Edukacja

W wychowaniu dziecka nie sposób jest nie popełnić żadnych błędów wychowawczych. Aby uchronić się przed większością z nich i nie przyłożyć ręki do późniejszych obciążeń emocjonalnych dziecka, należy mieć na uwadze fakt, że dziecko przyszło już na świat z pewnymi predyspozycjami osobowościowymi, na postawie których kształtuje się później jego indywidualny charakter. Dziecko to odrębna jednostka, która ma swoje upodobania i poziom temperamentu. W dziecku nie przejrzymy się jak w …

Na wielu parkingach znajdujących się w centrach handlowych, znajdują się miejsca przeznaczone dla rodzin. Tiktokerka postanowiła zaparkować na jednym z takich miejsc, mimo że nie ma dzieci. Została przyłapana na gorącym uczynku przez jedną z matek. Doszło do gorącej wymiany zdań. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.
Nauczyciele od dłuższego czasu postulują o podwyżki. Nic dziwnego więc, że Związek Nauczycielstwa Polskiego postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wystosował specjalne pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym wygłosił postulaty dotyczące zmiany organizacji pracy oraz wynagrodzeń dla nauczycieli. Czego oczekują od resortu związkowcy? Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.
Związek Powiatów Polskich nie ma wątpliwości, że menu w szkołach powinno być dostosowywane do potrzeb zdrowotnych dzieci. ZPP ostrzega, że rodzice w przeciwnym wypadku będą mogli wymuszać na placówkach zapewnienie różnych posiłków nie tylko ze względów zdrowotnych, a własnych upodobań. Czy w najbliższym czasie zajdą zmiany w żywieniu w szkołach? Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.
Po początkowej negatywnej ocenie tym razem Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuściło do użytku ostatnią część podręcznika "Europa. Nasza historia". Książka, przygotowana przy polsko-niemieckiej wpsółpracy dołączyła do spisu podręczników przeznaczonych dla uczniów klas ósmych.
Kwestia lekcji religii w szkołach budzi w ostatnich czasach sporo kontrowersji. Dziecko nie musi na nie uczęszczać, a o tym czy będzie chodzić, czy też nie, decydują rodzice, zgodnie ze swoimi przekonaniami. Po rozpoczęciu roku opiekunom często wręczane są oświadczenia, w których mają stwierdzić czy dziecko rezygnuje z lekcji religii i czy będzie chodzić na etykę. Jak się okazuje, podobne działania są niezgodne z prawem i grozi za nie kontrola kuratoryjna.
Już wkrótce w polskich szkołach zajdą kolejne spore zmiany. Chodzi bowiem o wprowadzenie w życie e-legitymacji, które mają doprowadzić do jeszcze większej cyfryzacji w placówkach. Plastikowe dokumenty sprawią, że papierowe legitymacje odejdą do lamusa. Jakie zmiany czekają jeszcze na uczniów i nauczycieli? Kiedy zostaną wprowadzone? Szczegóły w naszym artykule.
W 2024 roku w polskich kinach znajdziemy mnóstwo ciekawych, rozwijających i pięknych bajek dla najmłodszych. Specjalnie dla Was sprawdziłyśmy, na co warto wybrać się do kina, a co obejrzeć na platformach stremingowych. Gwarantujemy, że nie będziecie żałować!
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Kiedy początek roku szkolnego 2024/2025? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.
Wakacje w pełni, o powrocie do szkoły przypominają sklepy. Szkolna wyprawka rozgaszcza się na półkach, a my możemy zabrać się za jej kompletowanie. Materiały plastyczne i inne elementy wyprawki pojawiły się m.in. w ofercie Biedronki i Lidla. Co kupimy w dyskontach i w jakiej cenie? Przeglądamy gazetki.
W dzisiejszych czasach temat bezpieczeństwa dzieci w internecie odgrywa bardzo ważną rolę. W sieci na najmłodszych czyha bowiem wiele niebezpieczeństw, które mogą mieć później ogromny wpływ na ich dalsze życie. Rolą rodziców jest więc odpowiednia edukacja swoich pociech w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu. Jak to zrobić? O czym rozmawiać z dzieckiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.
Kiedy są ferie zimowe 2024/2025? Terminy już są znane. Pierwsi uczniowie rozpoczną dwutygodniowe wolne 20 stycznia 2025. Sprawdź, kiedy dzieci mają ferie zimowe w roku szkolnym 2024/2025 i które województwa będą wypoczywać w tym samym terminie. Nim się obejrzymy, już będziemy brać urlop na ferie.
Nowy rok szkolny przyniesie w polskich szkołach sporo zmian. Niektóre przedmioty znikną częściowo lub całkowicie, pojawią się natomiast nowe. O szczegółach, które obowiązywać będą od września, przeczytacie w naszym artykule.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przedszkole jest nieodzownym etapem prawidłowego rozwoju dziecka. Wybierając je należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dziecka oraz sposób traktowania wychowanków przez nauczycieli przedszkolnych. Dziecko, które pierwszy raz idzie do przedszkola potrzebuje szczególnej troski i uwagi ze strony rodzica. Ważne jest, aby pozwolić dziecku na większą samodzielność – musi rozumieć konsekwencje swoich czynów i samemu pojąć na czym polegają relacje z rówieśnikami. Nie uchroni się dziecka przed pierwszymi konfliktami z innymi dziećmi oraz popełnianiem niektórych błędów. Kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, choć sprzyja rozwojowi społecznemu, może też być przyczyną problemów wychowawczych z dzieckiem. Odpowiada za to zdolność do naśladowania innych przez dziecko, które – tak samo jak powiela schematy zachowań rodziców – może również czerpać negatywne wzorce postaw rówieśników (agresja, brzydkie słowa).