Edukacja

W wychowaniu dziecka nie sposób jest nie popełnić żadnych błędów wychowawczych. Aby uchronić się przed większością z nich i nie przyłożyć ręki do późniejszych obciążeń emocjonalnych dziecka, należy mieć na uwadze fakt, że dziecko przyszło już na świat z pewnymi predyspozycjami osobowościowymi, na postawie których kształtuje się później jego indywidualny charakter. Dziecko to odrębna jednostka, która ma swoje upodobania i poziom temperamentu. W dziecku nie przejrzymy się jak w lustrze ...

Dopełnienie to część zdania, która określa orzeczenie, podobnie jak okolicznik. Dopełnienie różni się od niego, dlatego warto umieć odnajdywać dopełnienie w zdaniu. Na jakie pytania odpowiada dopełnienie i jakie są rodzaje dopełnienia?
Okolicznik to część zdania, która jest ściśle związana z orzeczeniem. Określa daną czynność i może być wyrażona kilkoma częściami mowy. Zobacz, czym jest okolicznik i jakie są rodzaje okolicznika w zdaniach.
Ułamki zwykłe to dział matematyki, który przestraszył już niejednego ucznia szkoły podstawowej. Jeśli jesteś jednym z nich , bardzo dobrze się składa. Spróbujemy zaraz wytłumaczyć ci, czym są ułamki zwykłe, a także jak je dodawać oraz odejmować. Wyjaśnimy również, czym są ułamki właściwe i niewłaściwe.
Przydawka to część zdania, która określa rzeczownik lub zaimek rzeczowny. W szkole podstawowej uczeń powinien umieć odnaleźć przydawkę w zdaniu, a także rozróżniać jej rodzaje.
W języku polskim funkcjonuje wiele części mowy. Wyjaśniamy, czym są części mowy i bierzemy pod lupę te z nich, od których zaczyna się naukę, czyli rzeczownik, przymiotnik i czasownik. Te podstawy koniecznie trzeba znać!
Znajomość liczby i znaczenia sakramentów świętych to wiedza wymagana w czasie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Ile jest sakramentów świętych i co oznaczają one dla osoby wierzącej?
Co to jest graniastosłup, jak wygląda siatka graniastosłupa, jaki jest wzór na pole graniastosłupa, jak wygląda graniastosłup prosty, a jak graniastosłup pochyły? Odpowiedź na to pytanie musi znać każdy uczeń starszych klas szkoły podstawowej.
Styl romański to jeden ze stylów średniowiecznych (obok późniejszego gotyku). To pierwszy europejski styl w sztuce i architekturze, który dotarł również do Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje i jakie są cechy sztuki romańskiej i architektury romańskiej.
Zaokrąglanie liczb to jedno z podstawowych działań w matematyce, które dzieci poznają w czwartej klasie szkoły podstawowej. Jakie są zasady zaokrąglania liczb, na czym polega zaokrąglanie do dołu i zaokrąglanie do góry? W jaki sposób zaokrąglić liczby do dziesiątek, setek, tysięcy, a w jaki do części dziesiętnych lub części setnych?
Skala to obowiązkowy element każdej mapy - bez jej znajomości nie sposób czytać mapy ani obliczyć odległości. Jakie są rodzaje skali mapy i w jaki sposób zaznacza się skalę na mapie?
Środki stylistyczne to element języka, który spotykany jest zarówno w literaturze, a przede wszystkim w poezji, jak i na co dzień. Dlatego warto wiedzieć, czym są środki stylistyczne, jak je rozpoznać i w jaki sposób z nich korzystać, żeby nie popełnić błędu.
Zamiana jednostek to przydatna umiejętność – nie tylko na lekcji matematyki. Tak naprawdę zdolność do szybkiego przekształcenia wagi, np. mięsa w sklepie, jest po prostu potrzebna w codziennym życiu. Zobacz, jak zamienić kilogramy na gramy, a centymetry na metry?

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my

Przedszkole jest nieodzownym etapem prawidłowego rozwoju dziecka. Wybierając je należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dziecka oraz sposób traktowania wychowanków przez nauczycieli przedszkolnych. Dziecko, które pierwszy raz idzie do przedszkola potrzebuje szczególnej troski i uwagi ze strony rodzica. Ważne jest, aby pozwolić dziecku na większą samodzielność – musi rozumieć konsekwencje swoich czynów i samemu pojąć na czym polegają relacje z rówieśnikami. Nie uchroni się dziecka przed pierwszymi konfliktami z innymi dziećmi oraz popełnianiem niektórych błędów. Kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, choć sprzyja rozwojowi społecznemu, może też być przyczyną problemów wychowawczych z dzieckiem. Odpowiada za to zdolność do naśladowania innych przez dziecko, które – tak samo jak powiela schematy zachowań rodziców – może również czerpać negatywne wzorce postaw rówieśników (agresja, brzydkie słowa).