Magazyn

W magazynie znajdziecie teksty Premium, które powstają przy udziale ekspertów i specjalistów zajmujących się ciążą, porodem, zdrowiem kobiety i dziecka czy psychologią. Tu przeczytacie ciekawe wywiady z mamami, reportaże, rankingi i artykuły pełne specjalistycznej wiedzy. 

Na pewno sama słyszałaś takie komunikaty w dzieciństwie, więc być może nie dziwisz się, gdy je słyszysz. Pytamy psychologa co złego jest w tych zdaniach. Okazuje się, że wyrządzamy krzywdę nie tylko dziewczynkom - fatalny przekaz trafia również do chłopców.
Holenderskie dzieci należą do najszczęśliwszych na świecie – takie wnioski wypływają z raportu przygotowanego przez UNICEF. Organizacja Narodów Zjednoczonych wzięła na tapet 41 krajów o wysokich dochodach i sprawdziła poziom satysfakcji zamieszkujących je dzieci. Dlaczego Holandia zwyciężyła? Jej sukces zdaniem ekspertów tkwi w jednym.
Imiona naszych babć odeszły w niepamięć? Jedno z nich wciąż zajmuje miejsce na podium. Niestety, nie wszystkie imiona żeńskie, które królowały w latach 50., są tak chętnie wybierane. O niektórych rodzice zapomnieli, chociaż wiąże się z nimi wiele wspaniałych wspomnień.
Czy wyobrażasz sobie 9 miesięcy ciąży, podczas których wymiotujesz niemal dzień w dzień? Dla tych mam wymioty ciążowe nie były zwykłymi porannymi mdłościami, które minęły wraz z zakończeniem pierwszego trymestru. Aż do porodu drżały o własne zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.
Im wcześniej rozpoczęty tzw. trening czystości, tym lepiej? Fizjoterapeutka i psycholożka rozwojowa są zgodne co do tego, że sadzanie na nocnik rocznego dziecka to błąd. Czym to grozi? Przeczytaj, zanim pochwalisz się innym mamom, że twoje dziecko już nie moczy pieluch.
„To nie mój problem”, „Nie chciałem tego dziecka”, „Mam swoje życie” – słyszą często kobiety porzucone przez swoich partnerów w okresie ciąży. Pozostawione same sobie, mierzą się z ogromnym żalem i poczuciem niesprawiedliwości. To jednak nie jedyny ich problem. Często zostają bez odpowiednich środków finansowych. O tym, jakie prawa im przysługują wyjaśnia prawniczka, specjalistka od praw kobiet.
Sypanie piachem, skakanie po zjeżdżalni, wydrapywanie napisów na drewnianych sprzętach, rzucanie pozostawionymi przez innych zabawkami - to tylko kilka przykładów negatywnych zachowań, jakich możemy być obserwatorkami. Czy powinnyśmy reagować? I jak to robić? Sprawdzam.
Myśl o dzieleniu domu z rodzicami lub teściami przyprawia cię o ból głowy? Żałuj! Badania pokazują, że to właśnie bliskość rodziny sprawia, że kobiety lepiej odnajdują się w roli matek i rzadziej chorują na depresję. "Im więcej wsparcia, tym lepiej funkcjonujemy" - wyjaśnia psycholog Magdalena Sękowska.
Kto z nas nie widział choć raz czerwonej wstążeczki przy niemowlęcym wózku? W dobie fascynacji ezoteryką i astrologią wiele osób wraca do dawnych wierzeń. „Średniowiecze” – powiedzą złośliwi. Skąd jednak bierze się ogromna popularność symboli takich jak czerwony rzemyk czy „oko proroka”?
Współczesny facet powinien dzielić obowiązki z żoną, być czułym, obecnym ojcem… Ale równocześnie w kulturze popularnej wyznacznikiem męskości wciąż są duże pieniądze i utrzymywanie rodziny. Kim jest współczesny mąż i ojciec? Jak radzi sobie ze zmianami "tradycyjnego" podejścia?
Wszechobecny cukier, pseudokompociki, zupy na kostce. Żłobkowe menu ładnie wygląda tylko na papierze? "Diabeł tkwi w szczegółach" - przekonuje Doktor Ania, która walczy o uszczelnienie przepisów w kwestii żywienia dzieci w placówkach. I dodaje: "Jest grupa osób, które z wielu przyczyn kompletnie nie interesują się tym co jedzą ich dzieci".
Z księdzem Rafałem Główczyńskim rozmawiamy o tym, jak wyglądają lekcje religii we współczesnej szkole. Czy to prawda, że rodzice życzą sobie, by katechezę przenieść do przykościelnych salek i co robić, gdy frekwencja na zajęciach wciąż spada?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza