Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

2023-03-21 22:39

Kalkulator wagi w ciąży to narzędzie pokazujące, ile przytyć w ciąży. Waga w ciąży zawsze wzrasta - to normalny objaw, ale ma też swoje normy. Kalkulator przyrostu wagi w ciąży w poszczególnych tygodniach pomoże ci kontrolować dodatkowe kilogramy.

Kalkulator wagi w ciązy
Autor: Redakcja

Kalkulator wagi w ciąży. Jak działa?

Kalkulator wagi w ciąży określa średni przyrost wagi w ciąży dla jej poszczególnych tygodni. Wystarczy, że podasz swoją wagę sprzed ciąży, wzrost oraz tydzień ciąży, a kalkulator sam wyliczy, ile powinnaś przytyć w danym okresie.

Kalkulator oblicza, ile powinno się przytyć w ciąży na podstawie BMI sprzed zapłodnienia.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna i uzyskany wynik jest szacunkowy. Nie zapominaj jednak o regularnych wizytach u ginekologa, który będzie kontrolował twój ciężar ciała i podpowie ci, ile można przytyć w ciąży.

Dlaczego tak ważne jest BMI sprzed ciąży?

Choć tycie w ciąży jest czymś naturalnym (w twoim brzuchu rośnie dziecko, przybywa wód płodowych, wzrasta ilość krwi itd.), to jednak nawet w tym odmiennym stanie powinnaś pilnować swojej wagi. Prawidłowa waga jest bowiem ważna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Nadwaga sprzyja problemom zdrowotnym ciężarnej i utrudnia poród, a nadmiar tkanki tłuszczowej wydłuża proces gojenia się ran po cesarskim cięciu lub po pęknięciu krocza.

Nie można jednoznacznie określić, ile kilogramów powinno się przytyć w pierwszym, drugim czy trzecim trymestrze ciąży. Wszystko bowiem zależy od tego, ile ważyłaś przed zajściem w ciążę. Kobiety szczupłe i drobne mogą przytyć w ciąży więcej niż panie, które już przed poczęciem miały nadwagę. Te drugie powinny bardziej pilnować swojej diety i sprawdzać regularnie na kalkulatorze wagi w ciąży, czy mają prawidłowy przyrost wagi w ciąży. 

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

Jak wskaźnik BMI przekłada się na tycie w ciąży?

Aby sprawdzić, ile można przytyć w ciąży, trzeba znać swój wskaźnik BMI sprzed ciąży. Wskaźnik ten obliczany jest według następującego wzoru: masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost podniesiony do kwadratu. Uzyskany wynik należy porównać z normami BMI.

Dla przykładu:

  • wskaźnik BMI pomiędzy 17,0–18,49 oznacza niedowagę
  • wskaźnik BMI pomiędzy 18,5–24,99 oznacza wagę prawidłową
  • wskaźnik BMI pomiędzy 25,0–29,99 oznacza nadwagę

Generalna zasada jest taka, że im jesteś szczuplejsza, czyli twój wskaźnik BMI jest niższy, tym więcej powinnaś przytyć w ciąży. I odwrotnie: im jesteś tęższa, a twój wskaźnik BMI wyższy, tym przyrost ciążowej wagi powinien być mniejszy.

Ile tyje się w ciąży?

Dla BMI poniżej 20 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 56 kg i wzroście 1,72 m) - prawidłowy przyrost wagi w ciąży powinien wynieść od 12.7 kg do 18.2 kg.

Dla BMI równego lub większego od 20, ale mniejszego od 25 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 62 kg i wzroście 1,72 m) - waga w ciąży powinna się zwiększyć od 11.3 kg do 15.9 kg.

Dla BMI równego lub większego od 25 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 75 kg i wzroście 1,72 m) - można przytyć w ciąży od 7.0 kg do 11.3 kg.

Dowiedz się więcej na temat: Wagi w ciąży i tego, ile można przytyć

Czy dobrze dbasz o skórę w ciąży?

Pytanie 1 z 16
Czy nadmiar kosmetyków może zaszkodzić przyszłej mamie?