Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

2019-05-17 13:31
Kalkulator wagi w ciązy
Autor: Redakcja

Kalkulator wagi w ciąży podpowie ci, ile powinnaś przytyć w ciąży. Dobrze jest pamiętać, że tycie w ciąży jest sprawą zupełnie normalną, ale ma też swoje normy. Kalkulator wagi w ciąży pomoże ci obliczyć, ile powinna wynosić waga w poszczególnych tygodniach ciąży.

Brzuszek w ciąży. Posłuchaj, jak zmienia się twoje ciało, gdy jesteś w odmiennym stanie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jak działa kalkulator wagi w ciąży?


Kalkulator wagi w ciąży określa średni przyrost wagi dla poszczególnych tygodni ciąży. Wystarczy, że podasz swoją wagę sprzed ciąży, wzrost oraz tydzień ciąży, a kalkulator sam wyliczy, ile powinnaś przytyć w danym okresie.

Kalkulator oblicza przyrost ciążowej wagi na podstawie BMI sprzed ciąży.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna i uzyskany wynik jest szacunkowy. Nie zapominaj o regularnej kontroli wagi w ciąży przez twojego ginekologa.

Dlaczego tak ważne jest BMI sprzed ciąży?


Choć tycie w ciąży jest sprawą jak najbardziej normalną, nawet w tym odmiennym stanie powinnaś pilnować swojej wagi. Prawidłowa waga w ciąży jest bowiem ważna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Aby sprawdzić, czy przyrost wagi w ciąży jest prawidłowy, warto obliczyć swój wskaźnik BMI sprzed ciąży.

BMI to wskaźnik obliczany według następującego wzoru: masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost do kwadratu. Uzyskany wynik należy porównać z normami BMI. Dla przykładu:

  • wskaźnik BMI pomiędzy 17,0–18,49 oznacza niedowagę
  • wskaźnik BMI pomiędzy 18,5–24,99 oznacza wagę prawidłową
  • wskaźnik BMI pomiędzy 25,0–29,99 oznacza nadwagę

 

Jak wskaźnik BMI przekłada się na tycie w ciąży?


Generalna zasada jest taka, że im jesteś szczuplejsza, czyli twój wskaźnik BMI jest niższy, tym więcej powinnaś przytyć w ciąży i odwrotnie. Im jesteś tęższa, a twój wskaźnik BMI wyższy, tym przyrost ciążowej wagi powinien być mniejszy. Przykładowo:

Dla BMI poniżej 20 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 56 kg i wzroście 1,72 m) - waga w ciąży powinna się zwiększyć od 12.7 kg do 18.2 kg.
Dla BMI równego lub większego od 20, ale mniejszego od 25 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 62 kg i wzroście 1,72 m) - waga w ciąży powinna się zwiększyć od 11.3 kg do 15.9 kg.
Dla BMI równego lub większego od 25 (taki wskaźnik może być np. przy wadze 75 kg i wzroście 1,72 m) - waga w ciąży powinna się zwiększyć od 7.0 kg do 11.3 kg.

Dowiedz się więcej na temat: Wagi w ciąży

Polecamy e-poradnik "Ćwiczenia przed porodem"
Ćwiczenia przed porodem

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • jak wzmacniać i rozluźniać mięśnie dna miednicy
  • które ćwiczenia wzmocnią mięśnie nóg i ud
  • jakie pozycje gimnastyczne najlepiej przygotowują krocze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE