Chcesz wzmocnić relację ze swoim dzieckiem? O tych 8 rzeczach powinnaś pamiętać codziennie

2022-07-29 14:32

Czasem tak niewiele trzeba, by dziecko dostało tak wiele od nas rodziców. Jednak w codziennej rutynie i przepracowaniu często umykają ważne detale, które budują bliskość z pociechą. Śpieszymy przypomnieć ci o nich…

Chcesz wzmocnić relację ze swoim dzieckiem? O tych 8 rzeczach powinnaś pamiętać codziennie
Autor: Getty images Chcesz wzmocnić relację ze swoim dzieckiem? O tych 8 rzeczach powinnaś pamiętać codziennie

Bliską relację z dzieckiem tworzą przede wszystkim wspólnie spędzone chwile. Dzięki nim wiemy, co u dziecka słychać, znamy jego problemy, umiemy rozpoznać jego dobre i złe nastroje, a gdy zaistnieje taka potrzeba – pomóc mu.

Dlatego tak kluczowe w rodzicielstwie jest dbanie o czas uważnie spędzony z dzieckiem (nie mylić z siedzeniem obok i wpatrywaniem się ekrany telefonów), a także uważne rozmowy, do których dochodzi, gdy jesteśmy z dzieckiem blisko.

Przeczytaj: Potrzeba bezpieczeństwa - jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

8 rzeczy, które na co dzień wzmacniają relację z dzieckiem

Aby być uważnym rodzicem, nie musisz odhaczać z poniższej listy wszystkiego i to codziennie. Zbuduj relację ze swoją pociechą na swoich zasadach, a nasze sugestie potraktuj jako jedną z dróg w sieci różnych możliwości. Ważne jednak by codziennie znaleźć uważną chwilę na to, by pobyć dzieckiem tu i teraz.

1. Szczere rozmowy

Tak naprawdę nie trzeba ich aranżować. Zazwyczaj rozpoczynają się w nieoczekiwanych momentach, gdy dziecko czuje z nami bliskość i jednocześnie potrzebę podzielenia się z nami czymś osobistym. Im więcej okazji do wspólnego spędzania ze sobą czasu (czy to przygotowując posiłek, jedząc, sprzątając, majsterkując itp.), tym takich rozmów jest więcej.

2. Zaangażowana zabawa

Ale bez telefonu w ręku. Nie musi być to nic wymyślnego. Tradycyjne warcaby, kolorowanki, wspólne układanie lego – cokolwiek byle dziecko czuło, że rodzic w stu procentach jest zaangażowany w kontakt z nim. Poświęć na to przynajmniej 20-30 minut dziennie, wyciszając na ten czas wszelkie multimedia i telefon. Niech ten czas będzie tylko dla was.

3. Wspólny uważny spacer

Wybierz się z dzieckiem na spacer, celebrując samo to, że wspólnie idziecie. Pokazuj i tłumacz dziecku otaczający świat. Wzbudź w nim poczucie ciekawości na to, co mija po drodze. Z pewnością będzie miało do ciebie mnóstwo pytań. Gdy na niektóre z nich nie będziesz umiała odpowiedzieć, po powrocie do domu, możecie wspólnie poszukać odpowiedzi w różnych źródłach.

4. Obdarzaj dziecko uśmiechem

Uśmiech rodzica to jest to, na co dziecko czeka od samego urodzenia. Daje mu dużo radości, poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim wzmacnia więzi. Jeden uśmiech rodzica na dzień dobry, dobrze nastraja dziecko na cały dzień. Uśmiech na dobranoc z kolei – pozwala spokojnie przespać noc i łatwiej zapaść w sen.

5. Miłe słowo

Nie zapominaj powtarzać dziecku, że go kochasz, jest dla ciebie ważne, bardzo za nim tęskniłaś, cieszysz się, że je widzisz. Te słowa mają wielką moc zbliżania ludzi do siebie.

6. Baraszkowanie i przytulasy

Łaskotki, gilgotki, tulenie niezwykle pogłębiają relacje rodzica z dzieckiem. Znajdź codziennie czas, by chwilę poprzytulać się ze swoją pociechą. Jeśli przegapiłeś ten moment, utul dziecko we śnie. Często tak bywa, że zajmując się młodszym dzieckiem przegapiamy moment usypiania starszaka. Warto utulić go wtedy, nawet gdy już śpi. On podświadomie będzie czuł tę bliskość.

7. Wspólne jedzenie posiłków

Zadbaj o to, aby przynajmniej jeden posiłek dziennie jeść wspólnie ze swoim dzieckiem. Dobrym pomysłem jest także jego wspólne przygotowywanie – więcej czasu wtedy spędzicie razem. Wspólna praca otwiera często ważne rozmowy, które pamięta się przez całe życie.

8. Zauważanie starań i dokonań dziecka

Gdy dziecko czuje się doceniane przez rodzica, zbliża się do niego. Nie czekaj jednak na jakieś spektakularne sukcesy, by powiedzieć mu komplement, ale zauważ także jego drobne starania. Doceń także jego wysiłek, gdy podjęło próbę, ale mu się wyszło.

Przeczytaj także: Co zrobić, gdy dziecko jest agresywne i bije ciebie lub inne dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza