Połóg

Połóg to okres rekonwalescencji po ciąży i porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed poczęcia. Trwa zwykle ok. 6 tygodni. Połóg po porodzie naturalnym trwa zwykle krócej niż po cesarskim cięciu.

Z perspektywy czasu na wiele rzeczy patrzymy inaczej. W tak bolesnym i trudnym temacie, jakim jest strata dziecka, ciężko mówić o tym, że czas leczy rany. Ta mama jednak stara się mówić otwarcie o swoich uczuciach, by nie kumulować ich w sobie i być może pomóc innym, którzy są na samym początku żałoby.
Ola Żebrowska ostatnio poruszyła temat połogu, o którym w Polsce wciąż mało się mówi. Odpowiadając na pytania internautek, wspomina o baby blues i towarzyszących jej zmianach nastroju. Jak sama podkreśla, w każdej ciąży przechodziła połóg inaczej. Wśród pytań padło m.in.: „Czy do połogu można się przygotować?”.
Domowe sposoby na hemoroidy pomagają złagodzić objawy żylaków odbytu. Zmniejszają ból, swędzenie i krwawienie. Warto stosować domowe sposoby na hemoroidy w okresie ciąży, ale i po niej, ponieważ leczenie hemoroidów jest konieczne. Poznaj domowe sposoby na hemoroidy.
Urodziłaś dziecko i dostrzegasz, że zdarza ci się mimowolnie popuszczać mocz? Ten problem nie zniknie sam, jeśli w porę nie udasz się na konsultację do specjalisty. Ginekolog lub fizjoterapeuta uroginekolog będzie w stanie ocenić, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy i jak można mu zaradzić. Warto także zadbać o prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz mięśni.

Materiał sponsorowany

Według statystyk na baby blues, czyli kiepski nastrój po porodzie, cierpi aż 60–70 proc. kobiet. Baby blues nie wymaga leczenia, ale jest bardzo przykry. Zapytaliśmy lekarkę, położną i inne specjalistki, które pracują z młodymi mamami, co pomaga przetrwać ten trudny czas po porodzie.
Zdjęcia płaskich brzuchów gwiazd na drugi dzień po porodzie wpędzają inne kobiety w kompleksy. Pokazujemy profile kobiet, które nie wstydzą się przyznać, jak naprawdę wygląda ciało po porodzie. Zobacz te zdjęcia i nie wyrzucaj sobie, że nie wyglądasz jak przed ciążą.
Michella Meier-Morsi nie wstydziła się pokazać w mediach społecznościowych swojego brzucha po urodzeniu trojaczków. Młoda Dunka po trudnej ciąży mnogiej cierpi na rozejście sie mięśni brzucha. Zobacz, jak wygląda teraz jej brzuch.
Ile zakazów każdego dnia słyszy świeżo upieczona mama? Oto nasz przewodnik, który wyjaśni ci, co i kiedy tak naprawdę wolno ci robić po porodzie.
Po porodzie w szpitalu pierwsze godziny są bardzo ważne dla każdej mamy. Jednak nie zawsze wiemy, jak w praktyce wygląda pierwsze 12 godzin spędzone na oddziale. Jeśli nie wiesz, co cię czeka po urodzeniu dziecka - koniecznie przeczytaj, jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie.
Krocze to miejsce, które w czasie porodu naturalnego cierpi zawsze najbardziej. Do tego rana w okolicy krocza, ze względu na umiejscowienie, goi się czasem bardzo długo. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swoje krocze, które wykonało kawał dobrej roboty.
Dobre majtki poporodowe zapewnią ci w tym szczególnym czasie największy komfort.  Okres połogu, a zwłaszcza jego pierwsze dni, nie są dni łatwe. Abyś czuła się wtedy jak najlepiej, musisz zadbać o swój komfort, a jednym z jego elementów w tym szczególnym czasie jest odpowiednia bielizna. Co to znaczy?
„Poród to fizjologia, więc o nic się martw…”. To jeden z mitów, z którym nadal spotykają się młode mamy. To prawda, poród jest dziełem natury, ale to nie znaczy, że każda z nas przechodzi go bez problemu i tak samo. Oto 5 prawd na temat zdrowia i psychiki, które powinna znać każda kobieta po porodzie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Nieocenione jest wówczas wsparcie partnera oraz stosowanie się do zasad, które uczynią połóg lżejszym.

Dolegliwości okresu połogu

Kobiety w połogu odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości poporodowych - zmagają się z bólem krocza i brzucha (zwijanie się macicy), obrzękiem i bolesnością piersi oraz dokuczliwymi odchodami połogowymi. Często dochodzi również do obniżenia nastroju młodej mamy – to tzw. baby blues, który może prowadzić nawet do depresji poporodowej. Okres po porodzie nie należy więc do najłatwiejszych – młode matki muszą zapanować nad swoim stanem, nauczyć się karmić piersią i podołać opiece nad noworodkiem.

Jak dbać o siebie w czasie połogu?

W czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę intymną oraz stan krocza po porodzie, aby uniknąć zakażeń, na które kobieta jest wówczas narażona. Pomimo wielu obowiązków, młoda mama musi znaleźć czas na odpoczynek i sen oraz stosować lekkostrawną, ale urozmaiconą dietę, bogatą w błonnik, który przeciwdziała zaparciom.