Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

2019-05-17 13:31
Kalkulator wagi w ciązy
Autor: Redakcja

Kalkulator wagi w ciąży podpowie ci, ile powinnaś przytyć w ciąży. Dobrze jest pamiętać, że tycie w ciąży jest sprawą zupełnie normalną, ale ma też swoje normy. Kalkulator wagi w ciąży pomoże ci obliczyć, ile powinna wynosić waga w poszczególnych tygodniach ciąży.

Jak działa kalkulator wagi w ciąży?

Kalkulator wagi w ciąży określa średni przyrost wagi dla poszczególnych tygodni ciąży. Wystarczy, że podasz swoją wagę sprzed ciąży, wzrost oraz tydzień ciąży, a kalkulator sam wyliczy, ile powinnaś przytyć w danym okresie.

Kalkulator oblicza przyrost ciążowej wagi na podstawie BMI sprzed ciąży.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna i uzyskany wynik jest szacunkowy. Nie zapominaj o regularnej kontroli wagi w ciąży przez twojego ginekologa.

Dlaczego tak ważne jest BMI sprzed ciąży?

Choć tycie w ciąży jest sprawą jak najbardziej normalną, nawet w tym odmiennym stanie powinnaś pilnować swojej wagi. Prawidłowa waga w ciąży jest bowiem ważna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Aby sprawdzić, czy przyrost wagi w ciąży jest prawidłowy, warto obliczyć swój wskaźnik BMI sprzed ciąży.

BMI to wskaźnik obliczany według następującego wzoru: masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost do kwadratu. Uzyskany wynik należy porównać z normami BMI. Dla przykładu:

  • wskaźnik BMI pomiędzy 17,0–18,49 oznacza niedowagę
  • wskaźnik BMI pomiędzy 18,5–24,99 oznacza wagę prawidłową
  • wskaźnik BMI pomiędzy 25,0–29,99 oznacza nadwagę

Jak wskaźnik BMI przekłada się na tycie w ciąży?

Generalna zasada jest taka, że im jesteś szczuplejsza, czyli twój wskaźnik BMI jest niższy, tym więcej powinnaś przytyć w ciąży i odwrotnie. Im jesteś tęższa, a twój wskaźnik BMI wyższy, tym przyrost ciążowej wagi powinien być mniejszy. Przykładowo:

Dla BMI poniżej 20 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 56 kg i wzroście 1,72 m) - waga w ciąży powinna się zwiększyć od 12.7 kg do 18.2 kg.Dla BMI równego lub większego od 20, ale mniejszego od 25 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 62 kg i wzroście 1,72 m) - waga w ciąży powinna się zwiększyć od 11.3 kg do 15.9 kg.Dla BMI równego lub większego od 25 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 75 kg i wzroście 1,72 m) - waga w ciąży powinna się zwiększyć od 7.0 kg do 11.3 kg.

Dowiedz się więcej na temat: Wagi w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE