Bon turystyczny jednak będzie. Ruszają zapisy na platformie ZUS

2020-07-16 12:20

Bonu turystyczny, czyli pieniądze od państwa, które rodzice mogą przeznaczyć na wakacyjny wyjazd, jednak trafi do rąk Polaków. Sejm przyjął niektóre poprawki zasugerowane przez senat, teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta. Komu przysługuje bon turystyczny?

Bon turystyczny jednak będzie. Sejm przyjął niektóre poprawki senatu
Autor: Getty images

Bon turystyczny przeszedł przez sejm i senat, a teraz czeka tylko na podpis prezydenta. Senackie poprawki do ustawy o przyznaniu bonu turystycznego rodzicom dzieci do 18 roku życia zakładały, że bon powinien być przyznawany wszystkim dzieciom, także tym, których rodzice pracującym za granicą.

Ta poprawka została przyjęta, co oznacza, że bon turystyczny w wysokości 500 zł dostaną ci rodzice, którzy otrzymują świadczenie 500 plus (dzieci niepełnosprawne otrzymają bon w wysokości 1 tys zł.) oraz rodzice dzieci mieszkających za granicą i nie pobierających w Polsce 500 plus. Bon będzie ważny do 31 marca 2022 roku i będzie można go wykorzystać także w sytuacjach, gdy małe dziecko nie płaci za pobyt/uczestnictwo w imprezie, ale w nich uczestniczy. 

Internetowa platforma ZUS ruszy 25 lipca, ale rejestracja dla rodziców rozpocznie się 31 lipca.

Na co można przeznaczyć bon?

Bon turystyczny wydawany będzie ie w gotówce, ale „wirtualnie”. Aby nim zapłacić konieczne będzie podanie kody, który uzyskać możemy na platformie cyfrowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bon turystyczny można przeznaczyć na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego przeznaczone na rzecz dziecka.

Kody będą realizowane tylko w placówkach, które przystąpią do programu, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy miejsce, do którego się udajemy przyjmie zapłatę w bonie.  

Według informacji ministerstwa rozwoju, z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.  

Bon turystyczny - najważniejsze informacje