Znaczenie imion

Znaczenie imion

Wyraz imię wywodzi się z łacińskiego słowa „nomen”. Oznacza nazwę, którą nadaje się osobie w określonej społeczności. Kiedyś imiona nadawano nie tylko w celu identyfikacji danej osoby. Nadawanie imienia miało funkcje magiczne, stanowiło życzenie, wróżbę na późniejsze życie. Zwracano uwagę na znaczenie imion, cechy, którymi obdarzą osoby je noszące.

Mimo że w obecnie mniejsze znaczenie ma dla nas etymologia imion i bardziej zwracamy uwagę na to, czy dane ...

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Znaczenie imion dawniej

Przed chrześcijaństwem w Polsce dominowały imiona słowiańskie. Imiona te miały charakter magiczny, wiązały się z obrzędami i miały wyposażyć osobę w konkretny zestaw cech. Imionom przypisywało się szczególne znaczenie. Imiona te miały często budowę dwuczłonową. Przykładami imion z tamtych czasów są: Dobrosław (znaczenie imienia – dobro), Mirosław (znaczenie imienia – pokój), Jarosław (znaczenie imienia – mocny) , Dobrowoj (znaczenie imienia – dobro), Kochan (znaczenie imienia – niech będzie kochany), Obiecan (znaczenie imienia – obiecany).

Po przyjęciu przez Polskę chrześcijaństwa dawne imiona słowiańskie zastępowano imionami chrześcijańskimi. Imionom słowiańskim przypisywano bowiem znaczenie pogańskie. Imiona te pochodziły najczęściej z języka łacińskiego, greckiego, hebrajskiego lub niemieckiego. Czerpano je ze Starego lub Nowego Testamentu. Imiona zapożyczone często znajdowały w języku polskim swój odpowiednik, np. imię Feliks (znaczenie imienia – szczęśliwy) tłumaczono na Szczęsny. W kolejnych wiekach pojawiały się nowe imiona, niezwiązane z tradycją chrześcijańską, a np. wywodziły się z literatury.

Obecnie dużo imion jest zapożyczanych z języka angielskiego, ale też francuskiego, niemieckiego. Widać też wpływy rosyjskie.

Popularność imion

Popularność imion zmienia się co jakiś czas. Do łask wracają dawne imiona takie tak Stanisław, Tadeusz, Maria. W ostatnich latach wśród najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce były takie imiona jak: Lena, Zuzanna, Julia, Maja, Zofia. Jeśli chodzi o imiona męskie, to na szczycie plasują się od kilku lat: Jakub, Antoni, Filip, Szymon, Kacper, Aleksander.

Wielka księga imion

Nasza księga imion zawiera zarówno najpopularniejsze imiona nadawane obecnie w Polsce, jak i imiona mniej popularne. Znajdziesz w niej znaczenie imion męskich i żeńskich, charakterystykę imion, ich pochodzenie, a także daty imienin. Dowiesz się, jak imiona te brzmią w innych językach. Sprawdź nasz imiennik, zanim wybierzesz imię dla swojego dziecka. Dowiedz się, jakie znaczenie ma Twoje imię.