Znaczenie imion

Znaczenie imion

Wyraz imię wywodzi się z łacińskiego słowa „nomen”. Oznacza nazwę, którą nadaje się osobie w określonej społeczności. Kiedyś imiona nadawano nie tylko w celu identyfikacji danej osoby. Nadawanie imienia miało funkcje magiczne, stanowiło życzenie, wróżbę na późniejsze życie. Zwracano uwagę na znaczenie imion, cechy, którymi obdarzą osoby je noszące.

Mimo że w obecnie mniejsze znaczenie ma dla nas etymologia imion i bardziej zwracamy uwagę na to, czy …

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Znaczenie imion dawniej

Przed chrześcijaństwem w Polsce dominowały imiona słowiańskie. Imiona te miały charakter magiczny, wiązały się z obrzędami i miały wyposażyć osobę w konkretny zestaw cech. Imionom przypisywało się szczególne znaczenie. Imiona te miały często budowę dwuczłonową. Przykładami imion z tamtych czasów są: Dobrosław (znaczenie imienia – dobro), Mirosław (znaczenie imienia – pokój), Jarosław (znaczenie imienia – mocny) , Dobrowoj (znaczenie imienia – dobro), Kochan (znaczenie imienia – niech będzie kochany), Obiecan (znaczenie imienia – obiecany).

Po przyjęciu przez Polskę chrześcijaństwa dawne imiona słowiańskie zastępowano imionami chrześcijańskimi. Imionom słowiańskim przypisywano bowiem znaczenie pogańskie. Imiona te pochodziły najczęściej z języka łacińskiego, greckiego, hebrajskiego lub niemieckiego. Czerpano je ze Starego lub Nowego Testamentu. Imiona zapożyczone często znajdowały w języku polskim swój odpowiednik, np. imię Feliks (znaczenie imienia – szczęśliwy) tłumaczono na Szczęsny. W kolejnych wiekach pojawiały się nowe imiona, niezwiązane z tradycją chrześcijańską, a np. wywodziły się z literatury.

Obecnie dużo imion jest zapożyczanych z języka angielskiego, ale też francuskiego, niemieckiego. Widać też wpływy rosyjskie.

Popularność imion

Popularność imion zmienia się co jakiś czas. Do łask wracają dawne imiona takie tak Stanisław, Tadeusz, Maria. W ostatnich latach wśród najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce były takie imiona jak: Lena, Zuzanna, Julia, Maja, Zofia. Jeśli chodzi o imiona męskie, to na szczycie plasują się od kilku lat: Jakub, Antoni, Filip, Szymon, Kacper, Aleksander.

Wielka księga imion

Nasza księga imion zawiera zarówno najpopularniejsze imiona nadawane obecnie w Polsce, jak i imiona mniej popularne. Znajdziesz w niej znaczenie imion męskich i żeńskich, charakterystykę imion, ich pochodzenie, a także daty imienin. Dowiesz się, jak imiona te brzmią w innych językach. Sprawdź nasz imiennik, zanim wybierzesz imię dla swojego dziecka. Dowiedz się, jakie znaczenie ma Twoje imię.