Magazyn

W magazynie znajdziecie teksty Premium, które powstają przy udziale ekspertów i specjalistów zajmujących się ciążą, porodem, zdrowiem kobiety i dziecka czy psychologią. Tu przeczytacie ciekawe wywiady z mamami, reportaże, rankingi i artykuły pełne specjalistycznej wiedzy. 

Na reportaż z porodu siłami natury decyduje się niewiele kobiet. Myśl, że przy tak intymnej chwili będzie obecny fotograf, zawstydza niejedną przyszłą mamę. Niekiedy zgody na robienie zdjęć nie dostaje nawet mąż. Jeszcze mniej osób chce mieć zdjęcia z cesarki. Ale historia Marty pokazuje, że te niezwykłe zdjęcia pomogły jej zupełnie inaczej spojrzeć na poród przez cesarskie cięcie. „Mogłam zobaczyć te momenty, przy których mnie nie było” – mówi.
Są zaskakująco spokojne, nie urządzają scen w supermarkecie, nie grymaszą przy jedzeniu, ale przede wszystkim są najzdrowsze na świecie. Japońskie dzieci bardzo rzadko chorują, a metody odżywiania, jakie stosują japońskie mamy, stawiane są przez dietetyków za przykład rodzicom na całym świecie. W czym tkwi sekret?
„Wychodzę tylko na chwilę” czy „nie będzie bolało, to tylko małe ukłucie” to kłamstwa, które wciąż powtarzamy dzieciom. Psycholog apeluje: „dzieci zasługują na prawdę”.
Dzieci koleżanek przesypiają noce, odkąd skończyły 3 miesiące, a twoje niemal roczne, budzi się nawet kilkanaście razy. Przełożenie malucha na łóżko to zadanie wymagające saperskich umiejętności? Certyfikowana konsultantka snu doskonale zna problemy rodziców. „Wszystko da się zmienić” – przekonuje Izabela Wysmyk, rodzicom znana jako „Pani.od.spania”.
Silna więź między rodzicami to silna rodzina i bezpieczny dom dla dziecka – warto o tym pamiętać, gdy do reszty poświęcimy się opiece nad nowo narodzonym maleństwem i zaniedbamy relacje z partnerem. O tym jak nie zatracić się w rodzicielstwie i zachować zdrowy życiowy balans, w którym znajdziemy przestrzeń na pielęgnowanie bliskości w związku, rozmawiamy z doświadczonymi rodzicami oraz z psycholożką Pauliną Koszut.
Do dziś, wspominając mój poród, czuje wzrost adrenaliny, jakbym miała na nowo go przeżywać. To historia o lękach, ale i o intuicji. O rozbieżnych opiniach lekarzy i o zdrowym rozsądku matki. Pewnie podobnych opowieści macie wiele. Wierzę, że warto się nimi dzielić, bo choć ciężko się uczyć na cudzych błędach, to dla dobra swojego dziecka, trzeba próbować.
Dziecko wypadło z okna, dziecko zmarło w przedszkolu przez udławienie... Dramatów o których mówi cały kraj jest mnóstwo, a my rodzice zaczynamy żyć w coraz większym stresie. O profilaktyce, błędach, których nie wolno popełniać i o rozsądnej, pozbawionej przesady opiece, rozmawiamy z ratownikiem medycznym i tatą czwórki dzieci.
Ograniczasz dziecku cukier, jak tylko możesz, ten ukryty także, ale dziadkowe twierdzą, że dziecko musi jeść słodkie, a od czekolady w dzieciństwie jeszcze nikt nie umarł. Mówisz, że u was obowiązują takie i takie zasady, a oni, że skoro wnuczek jest pod ich opieką, chcą go porozpieszczać. Kto ma rację i jak pogodzić spór na linii rodzice-dziadkowie? I czy zawsze chodzi nam o dobro dziecka bardziej niż o tę “rację”?
Karanie dziecka milczeniem zazwyczaj działa szybciej niż prośby czy groźby. Nieświadomie, jako metodę wychowawczą, sięga po nie wielu rodziców. „Mamy prawo mieć dość, ale nie mamy prawa się obrażać na to, że dziecko nie jest małym dorosłym i myśli w sposób dziecięcy” - przekonuje psycholożka Aleksandra Sarna.
„Kocham moje dzieci, ale jak mało kto, potrafią mnie wyprowadzić z równowagi. Nie wiem, skąd bierze się u mnie taka złość, ale gdy drugą godzinę je usypiam, nie wytrzymuję. Krzyk roznosi się po całym mieszkaniu. Kiedy zasną, płaczę”.
Miało być tak pięknie, bo przecież wszystko przewidziałaś. Kiedy jednak skurcze są coraz bardziej bolesne, twoje ciało się zaciska. Pada decyzja o cesarskim cięciu, którego nigdy nie chciałaś. Nie potrafisz się przestawić i rozluźnić. Wszystko w tobie krzyczy, że takiego porodu nie chcesz. Słowa położnej do ciebie nie docierają. Lekarz coś mówi. Pragnęłaś rodzić naturalnie. Tylko naturalnie. Jak zatem masz teraz się przestawić na zupełnie inną wizję porodu?
"Afryka to jakiś inny kosmos" – mówi Monika Nowicka, położna która wróciła niedawno z misji medycznej w Zambii. Opowiada nam o ogromnej przepaści między ciężarnymi kobietami w tym kraju a mamami w krajach rozwiniętych - równocześnie wyrażając podziw dla ogromnej siły i determinacji Zambijek na macierzyńskiej drodze.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza