Magazyn

W magazynie znajdziecie teksty Premium, które powstają przy udziale ekspertów i specjalistów zajmujących się ciążą, porodem, zdrowiem kobiety i dziecka czy psychologią. Tu przeczytacie ciekawe wywiady z mamami, reportaże, rankingi i artykuły pełne specjalistycznej wiedzy. 

Jeszcze 10 lat temu środowisko lekarskie było zdania, że jednoczesne zdiagnozowanie autyzmu i ADHD jest niewłaściwe. Uważano, że są to zaburzenia neurorozwojowe wzajemnie się wykluczające. Od 2013 roku uznano jednak możliwość ich współistnienia, a od niedawna krążyć zaczyna nazwa, która rodzicom może w końcu przynieść zrozumienie zachowań ich dzieci, które budzą wątpliwości co do sztywnej diagnozy pod tytułem „autyzm” lub „ADHD”. Czym zatem jest AuDHD o którym coraz więcej mówi społeczność neuroróżnorodna?
Chyba każda z nas słyszała podobne uwagi od mamy, cioci czy babci. Jak nie powtarzać błędów wychowując własną córkę? Psycholog radzi jak unikać szkodliwych dla dziewczynek stereotypów płciowych.
Mikołajki klasowe to temat, który rozgrzewa dyskusję wśród rodziców szkolnych dzieci. Zazwyczaj chodzi o utarczki między dorosłymi, co do kosztów czy wyboru upominków. Tym razem jednak sprawa dotyczy dzieci. Pewna mama napisała do nas list, przyznając: „Wstyd mi za syna”. Poszło o wiarę w świętego Mikołaja. "Ona jest jak nadzieja, że świat jest dobry" - komentują psycholodzy.
W naszym domu rozmowy o Mikołaju i Świętach zaczynają się bardzo wcześnie, a gdy spadnie pierwszy śnieg dzieci od razu chcą ubierać choinkę. Kochają Boże Narodzenie - nie da się ukryć. Magię tych Świąt budują u nas między innymi książki o tej tematyce. Czytamy je namiętnie od momentu, kiedy któryś z domowników po raz pierwszy rzuci hasło "święta".
Dziś Święty Mikołaj przedstawiany jest jako tęgi, dobrotliwy staruszek z długą siwą brodą, ubrany w czerwono biały strój i czapkę w takim samym kolorze. Jednak nie zawsze tak było. Poszperałyśmy w internecie w poszukiwaniu najdziwniejszych Mikołajów z przeszłości. Dodatkowo nasze redakcyjne koleżanki podzieliły się swoimi zdjęciami z serii "u Mikołaja na kolanach". Niektóre rozczulają, inne śmieszą, a jeszcze inne naprawdę budzą grozę.
Część matek i ojców słysząc termin „świadome rodzicielstwo” może uznać, że to kolejna metoda wychowawcza, która za x lat odbije się nam czkawką. Sceptycy za przykład podadzą tzw. bezstresowe wychowanie czy zimny chów. Łatwiej jest stwierdzić, że wystarczy ufać intuicji, kiedyś tych wszystkich poradników nie było, a psychologów dziecięcych się nie odwiedzało i jakoś nas wychowano. Tylko czy współczesnym rodzicom na pewno chodzi o to, by dziecko wychować „jakoś”? Może dodajmy nieco od siebie i postawmy raczej na „jakość” tej relacji.
Holenderskie dzieci należą do najszczęśliwszych na świecie – takie wnioski wypływają z raportu przygotowanego przez UNICEF. Organizacja Narodów Zjednoczonych wzięła na tapet 41 krajów o wysokich dochodach i sprawdziła poziom satysfakcji zamieszkujących je dzieci. Dlaczego Holandia zwyciężyła? Jej sukces zdaniem ekspertów tkwi w zdrowym modelu wychowania młodego pokolenia. Co mają na myśli?
„Czy ty jesteś nienormalny?!”. Krzyk matki i przerażenie w oczach, gdy podbiegła do syna, którego nie mogła znaleźć przez dłuższą chwilę. Dziecko ze złączonymi rączkami stoi i nie wie, co powiedzieć. Padają kolejne zarzuty: „Czy ty jesteś głupi?”, „Gdzie ty byłeś?”, „Nie wiesz, że nie można się tak oddalać?”. Na chwilę zapada cisza.
Imiona, które nosili nasi dziadkowie, były niezwykle popularne w połowie ubiegłego wieku. Czy dziś wciąż królują na podium najczęściej wybieranych imiona dla chłopców? Jedno z nich nadal zachwyca rodziców, ale większość jest wybierana jako drugie imię dla syna.
"Się machnie parafkę", "indeks można przecież zgubić"... Pomysłowość niektórych rodziców w tym, jak oszukać system i być sprytniejszym od księdza zbierającego podpisy po mszach czy spowiedziach nie zna granic. Tak tylko na wszelki wypadek zostawię tu pewną informację, bo może nie każdy o tym wie. Otóż komunia dziecka nie jest obowiązkowa. Chyba, że komuś pobożna babcia przyłożyła pistolet do głowy: "sakrament wnuka albo strzelam".
Uwielbiamy chwalić się czerwonym paskiem na świadectwie u dziecka, ale niechętnie przyznajemy do tego, jak wiele nas to kosztuje. Nagrody w konkursach bywają zasługą rodzica, a prace domowe – tak przez wielu krytykowane – robi się po powrocie z pracy, do późnych godzin wieczornych. “To sytuacja absurdalna, która w ogóle nie powinna mieć miejsca” - przekonuje Aleksandra Jakubczak, nauczycielka i współtwórczyni Przestrzeni Pozytywnej Edukacji.
Child grooming, najprościej rozumiany jako uwodzenie dzieci w sieci, to zjawisko, które przybiera na sile i niepokoi prawie połowę rodziców. Druga połowa nie ma świadomości tego, z jak dużym zagrożeniem się wiąże i że może dotknąć praktycznie każde dziecko, które korzysta z internetu. Zwłaszcza, jeśli dostęp do jego zasobów nie jest szczególnie kontrolowany przez opiekunów. O to, jak nie dopuścić do wykorzystania dziecka pytam Agnieszkę Dąbrowską, terapeutkę dzieci.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza