najlepszych warunków do rozwoju. To tzw. okres organogenezy.

Oczywiście nie można popadać w przesadę: tak naprawdę lista zakazanych rzeczy w pierwszym trymestrze nie jest długa. Jakie to rzeczy, których należy unikać w 1 trymestrze ciąży?

Badania w 3. miesiącu ciąży

Spis treści

  1. Czego nie wolno ci robić w 1. trymestrze ciąży? nie pal papierosów
  2. W 1. trymestrze ciąży nie jedz niektórych potraw
  3. Nie dźwigaj i nadmiernie się nie wysilaj
  4. Zrezygnuj z niektórych zabiegów kosmetycznych
  5. Nie uprawiaj niebezpiecznych sportów
  6. Unikaj gorących kąpieli, sauny i jacuzzi
  7. W 1. trymestrze ciąży nie pij alkoholu
  8. Nie bierz narkotyków
  9. Trzymaj się z dala od substancji chemicznych
  10. Zrezygnuj z generalnych porządków i czyszczenia kociej kuwety

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Czego nie wolno ci robić w 1. trymestrze ciąży? nie pal papierosów

Palenie papierosów zwiększa ryzyko poronienia. Kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna jak najszybciej rozstać się z nałogiem.

Nie chodzi jednak tylko o porzucenie uzależnienia, ale również o to, by ograniczyć czas spędzany w pomieszczeniach zadymionych. Bierne palenie szkodzi!

Dzieci, których matki paliły w trakcie ciąży, mają zmniejszoną wagę urodzeniową, a ta odpowiedzialna jest za poród przedwczesny oraz opóźniony rozwój psychiczny i fizyczny.

Na 9 miesięcy zapomnij o generalnych porządkach. Sprzątanie rozkładaj na raty, aby się nie przemęczać.

Czytaj również: Kalendarz badań w ciąży

Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

W 1. trymestrze ciąży nie jedz niektórych potraw

W 1. trymestrze należy zrezygnować z gotowych dań i produktów, które są wysokoprzetworzone. Niewskazane są słodkie napoje gazowane, kawa, duże ilości czarnej herbaty.

Ser pleśniowy, brie, camembert, feta, oscypki - mogą zawierać bakterie z rodzaju listeria powodującego poronienia lub powikłania zdrowotne u maluszka.

Jajko ugotowane na miękko czy kogel-mogel to ryzyko zarażenia salmonellą. Surowe ryby i mięso (tatar, krwisty befsztyk), a nawet wędlina typu szynki parmeńskiej może doprowadzić do zakażenia nie tylko toksoplazmozą, ale również listeriozą.

Nie dźwigaj i nadmiernie się nie wysilaj

Czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży? Na przykład dźwigać. Podnoszenie ciężarów grozi krwawieniami z dróg rodnych, które prowadzą do poronień. Jeśli musisz pójść do sklepu sama, kup tylko to, co jest najpotrzebniejsze, a o zrobienie reszty zakupów poproś partnera lub inną bliską ci osobę.

Zrezygnuj z niektórych zabiegów kosmetycznych

Nie wszystkie zabiegi są zakazane. Na pewno na początku ciąży powinno się zrezygnować z aromaterapii oraz masażu. Dlaczego? Skoncentrowane olejki mogą poważnie zaszkodzić tobie i twojemu dziecku.

Olejek lawendowy jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, które przeszły już poronienia, olejek hyzopowy wywołuje skurcze macicy zagrażające utrzymaniu ciąży. Co jeszcze znajduje się na czarnej liście? Olejek eteryczny jałowca, majeranku, jaśminu, bazylii, gałki muszkatałowej.

Niewskazane są także zabiegi pielęgnacyjne na ciało, wyszczuplające, antycellulitowe czy niwelujące rozstępy. Zakazana jest depilacja zarówno woskowa jak i laserowa.

Będąc w ciąży, nie decyduj się na żaden zabieg z użyciem aparatów – ultradźwięków, prądu. Są one wykluczone nie tylko w I trymestrze, ale w ogóle podczas całej ciąży, bo nie jest znany ich ewentualny wpływ na rozwój płodu.

Lepiej uprzedzić kosmetyczkę o ciąży, ponieważ kosmetyki, które zawierają retinol lub witaminę C, nierzadko powodują na skórze ciemne i trudne do usunięcia plamy.

Czytaj również: Jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?

Jak zmieni się twoje ciało w ciąży?

Nie uprawiaj niebezpiecznych sportów

Aktywność fizyczna, która wiąże się z upadkiem lub jakimkolwiek innym urazem, np. tenis, jazda na nartach, jazda konna, sporty kontaktowe (koszykówka, siatkówka), jazda na rowerze/motocyklu powinna poczekać do momentu, kiedy zostaniesz mamą.

