Połóg

Połóg to okres rekonwalescencji po ciąży i porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed poczęcia. Trwa zwykle ok. 6 tygodni. Połóg po porodzie naturalnym trwa zwykle krócej niż po cesarskim cięciu.

Nacięcie krocza podczas porodu nie boli, ale w czasie połogu, gdy rana goi się, a szwy zbyt mocno uciskają tkankę – nacięte krocze może powodować dyskomfort. Dowiedz się, jak należy właściwie dbać o ranę po nacięciu krocza, by nie doprowadzić do zakażenia i co powinno cię zaniepokoić.
Grzybica piersi to przypadłość, z którą dość często zmagają się właśnie karmiące mamy. Zobacz, jakie są przyczyny grzybicy piersi, w jaki sposób się ona objawia i jak ją leczyć.
Nie kocham swojego dziecka - takie myśli miewa po porodzie niejedna mama. Brak jakichkolwiek uczuć do noworodka to częsty problemem wielu świeżo upieczonych mam. Wstydzą się o tym mówić, karcą się za te odczucia. Zupełnie niepotrzebnie, przekonuje psycholog Marta Zagdańska.
Poród przy pomocy cesarskiego cięcia nie jest tak prosty i łatwy, jak wielu mamom mogłoby się wydawać: to operacja, po której znacznie dłużej dochodzi się do formy niż po porodzie naturalnym. Oznacza to również, że dłuższego czasu wymaga od nich także powrót do wagi sprzed ciąży. Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie schudnąć po cesarskim cięciu.
Ciało kobiety w pierwszych dniach po porodzie nie wygląda tak, jakbyśmy tego chciały. W organizmie młodej mamy zachodzi wiele fizjologicznych zmian. Warto je obserwować i sprawdzać, czy są to tylko naturalne, normalne symptomy, czy jednak coś złego nie dzieje się z naszym zdrowiem.
Nietrzymanie moczu po porodzie to częsty problem. Istnieje jednak wiele sposobów walki z nietrzymaniem moczu. Systematyczne wzmacnianie mięśni Kegla, odpowiednia gimnastyka, elektrostymulacja dna miednicy, biofeedback bądź nawet farmakologia pomagają kobietom pozbyć się tej krępującej przypadłości podczas połogu.
Bezpośrednio po porodzie wizyty w toalecie mogą sprawiać trudności. Możesz się spodziewać bólu przy oddawaniu moczu lub problemów z wypróżnianiem. Jak sobie pomóc w przypadku zaparć, nietrzymania moczu lub hemoroidów po porodzie? Zobacz nasz poradnik.
Zdjęcia płaskich brzuchów gwiazd na drugi dzień po porodzie wpędzają inne kobiety w kompleksy. Pokazujemy profile kobiet, które nie wstydzą się przyznać, jak naprawdę wygląda ciało po porodzie. Zobacz te zdjęcia i nie wyrzucaj sobie, że nie wyglądasz jak przed ciążą.
Sposoby na nawał pokarmu to skarbnica wiedzy przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na przepełnione piersi na początku karmienia są okłady z kapusty, ale nie tylko. Poznaj domowe sposoby na nawal pokarmu.
Odchody połogowe to wydzielina, która wydobywa się z pochwy po porodzie. Obserwując odchody poporodowe, ich kolor, wygląd, intensywność, można określić, czy połóg przebiega prawidłowo. Oto, co warto wiedzieć o odchodach połogowych.
Obkurczanie macicy po porodzie to jeden z procesów zachodzących w połogu i ma na celu przywrócenie organizmu do stanu sprzed ciąży. W tym czasie ciało musi poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, musi wydalić odchody połogowe. Przeczytaj, jak przebiega obkurczanie się macicy po porodzie.
Pochwa po porodzie wygląda inaczej niż przed nim. O to martwią się niemal wszystkie kobiety w ciąży. Rzeczywiście, trudno uniknąć zmian w obrębie pochwy i stref intymnych wywołanych na skutek porodu. Jak więc wygląda pochwa po porodzie, jakie czynniki wpływają na zachodzące w jej obrębie zmiany i kiedy krocze wraca do stanu sprzed porodu?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Nieocenione jest wówczas wsparcie partnera oraz stosowanie się do zasad, które uczynią połóg lżejszym.

Dolegliwości okresu połogu

Kobiety w połogu odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości poporodowych - zmagają się z bólem krocza i brzucha (zwijanie się macicy), obrzękiem i bolesnością piersi oraz dokuczliwymi odchodami połogowymi. Często dochodzi również do obniżenia nastroju młodej mamy – to tzw. baby blues, który może prowadzić nawet do depresji poporodowej. Okres po porodzie nie należy więc do najłatwiejszych – młode matki muszą zapanować nad swoim stanem, nauczyć się karmić piersią i podołać opiece nad noworodkiem.

Jak dbać o siebie w czasie połogu?

W czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę intymną oraz stan krocza po porodzie, aby uniknąć zakażeń, na które kobieta jest wówczas narażona. Pomimo wielu obowiązków, młoda mama musi znaleźć czas na odpoczynek i sen oraz stosować lekkostrawną, ale urozmaiconą dietę, bogatą w błonnik, który przeciwdziała zaparciom.