Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie, czyli cesarka, to operacja chirurgiczna polegająca na rozcięciu powłok brzusznych oraz mięśni macicy i wyjęciu dziecka z łona matki. Cesarskie cięcie stosuje się glownie wtedy, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stanowi zagrożenie dla matki lub dziecka

W sytuacji, gdy nie ma wskazań medycznych do wcześniejszego ukończenia ciąży, warto poczekać z porodem do 39. tygodnia ciąży - podkreślają specjaliści. Jak bowiem wskazują badania naukowe, nawet niewielkie skrócenie czasu trwania ciąży donoszonej może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.
Choć poród przez cesarskie cięcie jest operacją, co różni go od porodu siłami natury, także po cesarce, wbrew często powtarzanej opinii, występuje krwawienie. Przeczytaj albo posłuchaj, dlaczego tak się dzieje i jak długo trwa krwawienie po cc.
Dzieci, które przychodzą na świat drogą cesarskiego cięcia, zdaniem położnej Joanny Baranowskiej mają szczególne potrzeby dostymulowania. Wymagają ukojenia i zapewnienia im warunków zbliżonych, do tych które znają z macicy. Aby czuły się bardziej komfortowo w nowym świecie, pomocne może okazać się trzymanie w odpowiedni sposób.
Poród francuski jest nową metodą porodu w naszym kraju. Zwany też porodem brzusznym jest czymś pomiędzy cięciem cesarskim a fizjologicznym porodem siłami natury. Skraca czas pobytu w szpitalu, a sama procedura jest bardziej przyjazna dla mam niż klasyczna operacja.
Cesarskie cięcie wygląda zupełnie inaczej niż poród drogami natury. Przede wszystkim jest zabiegiem, co wiąże się z wieloma procedurami medycznymi czy choćby koniecznością przewiezienia na salę operacyjną. Jak naprawdę wygląda cesarskie cięcie? Zobacz niesamowite zdjęcia, które pokazują dokładny przebieg cesarki!
Cesarskie cięcie ma również poważne skutki, zarówno dla dziecka jak i dla matki, co ważne, potwierdzone w badaniach i obserwacjach. Powinnaś poznać negatywne skutki cesarskiego cięcia, jeśli chcesz świadomie wybrać rodzaj porodu.
Do niecodziennej sytuacji doszło na początku czerwca. W prywatnej klinice rozpoczynał się właśnie planowany zabieg cesarskiego cięcia, kiedy w całej dzielnicy zgasło światło. Lekarze postanowili operować przy świetle komórek i zranili noworodka. Matka pozwała szpital o brak odpowiedzialności.
Nie umniejszajmy mamom, rodzącym przez cesarkę. Wiele mam, które urodziły naturalnie opisuje moment porodu, jako zarazem najboleśniejsze i najpiękniejsze doświadczenie w ich życiu. Mówi się o nim, jak o czymś magicznym, niezwykłym. Poród operacyjny zaś przestawia się jak drogę na skróty, obdartą z uczuć... Walczymy z tym stereotypem, podglądając zdjęcia cesarskich cięć na Instagramie. To nie prawda, że to jedynie "wydobyciny".
Poród zabiegowy pozbawia kobietę możliwości aktywnego uczestniczenia w narodzinach dziecka. Oczywiście, w sytuacji, gdy operacja ratuje życie malca, taki argument wydaje się mało ważny. A jednak - coraz większa liczba cesarek sprawia, że specjaliści próbują upodobnić ją do porodu siłami natury. Przezroczyste zasłony, to jeden z elementów mający w tym pomoc.
Wiele mam, które muszą rodzić przez cesarskie cięcie, chciałoby, by poród tą drogą mniej przypominał typowy zabieg. Na Zachodzie coraz więcej jest szpitali, gdzie cesarka przebiega według indywidualnego planu, jaki pacjentka przygotowuje przed porodem ze swoim lekarzem. W Polsce ten trend dopiero raczkuje.
Podobno jest dłuższy, trudniejszy i bardziej męczący niż po porodzie naturalnym. Zamiast gdybać, poznaj fakty dotyczące pierwszych dni po cesarskim cięciu. Czy pierwsze dni po cesarce są dużo cięższe niż po porodzie naturalnym? Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie po cesarskim cięciu? 
Cesarskie cięcie bez cenzury rzadko można oglądać. Jednak w dobie internetu coraz częściej przekraczamy kolejne granice, publikując intymne zdjęcia i filmy. Dlatego nagranie cesarskiego cięcia prosto z sali operacyjnej opublikowane przez doulę wywołało wiele kontrowersji. Zobacz, jak naprawdę wygląda cesarka!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Kobiecie podaje się wówczas znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Narkozę stosuje się wyjątkowo – tylko wtedy, gdy są przeciwwskazania do zastosowania wyżej wymienionych rodzajów znieczulenia.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Ginekolog podejmuje decyzję o zabiegu w przypadku konkretnych wskazań położniczych, takich jak np.: nieprawidłowe ułożenie płodu, przedwczesne odklejenie się łożyska czy wypadnięcie pępowiny. Cesarskie cięcie wykonuje się również, gdy przyszła matka cierpi na schorzenia kręgosłupa, astmę, ma poważną wadę wzroku lub niewydolność krążenia. Cesarkę wykonuje się więc, gdy poród naturalny jest niemożliwy

Cesarka na życzenie

Coraz częstszym zjawiskiem jest tzw. cesarka na życzenie, ponieważ poród jest wtedy bezbolesny i zdecydowanie krótszy – trwa zaledwie ok. godziny, gdy tymczasem poród naturalny pierworódki trwa nawet 10 godzin. Za cesarskim cięciem przemawia też fakt, że jest ono bardziej przewidywalne niż poród naturalny – przede wszystkim znamy dokładną datę pojawienia się na świecie dziecka, można odpowiednio przygotować się na cesarskie cięcie, a zabieg jest planowany zwykle z dużym wyprzedzeniem. Warto pamiętać jednak, że cesarskie cięcie, jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Kobiety skarżą się również na dłuższy okres powrotu do formy, trudniejszy połóg oraz problemy z laktacją. Dla wielu pań problemem natury estetycznej jest blizna po cesarskim cięciu.