Kategorycznie zakazane są skoki spadochronowe, które wiążą się ze zmianą ciśnienia powietrza oraz nurkowanie - podczas wynurzania się w obiegu krwi mogą powstać pęcherzyki powietrza niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Co jest dozwolone w ciąży? Lekarze jednogłośnie polecają jogę, pływanie i spacery. Na bieganie mogą zdecydować się kobiety, które uprawiały ten sport przed zajściem w ciążę. Powinny jednak pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku.

Unikaj gorących kąpieli, sauny i jacuzzi

Niejedna przyszła mama marzy o tym, aby ciężki dzień zakończyć w wannie. Zanim jednak się zrelaksujesz, powinnaś sprawdzić temperaturę wody, a ta nie powinna przekraczać 38,5 st. Celsjusza.

Zażywanie gorących kąpieli zwiększa trzykrotnie ryzyko poronienia. Przesiadywanie w saunie czy jacuzzi również skutkują przegrzaniem organizmu, co prowadzi do wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa.

W 1. trymestrze ciąży nie pij alkoholu

Kobietom w ciąży zaleca się kompletną abstynencję alkoholową. Nawet niewielka ilość trunku może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka. Aby nie mieć do siebie żalu, lepiej odmówić sobie pół kieliszka wina.

Picie alkoholu w 1 trymestrze ciąży przez przyszłą mamę może być przyczyną urodzenia dziecka z chorobą nieuleczalną - alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Dziecko cierpiące na FAS ma mniejszą masę ciała, charakterystycznie zdeformowaną twarz, uszkodzone serce, wątrobę.

Nie bierz narkotyków

Są  niebezpieczne, ale szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. W czasie tych kilkunastu pierwszych tygodni kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne płodu, które mogą zostać uszkodzone.

Jak narkotyki wpływają na płód? Substancje te przede wszystkim zmniejszają ilość krwi matki, jaka dociera do łożyska, co prowadzi do niedotlenienia płodu. Noworodek może cierpieć na zaburzenia snu, słabe napięcie mięśniowe, zaburzenia koncentracji, drżenie i nadpobudliwość.

Czytaj również: Opalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?

Sprawdź, jak dbać o skórę w pierwszym trymestrze ciąży

Trzymaj się z dala od substancji chemicznych

Kobieta, która niedawno dowiedziała się o tym, że zostanie matką, nie powinna przebywać w świeżo malowanych pomieszczeniach. Ponadto należy unikać kontaktu z rtęcią, ołowiem, pestycydami, a podczas sprzątania używać naturalnych środków czyszczących.

Zrezygnuj z generalnych porządków i czyszczenia kociej kuwety

Przyszła mama, o ile nie dostała zalecenia lekarzy, by spędzić całej ciąży w łóżku, może zajmować się domem i ogrodem z pewnymi wyjątkami!

Posiadaczka kota powinna być bardzo ostrożna. Kontakt ciężarnej z kuwetą może skończyć się toksoplazmozą, która przyczynia się do poważnych wad rozwojowych dziecka. Jeśli nie masz na kogo zrzucić obowiązku wymiany piasku swojego pupila, załóż gumowe rękawiczki, a ręce umyj od razu po sprzątaniu.

Wybierając się do ogrodu, także należy pamiętać o jednorazowych rękawiczkach. Pierwotniaki toksoplazmozy mogą znajdować się również w ziemi i produktach zanieczyszczonych ziemią.

Co może dziać się po zarażeniu toksoplazmozą? Niewykluczony jest wewnątrzmaciczny zgon płodu. Zarażenia we wczesnym okresie ciąży mogą skutkować zapaleniem siatkówki i naczyniówki oka, zwapnieniami śródmózgowymi oraz małogłowiem, wodogłowiem. Towarzyszą im drgawki, zaburzenia widzenia i niedosłuch.

Kobietom w ciąży nie zaleca się mycia okien. To zajęcie ryzykowne ze względu na dużą wysokość i możliwe zawroty głowy. Wieszanie firanek czy zasłon prowadzi do zaburzeń krążenia: utraty równowagi i omdlenia.

Upadek z takiej wysokości może skończyć się poronieniem. Wchodzenie na drabinę, wyciąganie wysoko rąk, dźwiganie ciężkich materiałów powinno spaść na partnera lub inną bliską osobę.

Sprawdź, co wiesz o kwasie foliowym

Pytanie 1 z 10
Substancja nazywana kwasem foliowym jest: