Połóg

Połóg to okres rekonwalescencji po ciąży i porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed poczęcia. Trwa zwykle ok. 6 tygodni. Połóg po porodzie naturalnym trwa zwykle krócej niż po cesarskim cięciu.

„Poród to fizjologia, więc o nic się martw…”. To jeden z mitów, z którym nadal spotykają się młode mamy. To prawda, poród jest dziełem natury, ale to nie znaczy, że każda z nas przechodzi go bez problemu i tak samo. Oto 5 prawd na temat zdrowia i psychiki, które powinna znać każda kobieta po porodzie.
Psychoza poporodowa to najbardziej skrajna reakcja na pojawienie się dziecka. Co to jest i jakie są objawy psychozy? Na czym polega jej leczenie? Jakie są różnice między psychozą poporodową a baby blues i depresją poporodową? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Kobieta w pierwszych tygodniach po porodzie nie wygląda jak szczupła, uśmiechnięta i pełna życia mama z reklam. Pierwszy tydzień połogu to brzuch niewiele mniejszy niż podczas ciąży, maksymalnie spuchnięte stopy i ból krocza lub rany po cesarskim cięciu. Kto nie był na oddziale położniczym - zderzenie rzeczywistości z obrazem serwowanym w mediach może być bardzo szokujące!
Zastanawiasz się, kiedy zrobić cytologię i zgłosić się na pierwszą kontrolę u ginekologa po porodzie? Sprawdź to i koniecznie zapisz się do lekarza. Od tego zależy twoje zdrowie.
To pytanie zadaje sobie niejedna świeżo upieczona mama. Wraz z fizjoterapeutką uroginekologiczną Joanną Piórek-Wojciechowską wyjaśniamy, czy każda kobieta po porodzie powinna iść do takiego specjalisty oraz kiedy jest najlepszy moment po urodzeniu dziecka na taką wizytę. Odpowiadamy też na pytanie, czy kobiety po cesarskim cięciu również potrzebują badania mięśni dna miednicy.
Gojenie krocza: jak wygląda prawidłowa pielęgnacja blizny i rany po nacięciu krocza. Nacięcie krocza lub jego pęknięcie to nadal powszechne zjawisko przy porodzie. Niezależnie od tego, czy nacięcie krocza nastąpi mechanicznie czy pęknie ono naturalnie podczas porodu, rana musi być zszyta i dobrze pielęgnowana. Od tego zależy bowiem, jak szybko po porodzie kobieta wróci do formy.
Baby pink, to wbrew pozorom sygnał mogący świadczyć o problemach emocjonalnych. Zobacz, dlaczego niektóre kobiety przeżywają nienaturalną euforię po porodzie i czym to się może dla nich skończyć.  
Odchody połogowe to wydzielina, która wydobywa się z pochwy po porodzie. Obserwując odchody poporodowe, ich kolor, wygląd, intensywność, można określić, czy połóg przebiega prawidłowo. Zobacz, co warto wiedzieć o odchodach połogowych.
Producenci gadżetów okołoporodowych co rusz zasypują przyszłe i świeżo upieczone mamy nowymi propozycjami, obiecując przy tym łatwe porody i szybki powrót do formy sprzed ciąży. Na temat tych gadżetów postanowiła wypowiedzieć się znana w sieci fizjoterapeutka uroginekologiczna, która o większości z nich ma nieprzychylne zdanie. O jakie dokładnie gadżety chodzi?
Medycyna Dalekiego Wschodu od lat budzi zainteresowanie Europejczyków i Amerykanów. Kobiety chętnie sięgają także do tradycyjnych chińskich zaleceń dotyczących połogu. Czego one dotyczą i czy warto je przenieść na polski grunt?
Sposoby na nawał pokarmu to skarbnica wiedzy przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na przepełnione piersi na początku karmienia są okłady z kapusty, ale nie tylko. Poznaj domowe sposoby na nawal pokarmu.
Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie dotykają każdą kobietę w połogu. Na szczęście są sposoby, które pomogą pokonać problemy z wypróżnianiem i ból przy oddawaniu moczu po porodzie. Zobacz, jak sobie radzić z hemoroidami oraz jak ćwiczyć mięśnie Kegla, by szybciej wrócić do formy po porodzie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Nieocenione jest wówczas wsparcie partnera oraz stosowanie się do zasad, które uczynią połóg lżejszym.

Dolegliwości okresu połogu

Kobiety w połogu odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości poporodowych - zmagają się z bólem krocza i brzucha (zwijanie się macicy), obrzękiem i bolesnością piersi oraz dokuczliwymi odchodami połogowymi. Często dochodzi również do obniżenia nastroju młodej mamy – to tzw. baby blues, który może prowadzić nawet do depresji poporodowej. Okres po porodzie nie należy więc do najłatwiejszych – młode matki muszą zapanować nad swoim stanem, nauczyć się karmić piersią i podołać opiece nad noworodkiem.

Jak dbać o siebie w czasie połogu?

W czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę intymną oraz stan krocza po porodzie, aby uniknąć zakażeń, na które kobieta jest wówczas narażona. Pomimo wielu obowiązków, młoda mama musi znaleźć czas na odpoczynek i sen oraz stosować lekkostrawną, ale urozmaiconą dietę, bogatą w błonnik, który przeciwdziała zaparciom.