Edukacja

W wychowaniu dziecka nie sposób jest nie popełnić żadnych błędów wychowawczych. Aby uchronić się przed większością z nich i nie przyłożyć ręki do późniejszych obciążeń emocjonalnych dziecka, należy mieć na uwadze fakt, że dziecko przyszło już na świat z pewnymi predyspozycjami osobowościowymi, na postawie których kształtuje się później jego indywidualny charakter. Dziecko to odrębna jednostka, która ma swoje upodobania i poziom temperamentu. W dziecku nie przejrzymy się jak w …

Związki frazeologiczne to utrwalone w języku połączenia wyrazowe, których sens jest inny, niż wynika z tworzących je słów. Jakie mamy związki frazeologiczne i kiedy je stosujemy?
Nie masz pomysłu na podziękowania dla nauczyciela na koniec roku szkolnego? Zobacz nasze propozycje podziękowań dla nauczyciela, które sprawią mu przyjemność oraz uhonorują trud włożony w nauczanie i wychowywanie dzieci. Takie podziękowania na koniec roku szkolnego wcale nie muszą być nudne i sztampowe! 
Początek roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia, zwłaszcza, że ostatni rok uczniowie spędzili w większości w domu z powodu nauczania zdalnego. Sprawdź, kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 i kiedy dzieci pierwszy raz pójdą w nowym roku do szkoły.
Koniec roku szkolnego 2023 to moment wyczekiwany przez każdego ucznia. Kiedy przypada koniec roku szkolnego w 2023 roku? Sprawdźcie!
Masa Ziemi nie jest wartością stałą, ale każdego roku się zmniejsza. Jak szacują naukowcy, nawet o 50 tysięcy ton! Ile wynosi masa Ziemi i jak ją obliczyć? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne.
Co oznacza dysortografia? Potocznie rzecz ujmując dysortografik, to ktoś, kto nie ma wrażliwości, wyczucia ortograficznego. Zasadniczo jest mu wszystko jedno, jak dany wyraz napisze, mimo, że zna obowiązujące zasady ortograficzne i próbuje je poprawnie stosować w praktyce. Dlatego też rówieśnicy i rodzice nie mający tego rodzaju problemów powinni wiedzieć, że nie wolno śmiać się z licznych ”byków” stosowanych przez dziecko dotknięte tego rodzaju specyficznymi trudnościami.
Dysgrafia to zaburzenie umiejętności w pisaniu pod względem graficznym, polegające na tym, że charakter pisma dziecka może być mało staranny, wyraźny, lub w ogólne nie do rozczytania. Może być spowodowana, albo złą interpretacją informacji słyszanych lub widzianych, zaburzeniem w przetwarzaniu informacji, złą koordynacją, lub zaburzeniami językowymi, bądź zaniedbaniami edukacyjnymi dziecka, lub rzadziej zaburzeniami rozwoju umysłowego.
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego kończy trzydniowy cykl egzaminów ósmoklasisty. Najczęściej wybieranym językiem obcym jest angielski. Jakie zadania ósmoklasiści musieli rozwiązać w tym roku? Publikujemy odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego.
Nauka literek wcale nie jest taka łatwa. Dzięki szablonom liter, które możecie wydrukować i wspólnie pokolorować, a nawet przywiesić na ścianie, pierwsze spotkanie z literkami stanie się dla twojego dziecka samą przyjemnością! Wybierzcie swoje szablony liter do druku. 
Zaproszenie to jedna z najkrótszych – i najłatwiejszych do napisania – form wypowiedzi. Zgodnie z podstawą programową, zaproszenia piszą już uczniowie w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Ale wiedza o tym, jak napisać zaproszenie, przyda się każdemu – nie tylko uczniom podstawówki.
Wielu uczniów początkowych klas i ich rodziców zastanawia się, jak się pisze wypracowanie. To nic trudnego. Zasady wypracowania są proste, a gdy się je przyswoi, pójdzie jak z płatka. Podpowiadamy, jak napisać wypracowanie z polskiego.
Przydatne zwroty na egzamin ósmoklasisty z angielskiego mogą pomóc nam rozwiązać zadania sprawdzające reakcje językowe i w ten sposób podwyższyć wynik z egzaminu. Co warto powtórzyć tuż przed egzaminem?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przedszkole jest nieodzownym etapem prawidłowego rozwoju dziecka. Wybierając je należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dziecka oraz sposób traktowania wychowanków przez nauczycieli przedszkolnych. Dziecko, które pierwszy raz idzie do przedszkola potrzebuje szczególnej troski i uwagi ze strony rodzica. Ważne jest, aby pozwolić dziecku na większą samodzielność – musi rozumieć konsekwencje swoich czynów i samemu pojąć na czym polegają relacje z rówieśnikami. Nie uchroni się dziecka przed pierwszymi konfliktami z innymi dziećmi oraz popełnianiem niektórych błędów. Kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, choć sprzyja rozwojowi społecznemu, może też być przyczyną problemów wychowawczych z dzieckiem. Odpowiada za to zdolność do naśladowania innych przez dziecko, które – tak samo jak powiela schematy zachowań rodziców – może również czerpać negatywne wzorce postaw rówieśników (agresja, brzydkie słowa).