Chcieli nadać córce imię, które nosi znana restauratorka. Kierownik USC zobaczył problem

2023-01-25 9:49

Choć to żeńskie imię nosi w Polsce ponad 1500 kobiet, pewien tata miał problem zarejestrować je w urzędzie. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego nie chciał się na to zgodzić. Oburzony ojciec zwrócił się o pomoc do Rady Języka Polskiego.

Chcieli nadać córce imię, które nosi znana restauratorka. Kierownik USC zobaczył problem
Autor: Getty images Chcieli nadać córce imię, które nosi znana restauratorka. Kierownik USC zobaczył problem

Ten tata przeżył nie lada stres, kiedy okazało się, że imienia, które wybrał z ukochaną dla swojej nowo narodzonej córeczki nie może zarejestrować w urzędzie. Kierownik USC nie wyraził na to zgody. Mowa o imieniu Lara, które w Polsce w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Chcieli nadać córce imię Lara. Urząd widział w tym problem

Tata małej dziewczynki zwrócił się więc do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię na temat imienia Lara. „Dzwoniłem do kilku urzędów stanu cywilnego i powiedziano mi, że to jak najbardziej żeńskie imię. Jedyny urząd mnie interesujący (…) widzi w tym imieniu problem. Bardzo proszę o informację, czy mogę zarejestrować dziecko o imieniu Lara” – napisał.

Na jego list odpowiedziała dr hab. Katarzyna Kłosińska. Podkreśliła, że Rada Języka Polskiego nie wydaje zezwoleń na nadanie określonych imion, lecz jedynie opinie, które USC może wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie rejestracji imienia.

Napisała także, że gdyby USC zwrócił się do RJP o opinię dotyczącą imienia Lara, Rada odpowiedziałaby następująco: "Jest to forma żeńska, co prawda nienotowana w Polsce jako imię, lecz jako nieośmieszająca może zostać nadana dziewczynce".

Co ciekawe to opinia z marca 2018 roku. Dziś, zaledwie 4 lata później, w bazie PESEL odnajdziemy 1590 nadań tego imienia. W samym 2021 roku nadano je aż 256 razy.

Niewątpliwie przyczyniła się do tego restauratorka młodego pokolenia Lara Gessler – córka Magdy Gessler i Piotra Gesslera, która w ostatnich latach stała się znaną influencerką. Jej imię bardzo często pada w polskich mediach, przez co nie wydaje się już być takie oryginalne jak przy pierwszym kontakcie. Zyskało też spore grono wielbicieli i wielbicielek.

Skąd wywodzi się i jakie znaczenie ma imię Lara?

Imię Lara to samodzielnie funkcjonujący skrót imienia Larysa. Ma greckie korzenie. Wywodzi się dokładnie z nazwy starożytnego, greckiego miasta Larissa, które było stolicą Tesalii. Początkowo imię to było spotykane tylko w Grecji. Dopiero Św. Larysa męczenniczka chrześcijańska z IV wieku spopularyzowała je w Europie Środkowej i Wschodniej.

Lara to numerologiczna piątka. Uwielbia podróże, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jest urodzoną optymistką, która z wielkim apetytem korzysta z życia. Z natury radosna, pomocna i uczynna, obdarzona wieloma talentami i zmysłem artystycznym. Ceni ludzi nietuzinkowych, pełnych pasji. To oddana przyjaciółka i żona.

Mała Lara to niezły rozrabiaka, który nie znosi ograniczeń. Jest mistrzynią w wymyślaniu kreatywnych zabaw, czym przyciąga do siebie inne dzieci. Ma zdolności językowe, które warto wykorzystać do nauki języków obcych od najmłodszych lat.

Przeczytaj także: Lara Gessler urodziła synka, nadała mu wyjątkowe i rzadkie imię. Ale to kadr z porodówki wzrusza najbardziej