Przed ciążą

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? – takie pytanie zadaje sobie wiele par bezskutecznie starających się o dziecko. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta, ponieważ na płodność mogą mieć wpływ bardzo różne czynniki. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę.
Zastanawiasz się, czy test ciążowy może się mylić? Test to szybki sposób, aby potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Testy ciążowe są wiarygodne, ale czasem mogą wprowadzać w błąd. Kiedy wynik testu ciążowego może być błędny? Ile testów zrobić, by mieć pewność, że jesteś w ciąży?
Telefony komórkowe są niezdrowe i emitują różne fale - to wiemy od dawna. Szczególnie powinni obawiać się ich mężczyźni. Naukowcy są jednogłości. Smartfony źle wpływają na męską płodność. Zwłaszcza jeden ze zwyczajów mężczyzn jest szczególnie groźny!
Planowanie ciąży to ważny aspekt macierzyństwa. Jak przygotować się do ciąży? Czy przed ciążą warto wykonać jakieś badania, zmienić tryb życia? Czy powinno się przyjmować jakieś leki? Oto 7 ważnych wskazówek, na co zwrócić uwagę, aby się dobrze przygotować do ciąży.
Jesteś w ciąży z drugim dzieckiem? Oprócz radości na pewno odczuwasz też niepokój. Jak zrobić miejsce w sercu, w głowie, w rodzinie dla drugiego dziecka?
Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w upragnionej ciąży, zwykle nie wytrzymuje albo z ledwością powstrzymuje się, by nie ogłosić tej informacji najbliższym. Ogólna euforia zdaje się być oczywista i jest szalenie budująca. Czasem jednak jest inaczej. Przyszła mama czuje radość, którą szybko gaszą... wszyscy inni.
W czasie starań o dziecko potrzebne jest wsparcie rodziny i znajomych. Takim wsparciem na pewno nie jest ciągłe naciskanie, np. w czasie składania świątecznych i noworocznych życzeń. Jak w tym wszystkim wytrzymać życzliwe, ale bardzo bolesne życzenia w stylu: „Abyście w końcu odkryli radość z bycia mamą i tatą”...?
Statystycznie, nawet co 5 para zmaga się obecnie z problemem niepłodności. Jej leczenie zawsze powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Bez niej istotnie wzrasta bowiem ryzyko ciąż wielopłodowych, które mogą nieść za sobą poważne powikłania. Które metody leczenia niepłodności zwiększają szansę na ciążę mogą?
Przygotowując się do ciąży, zwłaszcza, gdy kolejne miesiące nie przynoszą rezultatów, wiele osób sądzi, że to ich wina, bo swoim działaniem negatywnie wpływają na płodność. Czy na pewno tak jest?
Mówi się, że każda kobieta ma instynkt macierzyński. Tymczasem jest wiele pań, które uważają, że nie są powołane do bycia matką i czują się z tego powodu źle. O tym, czy każda kobieta ma instynkt macierzyński, rozmawiamy z psychologiem Dominiką Słowikowską.
Ile dokładnie żyją plemniki w pochwie? W jakim środowisku czują się najlepiej? Jak długo plemniki są w stanie przetrwać w pochwie, a ile czasu poza organizmem? Plemniki nie należą do żywotnych. Bardzo szybko umierają, dlatego szansę na zapłodnienie mają tylko te wyjątkowo silne.
Dziwne sposoby wykrywania ciąży królowały przez wieki, bo test ciążowy taki jakim znamy go dziś, pojawił się dopiero pod koniec lat 80-tych. Sprawdź, jakie kontrowersyjne metody stosowały nasze babcie i ich babcie, aby dowiedzieć się, czy będą miały dziecko.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza