Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie, czyli cesarka, to operacja chirurgiczna polegająca na rozcięciu powłok brzusznych oraz mięśni macicy i wyjęciu dziecka z łona matki. Cesarskie cięcie stosuje się glownie wtedy, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stanowi zagrożenie dla matki lub dziecka

"W czepku urodzony" mówi się o osobach, które w życiu mają szczęście i wszystko przychodzi im z łatwością. Taki termin to jednak także określenie sytuacji, w której dziecko rodzi się w worku owodniowym.
Poród francuski jest nową metodą porodu w naszym kraju. Zwany też porodem brzusznym jest czymś pomiędzy cięciem cesarskim a fizjologicznym porodem siłami natury. Skraca czas pobytu w szpitalu, a sama procedura jest bardziej przyjazna dla mam niż klasyczna operacja.
Cesarskie cięcia przeprowadzane są od stuleci, a nadal budzą kontrowersje. Nie brakuje kobiet, które uważają, że "cesarka to pójście na łatwiznę". Najpewniej nie zdają sobie sprawy z tego, że cesarskie cięcie niesie ze sobą wiele trudności i spore ryzyko - zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Często jednak jest ratunkiem dla nich obojga.
Poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, dlatego wiele kobiet decyduje się na cesarkę i jest gotowych zapłacić za jej wykonanie. Dowiedz się, jakie trzeba spełniać warunki, by poród odbył się przez cesarskie cięcie.
Czeka cię cesarka albo po prostu chciałabyś wiedzieć, jak wygląda poród zabiegowy? Graficy i lekarze przygotowali niezwykła wizualizację, na której widać, jak wykonuje się cięcie, jak wydobywa maluszka i nie tylko... Ten wyjątkowy FILM pozowli niejednej kobiecie zapanować nad lękiem.
Wokół porodu drogą cesarskiego cięcia narosło wiele mitów. Jednym z nich jest, że cesarka to droga na skróty, o wiele łatwiejsza niż poród naturalny. Do tej opinii postanowił się odnieść znany w sieci ginekolog-położnik, który ma w swoim dorobku tysiące cięć cesarskim i porodów naturalnych. Co powiedział?
Niektórzy twierdzą, że cesarskie cięcie jest bezbolesne, bo przecież odbywa się w znieczuleniu. Ale czy to prawda? Czy poród zabiegowy boli? A rekonwalescencja po nim? Wyjaśniamy, czy cesarska boli i które jej momenty są najbardziej bolesne dla młodej mamy.
Cesarskie ciecie uważane jest czasem za gorszy sposób narodzin. To oczywiście nieprawda – pisaliśmy o tym setki razy. Ale ponieważ to nadal gorący temat, spróbujemy podejść do niego z innej strony i przedstawić wam kilka sposobów, które sprawią, że cesarskie cięcie będzie fantastycznym przeżyciem. Zastosuj je, a zmienisz cesarkę w cudowne doświadczenie.
Cesarskie cięcie wygląda zupełnie inaczej niż poród drogami natury. Przede wszystkim jest zabiegiem, co wiąże się z wieloma procedurami medycznymi czy choćby koniecznością przewiezienia na salę operacyjną. Jak naprawdę wygląda cesarskie cięcie? Zobacz niesamowite zdjęcia, które pokazują dokładny przebieg cesarki!
W Polsce odsetek cesarskich cięć jest wysoki, to prawie połowa wszystkich porodów. Są województwa, w których liczby przewyższają średnią krajową. Gdzie wykonuje się najwięcej cesarek? Sprawdź dane.
Na reportaż z porodu siłami natury decyduje się niewiele kobiet. Myśl, że przy tak intymnej chwili będzie obecny fotograf, zawstydza niejedną przyszłą mamę. Niekiedy zgody na robienie zdjęć nie dostaje nawet mąż. Jeszcze mniej osób chce mieć zdjęcia z cesarki. Ale historia Marty pokazuje, że te niezwykłe zdjęcia pomogły jej zupełnie inaczej spojrzeć na poród przez cesarskie cięcie. „Mogłam zobaczyć te momenty, przy których mnie nie było” – mówi.
Kobiety się nimi zachwycają, ale część lekarzy studzi entuzjazm rodzących. Ekspertów niepokoi nie tylko zbyt wysoka liczba porodów przez cesarskie cięcie, lecz także praktyka, która aktualnie zyskuje popularność.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Kobiecie podaje się wówczas znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Narkozę stosuje się wyjątkowo – tylko wtedy, gdy są przeciwwskazania do zastosowania wyżej wymienionych rodzajów znieczulenia.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Ginekolog podejmuje decyzję o zabiegu w przypadku konkretnych wskazań położniczych, takich jak np.: nieprawidłowe ułożenie płodu, przedwczesne odklejenie się łożyska czy wypadnięcie pępowiny. Cesarskie cięcie wykonuje się również, gdy przyszła matka cierpi na schorzenia kręgosłupa, astmę, ma poważną wadę wzroku lub niewydolność krążenia. Cesarkę wykonuje się więc, gdy poród naturalny jest niemożliwy

Cesarka na życzenie

Coraz częstszym zjawiskiem jest tzw. cesarka na życzenie, ponieważ poród jest wtedy bezbolesny i zdecydowanie krótszy – trwa zaledwie ok. godziny, gdy tymczasem poród naturalny pierworódki trwa nawet 10 godzin. Za cesarskim cięciem przemawia też fakt, że jest ono bardziej przewidywalne niż poród naturalny – przede wszystkim znamy dokładną datę pojawienia się na świecie dziecka, można odpowiednio przygotować się na cesarskie cięcie, a zabieg jest planowany zwykle z dużym wyprzedzeniem. Warto pamiętać jednak, że cesarskie cięcie, jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Kobiety skarżą się również na dłuższy okres powrotu do formy, trudniejszy połóg oraz problemy z laktacją. Dla wielu pań problemem natury estetycznej jest blizna po cesarskim cięciu.