Siatki centylowe - kalkulator centyli

Siatki centylowe - kalkulator wzrostu i wagi dziecka

Siatki centylowe służą do oceny fizycznego rozwoju dziecka – pozwalają określić, czy jego wzrost i waga są proporcjonalne do wieku. Służą temu osobne siatki centylowe wagi i siatki centylowe wzrostu. Oddzielne siatki centylowe mają dziewczynki, a oddzielne siatki centylowe - chłopcy.

Siatka centylowa na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane - to wiele linii oznaczonych liczbami 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. Te liczby na siatkach centylowych to właśnie centyle.

Na wykresie są też dwie osie – pionowa i pozioma. Na jednej z tych osi oznaczony jest wiek dziecka (w miesiącach lub w latach). Na drugiej wzrost lub wagę. 

Jak działa kalkulator siatki centylowej?

Dużo prostsze jest obserwowanie rozwoju dziecka za pomocą kalkulator wzrostu i wagi dziecka, czyli siatek centylowych online. Wprowadź do poniższego kalkulatora dane swojego dziecka:

  • data urodzenia,
  • tydzień ciąży, w którym nastąpił poród,
  • płeć dziecka,
  • jego wagę (g)
  • i wzrost (cm).

W ten sposób wyliczysz, na którym centylu znajduje się twoje dziecko i czy jego rozwój przebiega prawidłowo.

Siatki centylowe niemowląt

Siatki centylowe mogą śledzić rozwój dziecka w każdym wieku, od urodzenia do pełnoletności. rozwój dziecka. Siatka centylowa niemowlaka różni się jednak nieco od siatki kilku- czy nastolatka. Znajdują się w niej dodatkowe parametry, takie jak pomiar obwodu głowy niemowlaka i obwodu jego ramienia. Paramenty te znajdują się w siatkach centylowych chłopców i dziewczynek do 5. roku życia, ale największe znaczenia mają w okresie niemowlęctwa.

Korzystając z kalkulatora siatek centylowych niemowlęcia, warto pamiętać, że istotny jest sam pomiar. maluszka ciężko zmierzyć, bo mają podkurczone nóżki. łatwiej jest zważyć malca - służą temu specjalne wagi dla niemowląt. 

Siatki centylowe dzieci - dziewczynki i chłopcy

Siatki centylowe są inne dla dziewczynek i dla chłopców. To dlatego, że dzieci te inaczej sie rozwijają. Chłopcy rodzą się zwykle ciężsi i dłużsi niż dziewczynki, dlatego gdy wprowadzasz dane na kalkulatorze siatek centylowych, nie zapomnij podać płci dziecka.

Gdy to zrobisz, wybierz datę urodzenia malca i wpisz jego wagę oraz wzrost. Zobaczysz wykres, na którym na poziomej osi podano wiek dziecka, a na pionowej osi - jego wzrost lub wagę. Miejsca przecięcia się obu linii wskazują, na którym centylu znajduje się niemowlę.

Jeśli dziecko jest na przykład w75. centylu, oznacza to, że 25 proc. rówieśników waży więcej niż ono, a 75 proc. - waży mniej. 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza