Bajki z lat 80. i 90., które pokocha twoje dziecko. Znasz je wszystkie?

2023-07-14 9:29

Bajki, których nie mogliśmy oglądać przez cały dzień. Emitowane najczęściej na Dobranockę lub w specjalnym bloku programowym, były hitem lat 80. i 90. Dzisiejsze maluchy również mogą je pokochać.

Bajki z lat 80. i 90.
Autor: YouTube Bajki z lat 80. i 90., które pokocha twoje dziecko. Znasz je wszystkie?

Dobranocka o godzinie 19 to chwila, na którą czekały dzieciaki i z wypiekami na twarzy oglądały ulubione bajki. Te najlepsze były najczęściej emitowane w weekendy. Dziś patrzymy na te propozycje z sentymentem, mogąc pokazać własnym dzieciom hity sprzed lat.

Zobacz także: Podróże z dzieckiem: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Wpadki i tajemnice ukryte w bajkach

Gumisie

Gumisie to serial animowany ze studia Disneya z lat 1985 – 1991. Główni bohaterowie to siedem niedźwiadków zamieszkujących ogromne drzewo w Gumisiowej Dolinie. Wiedzę o swoich starożytnych przodkach czerpią z księgi pełnej czarów i legend. Akcja bajki rozgrywa się w europejskim średniowieczu.

Wiedzę na temat niezwykłego gumi-soku dającego siłę temu, kto go wypije, chce zdobyć Książę Igthorn. Zły charakter, który pragnie przejąć władzę nad królestwem Dunwyn. Na Gumisie sok działa jednak zupełnie inaczej. One po prostu wysoko skaczą.

W bajce nie brakuje ogrów, trolli, rycerzy i olbrzymów, ale plany podbicie królestwa zawsze udaremniają, żyjące w przyjaźni i tajemnicy Gumisie.

Bałwanek Bouli

Bałwanek Bouli to belgijsko-francuska bajka z końca lat 80. Opowiada o przygodach bałwanka, który roztopiony przez słońce, powrócił do dawnych kształtów i ożył. Wszystko dzięki magicznej mocy Księżyca. Dzięki temu mógł dołączyć do swoich przyjaciół w Krainie Bałwanków.

Serial składa się ze 114 odcinków. W Polsce emitowany od 14 września 1990 roku. W piątkowe wieczory był jedną z najpopularniejszych Dobranocek tamtego okresu.

Troskliwe misie

Troskliwe misie to popularna amerykańsko-kanadyjsko-francuska bajka w latach 1985-1988.

Serial opowiada o przygodach uroczych misiów. Każdy z nich ma inny charakter i specjalne zdolności, dzięki którym mogą walczyć ze złem. Uczą także dzieci jak troszczyć się o innych i otaczający je świat. Przykładowo Przyjazna Misia to miś w kolorze pomarańczowym ze znaczkiem kwiatków na brzuszku, lubi się dzielić. Miś Wesołe Serce jest koloru różowego, a jego znakiem jest tęcza. Miś Czułe Serce uczy wyrażać emocje i okazywać uczucia innym. Jest liderem całej grupy, a jego znakiem jest czerwone serduszko na brzuchu.

Brygada RR

Brygada RR to popularna w latach 1989-1992 amerykańska bajka wytwórni Disneya opowiadająca o przygodach popularnych wiewiórek. Chip i Dale zakładają grupę detektywistyczną „Brygada Ryzykownego Ratunku” i pomagają w rozwiązaniu przeróżnych zagadek.

Premierowy odcinek w Polsce został wyemitowany 5 marca 1989 roku.

Kacze opowieści

Kacze opowieści to także bajka wytwórni The Walt Disney Company, która była pod koniec lat 80. prawdziwym hitem. Emitowana w polskiej telewizji w latach 1987 – 1990.

Odcinki serialu oparte były na komiksach Carla Barksa. Głównymi bohaterami serialu są siostrzeńcy Kaczora Donalda oraz Sknerus McKwacz

Kapitan Planeta

Kapitan Planeta to amerykański serial to bardzo pedagogiczna propozycja, która uczyła najmłodszych, jak dbać o przyrodę.

Bajka opowiadała o pięciu nastolatkach, którym Gaja — Dobry Duch Ziemi, daje magiczne pierścienie. Dzięki otrzymanym mocom ziemi, ognia, wiatru, wody i serca mogą poprawić stan środowiska. W obliczu największego zagrożenia ekologicznego z połączenia ich mocy powstaje superbohater – Kapitan Planeta.

Każdy odcinek kończy się apelem wzywającym widzów do dbania o środowisko i siebie nawzajem.