Kalkulator BMI - oblicz wskaźnik BMI, sprawdź swoją wagę

2019-03-07 13:19
kalkulator BMI
Autor: Redakcja

Wskaźnik BMI nazywany jest też wskaźnikiem Queteleta pozwala ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Inaczej mówiąc współczynnik BMI charakteryzuje relację pomiędzy masa ciała a wzrostem. Utrzymanie prawidłowego współczynnika BMI ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Sprawdź, jak obliczyć BMI!

Oblicz wskaźnik BMI - skorzystaj z kalkulatora BMI online

Nasz kalkulator obliczy twoje BMI za ciebie - wystarczy wpisać w nasz formularz swój wzrost w centymetrach i masę ciąła w kilogramach. Wskaźnik pokaże, czy twoja waga jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. To istotne, jeśli planujesz ciążę lub chcesz wrócić do formy po porodzie. Skorzystaj z licznika BMI.

Jaki jest wzór na BMI?


Współczynnik Body Mass Indeks ( ang. Wskaźnik Masy Ciała) wylicza się za pomocą specjalnego wzoru. Aby sprawdzić czy BMI jest prawidłowe należy podzielić masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost w podany w metrach i podniesiony do potęgi drugiej.

Normy BMI


Sam wskaźnik BMI niewiele nam mówi. Po jego uzyskaniu nale porównać go z normami BMI. Aby sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa, wynik powyższego działania należy porównać z normami BMI:

Wskaźnik BMI Co oznacza?
poniżej 16,0 wygłodzenie
pomiędzy 16,0–16,99 wychudzenie
pomiędzy 17,0–18,49 niedowaga
pomiędzy 18,5–24,99 waga prawidłowa
pomiędzy 25,0–29,99 nadwaga
pomiędzy 30,0–34,99 otyłość
pomiędzy 35,0–39,99 otyłość kliniczna
powyżej 40,0 otyłość skrajna

Dokładność wskaźnika BMI


Wskaźnik BMI daje bardzo ogólny obraz, ponieważ nie uwzględnia indywidualnych cech budowy danego człowieka. Nie jest także zalecany do wyznaczania prawidłowej wagi u dzieci. Do 14 roku życia zamiast BMI dzieci, do wyznaczenia prawidłowej masy ciała stosuje się siatki centylowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE