1500 zł złotych od premiera Tuska. Kiedy "babciowe" w 2024 roku?

2024-03-02 13:42

Inicjatywa "babciowego", wprowadzona przez Donalda Tuska, kontynuuje swoją misję wsparcia finansowego dla matek wracających na rynek pracy po okresie macierzyńskim. W roku 2024, mimo rozgłosu i pewnej dozy krytyki, świadczenie to ma za zadanie ułatwić rodzicom łączenie życia zawodowego z obowiązkami wychowawczymi.

1500 zł złotych od premiera Tuska. Kiedy babciowe w 2024 roku
Autor: Getty Image, Instagram @donaldtusk

Program "babciowe" w roku 2024 ma na celu wsparcie finansowe dla rodzin z małymi dziećmi, zapewniając dodatkowe środki matkom powracającym do pracy po urlopie macierzyńskim. Z założenia, pomoc finansowa w wysokości 1500 zł miesięcznie ma ułatwić opiekę nad dzieckiem, finansując na przykład żłobek lub wynagrodzenie dla opiekunki, w tym przypadku często babcie dziecka. Jednakże, z budżetu państwa na 2024 rok przeznaczono na ten cel 1,5 miliarda złotych, co otwiera możliwość zwiększenia kwoty wsparcia powyżej wspomnianych 1500 zł.

M jak mama: Nauka chodzenia

Komu przysługuje babciowe?

"Babciowe" ma więc służyć jako wsparcie dla rodziców, którzy zdecydowali się równocześnie kontynuować swoją karierę zawodową i zapewnić odpowiednią opiekę swojemu dziecku, pomagając w ten sposób w lepszym zrównoważeniu obowiązków rodzicielskich z zawodowymi.

Założenia programu są następujące:

  • Brak kryterium dochodowego. Oznacza to, że świadczenie będzie dostępne dla każdej rodziny spełniającej określone warunki, niezależnie od ich dochodów. Kluczowe jest, aby oboje rodzice byli aktywni zawodowo.
  • Wsparcie finansowe. Początkowo określone na kwotę 1500 zł miesięcznie, świadczenie ma pokryć koszty związane z opieką nad dzieckiem, takie jak żłobek, niania, czy inne formy opieki, w tym opieka ze strony babci dziecka.
  • Dla rodzin z dziećmi do 3 lat. Program skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku do trzeciego roku życia, co jest okresem, w którym rodzice często stają przed wyzwaniem zorganizowania opieki nad dzieckiem, aby móc wrócić do pracy.
  • Ułatwienie powrotu na rynek pracy. Głównym celem babciowego jest ułatwienie rodzicom, a szczególnie matkom, powrotu do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego, poprzez częściowe pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem.
  • Brak ograniczeń co do formy opieki: Świadczenie może być wykorzystane na różne formy opieki nad dzieckiem, nie tylko na opłacenie miejsca w żłobku, ale również na zatrudnienie niani czy też wynagrodzenie dla babci dziecka, pod warunkiem formalizacji takiej opieki.

Babciowe 1500 zł od kiedy?

Program "Aktywny rodzic", pod którym kryje się słynne "babciowe", ma za zadanie nie tylko finansowe wsparcie, ale również zachęcenie do powrotu na rynek pracy kobiet po macierzyństwie. Brak kryterium dochodowego ma sprawić, że pomoc trafi do szerokiego grona odbiorców, niezależnie od ich sytuacji materialnej, o ile obydwoje rodzice są aktywni zawodowo.

Z uwagi na demograficzne wyzwania, z jakimi boryka się Polska, oraz znaczący odsetek młodych par mieszkających z rodzicami, program ma również wspierać decyzje o powiększeniu rodziny, dając młodym większą niezależność finansową i mieszkaniową. Świadczenie to, połączone z innymi formami wsparcia jak "Rodzina 500+", ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji demograficznej kraju.

Ostateczne szczegóły dotyczące wysokości świadczenia i kryteriów jego przyznawania mają zostać ujawnione w najbliższym czasie. Program rozpocznie się w III kwartale 2024 roku, co wskazuje na jego aktywację najpóźniej we wrześniu. Zasiłek ten ma być kolejnym elementem wsparcia dla rodzin z dziećmi.

Debata nad "babciowym"

Choć cel zasiłku jest jasny, nie obyło się bez kontrowersji. Kwestionowana jest potoczna nazwa świadczenia, sugerująca, że to babcie są beneficjentami, podczas gdy realnie wsparcie otrzymują powracające do pracy matki. Ponadto wskazywane są luki w systemie, nieobejmujące świadczeniem matek pozostających bez zatrudnienia po urlopie macierzyńskim.

Przed programem stoją jednak wyzwania, takie jak potrzeba dostosowania kryteriów w celu rozszerzenia zakresu wsparcia. Przyszłość pokaże, jak inicjatywa będzie ewoluować i jakie korzyści przyniesie dla polskich rodzin w dłuższej perspektywie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza